Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 500 f/5.6 R LM OIS WR - profesjonalne długie tele wkracza do systemu
Nowojorskie Relacje to wyjątkowa wystawa, na której zdjęcia łączą się grafiką, a fotograficzne spojrzenie zostaje poddane interpretacji przez umysł autysty. Od piątku w Ney Gallery & Prints.
Jeremiasz Popiel jest „mówiącym” autystą, ale mówiącym jakby w obcym języku - wszystkie gramatyczne zawiłości języka, jak odmiany przez przypadki, osoby, czasy są dla Niego nieważne, język jakim się posługuje jest uproszczony, najczęściej bez czasowników; słowem - słucha się Jeremiasza jak obcokrajowca z bardzo dalekiego kraju. Za to rysowanie - od momentu, kiedy odkrył, że to, co jest w jego myślach może bez mówienia „opisać” poprzez rysunek - stało się Jego „ojczystym” językiem.
Prace Jeremiasza powstają w sposób szczególny. Zawsze rysuje bez szkicu. Często zaczyna od dziwnie nieistotnego szczegółu, by wokół niego stworzyć kompletną kompozycję. Rysuje bez poprawek, w skali. Jego kreska jest bezbłędna, tak jakby obraz, który chce opowiedzieć (obojętne czy inspiracją jest natura czy fotografia) został wchłonięty w całości, „zeskanowany” przez jego mózg, a następnie wydrukowany bez cienia niepewności. W pracach kolorowych Jego uporządkowany, logiczny mózg najpierw wybierze kolor, którego użyje najwięcej i naniesie wszędzie tam, gdzie powinien się znaleźć i do końca pracy już go nie użyje (patrz film), a następnie w podobny sposób potraktuje pozostałą paletę barw.
“Moje Nowojorskie Impresje powstały w XX wieku. Opętany energią tego miasta musiałem o tym wyjątkowym miejscu opowiedzieć fotografią. Rozedrgane obrazy panoramy miasta, świateł Broadway’u czy człowieka z gigantycznego billboardu widocznego z wież WTC na tle „kamiennej pustyni” Nowego Jorku oddawały moje emocje - przybysza ze spokojniejszej części świata. I gdy wydawało się, że zdjęcia zatonęły w głębinach mojego archiwum przypadki, jak zwykle, wyciągnęły je z zapomnienia.” - opowiada o genezie projektu Tomasz Sikora.
“Moja znajoma, Renata Plaga - poetka, zainspirowana jednym z tych zdjęć stworzyła w 2014 roku projekt multimedialny FLOW. Parę lat później spotkałem mamę Jeremiasza, która opowiedziała mi o fenomenie swojego syna - autysty. Jeremiasz potrafi zeskanować w swojej głowie obraz, a następnie odtworzyć go w dużej skali za pomocą flamastrów. Zawsze rysuje bez szkicu. Zafascynowany nim zaproponowałem moje zdjęcia z Nowego Jorku.”
fot. Tomasz Sikora
rys. Jeremiasz Popiel
fot. Tomasz Sikora
rys. Jeremiasz Popiel
“Co jakiś czas trafiały do mnie kolejne fenomenalne rysunki Jeremiasza. Za każdym razem ogarniało mnie poczucie niezwykłego wyróżnienia. Bo nie ma chyba większej satysfakcji od świadomości, że prace jednego autora stają się inspiracją dla drugiego człowieka. Człowieka szczególnego, bo jak mówi mama Jeremiasza autyzm to nie choroba, to inny sposób organizacji i aktywności mózgu, to inny sposób postrzegania świata i opisywania go. Energia Nowego Yorku końca XX wieku znalazła więc nowe odbicie w pracach Jeremiasza powstałych z czystej wewnętrznej potrzeby.”
Wernisaż wystawy Nowojorskie Relacje odbędzie się w piątek, 31 stycznia 2020 roku, o godzinie 19:30 w Ney Gallery & Prints, przy ul. Spokojnej 5 w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do 28 lutego.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem neygalleryprints.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.