Wystawa

PLON - rusza nowy projekt dla kolekcjonerów fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Ideą projektu PLON jest propagowanie kolekcjonowania fotografii poprzez cykliczne wydarzenia i wystawy zakończone aukcjami. Pierwsza część cyklu wystartowała w Warszawie.

O fotografii, do fotografii, o fotografię. W różnych formach i czasach. Rusza Projekt PLON! Jego ideą jest propagowanie kolekcjonowania fotografii. Premierowa wystawa została otwarta podczas Muranowskiej Majówki.

Wylicytuj kolaże najbardziej znanych polskich twórców

Jerzy Lewczyński, "Fotografia marzeń z czasów wojny", 1941

Pierwsza edycja poświęcona jest pracom, w których powstaniu ważny jest fizyczny gest artysty. Będą to kolaże, montaże, czy bezpośrednie ingerencje w obraz fotograficzny. Większość z nich to unikaty. Nie zabraknie również publikacji, w tym „Tango”, „Fabryka”, które są efektem współpracy grup artystów oraz makiety książki Pawła Mystkowskiego poświęconej fotografii sportowej.

Kuratorki Maga Ćwieluch i Katarzyna Sagatowska wybrały dzieła, które prezentują niezwykle szerokie użycie medium fotografii przez artystów różnych pokoleń. Do prac najstarszych należy poruszający zestaw z cyklu „Fotografia marzeń z czasów wojny” autorstwa Jerzego Lewczyńskiego z roku 1941. Do najnowszych - kolaże Jana Dziaczkowskiego, Rafała Milacha i Anny Orłowskiej. Między nimi znajdzie się bogaty wachlarz realizacji. Fotomontaże z dorobku wielkiej mistrzyni polskiej fotografii – Zofii Rydet, montaże aktów Wojciecha Plewińskiego i Pawła Pierścińskiego, konceptualny zestaw Ryszarda Waśki czy prywatny, wręcz towarzyski, gest Zygmunta Rytki.

Jan Dziaczkowski, "Katsusa Town", z cyklu Japanese Monster Movies, 2010

Prace artystek i artystów, a za nimi kolekcje sztuki, są świadectwem czasów, w których powstają. Kolekcjonowanie to proces twórczy, niezwykle indywidualny i subiektywny. To także wyraz wolności wyboru, często podróż poza utarte szlaki i ustalone kanony. Dobra kolekcja nie musi składać się z wielu obiektów. Jedna, szczególna praca może zmienić nasze życie swoją siłą i siłą osoby tworzącej, która za nią stoi.

Rafał Milach, Wojciech Mann, 2015

Kiedy i gdzie?

Wystawę „PLON VOL. 1. Kolaż, montaż i inne gesty w fotografii” można oglądać w galerii Jednostka, przy ul. Andersa 13 w Warszawie.

Aukcja na jej zakończenie, na której będą licytowane wszystkie prace prezentowane na ekspozycji, odbędzie się we wtorek, 6 czerwca 2023 roku, o godz. 19.00

Więcej informacji na stronie jednostka.com oraz profilu instagramowym projektu.

(fot. okładkowa: Orzechowska Szkielety z cyklu KINDERTURNEN 2021)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
IKEA i Annie Leibovitz uruchamiają program mentorski dla młodych fotografów. Nie, nie chodzi o meble
IKEA i Annie Leibovitz uruchamiają program mentorski dla młodych fotografów. Nie, nie chodzi o meble
Chciałbyś uczyć się fotografii od Annie Leibovitz? Tę okazję możesz mieć dzięki… Ikea. Firma ogłosiła program mentorski, w ramach którego 5 aspirujących fotografów będzie współtworzyć...
4
Kup obiektyw Viltrox i odbierz kartę Angelbird SD
Kup obiektyw Viltrox i odbierz kartę Angelbird SD
Foto-Technika, wyłączny dystrybutor produktów marki Viltrox, uruchamia nową promocję. Po zakupie obiektywu Viltrox można odebrać kartę Angelbird AV PRO SD MK2 64GB V60 za złotówkę.
26
Spotkanie z Tomaszem Lazarem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Tomaszem Lazarem w Muzeum Powstania Warszawskiego
W ramach cyklu „Decydujący moment”, 6 czerwca 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie ze znanym fotografem Tomaszem Lazarem. Wstęp wolny.
1