Młodzi i wolni - intymne spojrzenie na młode pokolenie ukraińców w Leica 6x7 Gallery

0

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

"Trudno uwierzyć, że jeden fotograf potrafi tak sprawnie przechodzić między kolejnymi rejestrami fotograficznej intymności, zmieniać ujęcia, modeli, plany zachowując przy tym spójność i przekonanie co do celu, który mu przyświeca" - mówi Adam Mazur, kurator wystawy Siergieja Mielniczenki, którą można oglądać w Leica 6x7 Gallery.

Zdjęcia prezentowane w galerii na Mysiej 3 pochodzą z dwóch cykli, tytułowego „Młodzi i wolni“ realizowanego w latach 2017-2019, oraz cyklu czarno-białych zdjęć z 2018 roku zatytułowanego „Jej“Organizator zaznacza, że wystawa jest adresowana do widzów pełnoletnich. 

Cienka linia intymności

„Fotografia w Ukrainie to coś więcej niż hobby, sport, a nawet sztuka. Przez fotografię Ukraińcy wyrażają siebie i swoją kondycję, to oczywiste. Komunikują światu ukraiński stan umysłu, dokumentują wydarzenia polityczne, wojnę, biedę i wykluczenie. Poprzez fotografię marzą i z użyciem fotografii stwarzają nowe, niezwykłe światy. Co być może najważniejsze, fotografia służy do przekraczania granic, norm i schematów. Nie tylko obyczajowych. Transgresyjność fotografii ukraińskiej sprawia, że od dekad jest to jedno z najwyrazistszych zjawisk na scenie europejskiej i światowej.

"Jej", Siergiej Mielniczenko

Spośród ukraińskich fotografów najmłodszego pokolenia wyróżnia się Siergiej Mielniczenko. Ten niezwykle utalentowany, pracowity, a do tego oddany fotografii artysta „błysnął” w 2012 r. ironiczną serią o nagich kulturystach i siłaczach pt. Schwarzenegger is my idol.

W nowszych cyklach, także poruszających tematykę nagości i ciała, Mielniczenko jest bardziej czuły i refleksyjny, mniej ironiczny. Artysta zbliża się do modeli przełamując konwencję aktu, ale nie wchodząc w obszar pornografii. Fotografa interesuje cienka linia oddzielająca intymność od seksu. Stara się tej linii nie przekraczać. Jego najciekawsze zdjęcia to te opowiadające o relacjach, emocjach, gestach, spojrzeniach. Trudno tę fotografię jednoznacznie zaszufladkować jako queer, choć z pewnością jest tu wiele zdjęć wpisujących się w inny rodzaj spojrzenia na ciało. Wygląda na to, że Mielniczenko bardziej niż dobrego seksu w fotografii pragnie piękna."

Tekst: Adam Mazur

"Młodzi i wolni", Siergiej Mielniczenko

Gdzie i kiedy?

Wystawa: 14.02-11.04.2020, Leica 6x7 Gallery Warszawa, ul. Mysia 3

Oprowadzanie po wystawie odbędzie się dziś (piątek, 14.02)

  • po ukraińsku godz.18:00
  • po angielsku godz.19:00

Godziny otwarcia galerii:

  • poniedziałek-sobota 10-20
  • niedziela 12-18

Warsztaty z Siergiejem Mielniczenko

Warsztaty HOW TO BECOME A SUCCESSFUL ARTIST? połączone z przeglądem portfolio odbędą się 15.02 (sobota).
Zapisy możliwe na stronie galerii: warsaw.leica-gallery.pl

Siergiej Mielniczenko

Urodzony w 1991 roku w Mikołajowie na Ukrainie. Założyciel i kurator szkoły i kolektywu fotograficznego MYPH. Członek UPHA – ukraińskiej fotograficznej alternatywy. Fotografuje od 2009 roku. Uczestniczył w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Zwycięzca ukraińskich i międzynarodowych konkursów, w tym „Leica Oskar Barnack Newcomer Award” w 2017 r., „Fotograf roku” w 2012, 2013 i 2016 r. (Kijów, Ukraina) oraz „Golden Camera” w 2012 r. (Kijów, Ukraina). Uczestnik „Paris Photo” w 2017 r. oraz „Volta Art Fair” w ramach Art Basel w 2018, 2019 r.

Więcej informacji na stornie warsaw.leica-gallery.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
44
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
23
2
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)