„Czas Fotografii” - wystawa i aukcja prac najwybitniejszych powojennych twórców fotografii

„Czas Fotografii” - wystawa i aukcja prac najwybitniejszych powojennych twórców fotografii

Zapomniana fotografia rodziny Beksińskich, słynny portret Anny Dymnej czy też abstrakcyjne ujęcia pól stworzone przez Kielecką Szkołę Krajobrazu - już 20 maja w Warszawie wernisaż wystawy prezentującej fotografie legendarnych polskich powojennych artystów.

Warszawski Art in House zaprasza na wyjątkową wystawę fotografii, na której zaprezentowane będą prace najwybitniejszych polskich powojennych fotografików. Będzie można zobaczyć na niej m.in. nigdy wcześniej niepublikowaną fotografię rodziny Beksińskich z 1972 roku, przedstawiającą Zdzisława Beksińskiego z żoną Zofią i 15-letnim synem Tomaszem. Pojawi się na niej również zdjęcie portretowe Anny Dymnej autorstwa Jerzego Kośnika, abstrakcyjne ujęcia kieleckich pól tworzone przez Kielecką Szkołę Krajobrazu czy też prace Marka Gardulskiego, Jerzego Wardaka, Sergiusza Sachno, Andrzeja Różyckiego, Jerzego Lewczyńskiego i wielu innych.

fot. Liliana Bilińska, „Beksińscy“

- Wystawiane przez Dom Aukcyjny Art in House fotografie, godne są zainteresowania kolekcjonerów, ze względu na ugruntowaną pozycję ich autorów w historii polskiej fotografii lub, szerzej, sztuki. Jednocześnie, obecna propozycja przełamuje utarte schematy akcentowania jedynie dorobku tych artystów, dla których fotografia stanowi główne medium sztuki. Stąd zgrupowano zarówno prace artystów traktujących fotografię ciągle jeszcze na sposób piktorialny, jak Marian Gadzalski, Jacek Lalak czy Stanisław Pręgowski oraz prace polskiej awangardy fotograficznej jak Jerzy Lewczyński, Zygmunt Rytka, Andrzej Różycki, Krzysztof Wojciechowski, Wacław Ropiecki, Zdzisław Kwiatkowski, Zdzisław Pacholski. Do grona klasycznie wypowiadających się w fotografii należą również prace Zbigniewa Zugaja, Jana Magierskiego czy niektórych fotografów prezentujących swoje dokonania w galerii fotografii Hybrydy w latach 80-tych - zaznacza Dr Henryk Kuś, który sprawuje merytoryczną opiekę nad wystawą.

fot. Jerzy Kośnik, portret Anny Dymnej

Gdzie i kiedy?

Wernisaż przedaukcyjnej wystawy „Czas Fotografii“ odbędzie się 20 maja w warszawskim Art in House Dom Aukcyjny (Al. Jerozolimskie 107). Wszystkie prace najwybitniejszych polskich fotografików będzie można oglądać do 24 maja w dniach: od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00. Natomiast Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej odbędzie się 24 maja o 19:30. Katalog prac z wystawy dostępny jest na stronie artinhouse.pl.

zdjęcie główne: fot. Wacław Cisłowski

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12