Kiedy fotografia staje się sztuką? Te darmowe ebooki pozwolą ci zgłębić tajniki fotografii artystycznej

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Co odróżnia zwykłego fotografa od artysty? Oto porady, które pomogą Wam lepiej zrozumieć fotografię artystyczną i zacząć tworzyć bardziej świadomie.

Fotografia cyfrowa drastycznie zmieniła sposób, w jaki wykonujemy zdjęcia, pozwalając odkrywać to fantastyczne medium znacznie szerszej grupie twórców. Coraz więcej z tych osób poświęca swoją karierę fotografii artystycznej. Czy wobec tego istnieją konkretne czynniki, które odróżniają ich od zwykłych fotografów? Co jest potrzebne, by nasze zdjęcia zamienić w sztukę?

Tak naprawdę nie ma jednej, konkretnej definicji tego, czym właściwie jest fotografia artystyczna. Mimo to możemy próbować. Dzięki doświadczeniu osób, które świat sztuki znają od podszewki możemy wyodrębnić cechy, które bezpośrednio wpływają na walory i siłę wyrazu wykonywanych zdjęć.

fot. Shaena Mallet

Poniżej wybraliśmy kilka rzeczy, które powinny być obecne w pracy twórczej i które pozwolą Wam lepiej zrozumieć czym jest fotografia artystyczna, jednocześnie sprawiając, że fotografowanie stanie się bardziej świadomie. Zaczerpnęliśmy je z darmowych ebooków PhotoWhoa (“The Fine Art Photography Collective Vol.1” i “The Fine Art Photography Collective Vol.2”) , prezentujących dorobek 20 znanych fotografów z całego świata i ich odmienne spojrzenie na temat sztuki w fotografii.

Wizja artystyczna

Prawdziwy artysta musi mieć konkretny obraz tego, co chce stworzyć i wiedzieć jakie środki artystyczne wykorzystać, by tego dokonać. Przejrzysta wizja pozwala stworzyć dużo bardziej fascynujące i ujmujące obrazy.

Przekaz

Tworzenie sztuki wymaga kreatywności i umiejętnego operowania emocjami i przekazem, tak by w danym utworze wszystko dopełniało się nawzajem. idea może być zarówno złożona, jak i bardzo prosta. Kluczem w komunikowaniu przekazu jest spójność naszych prac i doboru środków artystycznych.

fot. Bang Sangyeok

Dorobek

Nasz dorobek definiuje idee, które staramy się przekazać. Aby ułatwić oglądającym utożsamienie się z naszymi pracami, nie powinny one ze sobą konkurować. Nasza dorobek powinien być więc możliwie spójny i jednolity.

Intencja

Słyszałeś o czymś takim jak Artist Statement? To prosty opis motywacji, charakteru podejmowanych działań i procesu kreacji, który pozwala odbiorcom lepiej zrozumieć intencje artysty. Zwykle opis taki możemy spotkać obok sylwetki autora na wystawach w galerii, ale ciekawie zaprezentuje się także na stronie internetowej.

fot. Amy Lombard

Jak stać się artystą?

Oczywiście na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Twórcy zajmujący się fotografią artystyczną, używają tego medium przede wszystkim do zaprezentowania swojej wizji. Nie różnią się pod tym względem od malarzy, jedyną różnicą jest wykorzystanie aparatu zamiast pędzli.

Znajdź ideę

Tak więc zbierz wszystkie swoje pomysły w całość i rozpisz to sobie na kartce. Jakie obszary życia zamierzasz eksplorować w swoich pracach? Jaki komunikat starasz się przekazać odbiorcom? Jakich zamierzasz użyć technik? To doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia świadomej pracy nad projektem.

fot. Angelo Musco

Wybierz temat i przedmiot swoich prac

Tematem projektu może być właściwie wszystko. Konieczne jest jednak wypracowanie przekazu i zgłębienie motywacji, które za nim stoją. Trzeba też zdecydować, co będzie przedmiotem naszych prac i zadbać o to, by odpowiadał on wybranemu tematowi. Sfotografujesz górę śmieci czy może konkretne produkty, z których się składa? A może jedno i drugie? Wszystko to ma znaczenie.

Bądź pewny siebie

Twoje prace powinny mówić o tobie i o rzeczach, które są tobie bliskie. Nie przejmuj się tym, co pomyślą o nich inni. Jeśli będziesz miał konkretną wizję, znał przedmiot swoich prac i wiedział w jaki sposób chcesz o nim opowiedzieć, twoje intencje powinny być proste do zrozumienia, a ty wkroczysz na nową, ekscytującą ścieżkę swojej kariery.

Więcej inspirujących porad znajdziecie w ebookach PhotoWhoa, pozwalających spojrzeć na fotografię artystyczną oczami dwudziestu różnych fotografów. Tytuły “The Fine Art Photography Collective Vol.1” i “The Fine Art Photography Collective Vol.2” dostępne są do pobrania za darmo.

(fot. okładkowa: Tomasz Lazar, z cyklu "Theather of Life")

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
„Południe” - nowy album Wojciecha Prażmowskiego
„Południe” - nowy album Wojciecha Prażmowskiego
„Południe” to przekrojowy, "podróżniczy" album fotograficzny jednego z najbardziej znanych polskich twórców zajmujących się fotografia artystyczną. Składają się na...
6
Fotografia Może Być Prosta - nowe wydanie specjalne Digital Camera Polska wchodzi do sprzedaży
Fotografia Może Być Prosta - nowe wydanie specjalne Digital Camera Polska wchodzi do sprzedaży
Redakcja magazynu Digital Camera Polska przygotowała nowe wydanie specjalne pt. “Fotografia Może Być Prosta”. To obszerny zbiór poradników, dla każdego, kto chce rozwijać swój fotograficzny...
8
Wiosenne wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Wiosenne wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Na półkach sklepowych znajdziecie już wiosenny numer Digital Camera Polska. To aż 160 stron fotograficznych porad i inspiracji!
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)