Młodzi i wolni - intymne spojrzenie na młode pokolenie ukraińców w Leica 6x7 Gallery

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

"Trudno uwierzyć, że jeden fotograf potrafi tak sprawnie przechodzić między kolejnymi rejestrami fotograficznej intymności, zmieniać ujęcia, modeli, plany zachowując przy tym spójność i przekonanie co do celu, który mu przyświeca" - mówi Adam Mazur, kurator wystawy Siergieja Mielniczenki, którą można oglądać w Leica 6x7 Gallery.

Zdjęcia prezentowane w galerii na Mysiej 3 pochodzą z dwóch cykli, tytułowego „Młodzi i wolni“ realizowanego w latach 2017-2019, oraz cyklu czarno-białych zdjęć z 2018 roku zatytułowanego „Jej“Organizator zaznacza, że wystawa jest adresowana do widzów pełnoletnich. 

Cienka linia intymności

„Fotografia w Ukrainie to coś więcej niż hobby, sport, a nawet sztuka. Przez fotografię Ukraińcy wyrażają siebie i swoją kondycję, to oczywiste. Komunikują światu ukraiński stan umysłu, dokumentują wydarzenia polityczne, wojnę, biedę i wykluczenie. Poprzez fotografię marzą i z użyciem fotografii stwarzają nowe, niezwykłe światy. Co być może najważniejsze, fotografia służy do przekraczania granic, norm i schematów. Nie tylko obyczajowych. Transgresyjność fotografii ukraińskiej sprawia, że od dekad jest to jedno z najwyrazistszych zjawisk na scenie europejskiej i światowej.

"Jej", Siergiej Mielniczenko

Spośród ukraińskich fotografów najmłodszego pokolenia wyróżnia się Siergiej Mielniczenko. Ten niezwykle utalentowany, pracowity, a do tego oddany fotografii artysta „błysnął” w 2012 r. ironiczną serią o nagich kulturystach i siłaczach pt. Schwarzenegger is my idol.

W nowszych cyklach, także poruszających tematykę nagości i ciała, Mielniczenko jest bardziej czuły i refleksyjny, mniej ironiczny. Artysta zbliża się do modeli przełamując konwencję aktu, ale nie wchodząc w obszar pornografii. Fotografa interesuje cienka linia oddzielająca intymność od seksu. Stara się tej linii nie przekraczać. Jego najciekawsze zdjęcia to te opowiadające o relacjach, emocjach, gestach, spojrzeniach. Trudno tę fotografię jednoznacznie zaszufladkować jako queer, choć z pewnością jest tu wiele zdjęć wpisujących się w inny rodzaj spojrzenia na ciało. Wygląda na to, że Mielniczenko bardziej niż dobrego seksu w fotografii pragnie piękna."

Tekst: Adam Mazur

"Młodzi i wolni", Siergiej Mielniczenko

Gdzie i kiedy?

Wystawa: 14.02-11.04.2020, Leica 6x7 Gallery Warszawa, ul. Mysia 3

Oprowadzanie po wystawie odbędzie się dziś (piątek, 14.02)

  • po ukraińsku godz.18:00
  • po angielsku godz.19:00

Godziny otwarcia galerii:

  • poniedziałek-sobota 10-20
  • niedziela 12-18

Warsztaty z Siergiejem Mielniczenko

Warsztaty HOW TO BECOME A SUCCESSFUL ARTIST? połączone z przeglądem portfolio odbędą się 15.02 (sobota).
Zapisy możliwe na stronie galerii: warsaw.leica-gallery.pl

Siergiej Mielniczenko

Urodzony w 1991 roku w Mikołajowie na Ukrainie. Założyciel i kurator szkoły i kolektywu fotograficznego MYPH. Członek UPHA – ukraińskiej fotograficznej alternatywy. Fotografuje od 2009 roku. Uczestniczył w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Zwycięzca ukraińskich i międzynarodowych konkursów, w tym „Leica Oskar Barnack Newcomer Award” w 2017 r., „Fotograf roku” w 2012, 2013 i 2016 r. (Kijów, Ukraina) oraz „Golden Camera” w 2012 r. (Kijów, Ukraina). Uczestnik „Paris Photo” w 2017 r. oraz „Volta Art Fair” w ramach Art Basel w 2018, 2019 r.

Więcej informacji na stornie warsaw.leica-gallery.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania / Czas Wywoływania
Warsztaty mokrego kolodionu z Marzeną Kolarz - wydarzenia towarzyszące wystawie Czas Naświetlania...
Muzeum Etnograficzne w Krakowie informuje o przedłużeniu wystawy małopolskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku i zaprasza na marcowe spotkania dotyczące techniki mokrego kolodionu...
7
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
8
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza zdjęć wojennych
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza...
Co się stanie, gdy każe się modelowi generatywnemu poszerzyć kadr archiwalnego zdjęcia wojennego, nie podając mu żadnej podpowiedzi? Czy dowiemy się, co działo się poza...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)