Edycje IFF to okazja na zakup prac wyróżniających się twórców młodego pokolenia

0
Redakcja Fotopolis
19 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

W piątek, w ramach otwarcia Warsaw Gallery Weekend 2019, Instytut Fotografii Fort przedstawi nowość - Edycje IFF. To fotografie wyróżniających się twórców młodego i średniego pokolenia, wydawane drukiem w niskich nakładach, stanowiące propozycję dla osób zainteresowanych rozwinięciem lub zapoczątkowaniem domowej kolekcji dzieł o sprawdzonej jakości.

Edycje IFF, selekcjonowane przez zespół pracowników Instytutu Fotografii Fort, a następnie nadzorowane, numerowane i sygnowane przez autorki i autorów, są kolejnym, nowym sposobem realizowania przez Fundację IFF celów statutowych, skupionych na promocji fotografii. Po latach prowadzenia czytelni, organizowania warsztatów i wystaw, kolejnym krokiem na drodze do udostępniania dziedziny szerokiej publiczności jest przekazanie stworzonych specjalnie na ten cel odbitek w ręce widzów. Włączenie ich do domowych kolekcji ma umożliwić bardziej skrupulatne, ale i osobiste przyjrzenie się twórczości wybranych autorów.

"Pracując z fotografią na co dzień, w naturalny sposób śledzimy jej młodych adeptów na najwcześniejszych etapach karier. Dyskutujemy na bieżąco z tymi, których praktyka artystyczna jest już ugruntowana i sięgamy po klasyków, by w ich pracowniach znaleźć to, co - w naszej opinii - ma szansę najlepiej odnaleźć się w domowych kolekcjach lub ucieszyć osoby, które zostaną obdarowane" - mówi pomysłodawczyni projektu, Karolina Miszczak z IFF.

fot. Anna Zagrodzka, Karolina Wojtas, Bez tytułu, z cyklu 'Kolekcja Domu Mody Limanka', 2019

"Nasze wybory padają na prace wyjątkowe. Przyciągające wzrok, ale i komunikujące istotną treść. Autorki i autorzy edycji to - naszym zdaniem - najlepsze nazwiska współczesnej fotografii. Zależy nam na promocji ich twórczości, dlatego - poza tworzeniem oferty komercyjnej – dbamy o jak najlepsze zrozumienie wybranych zdjęć, obudowując je komentarzem teoretycznym. Wierzymy, że w momencie, gdy praca fotografa znajduje zrozumienie, staje się częścią codzienności innej osoby - jest oglądana w różnych kontekstach i doświadczana nie jako obraz, lecz jako obiekt – odsłaniają się sensy, których nie sposób doświadczyć inaczej."

Z muzeum do domu

Na pierwszy ogień idą: Anna Zagrodzka i Karolina Wojtas z fotografiami stworzonymi na potrzeby “Nowej Kolekcji” Domu Mody Limanka i Muzeum Sztuki w Łodzi. Fotografie autorek, wybrane do przedsięwzięcia jako pierwsze, powstały na potrzeby wystawy Domu Mody Limanka, realizowanej w ramach projektu „Prototypy” Muzeum Sztuki w Łodzi wiosną 2019 roku. Po wystawie, prace Zagrodzkiej i Wojtas weszły do zbiorów Muzeum. Dzięki działaniu IFF, mają szansę trafić także do prywatnych mieszkań.

fot. Anna Zagrodzka, Karolina Wojtas, Bez tytułu, z cyklu 'Kolekcja Domu Mody Limanka', 2019

Modelki przedstawione na fotografiach to Ola Rudnicka - polska gwiazda mody, pracująca m.in. dla Chanel - oraz SIKSA - wokalistka, aktywistka społeczna, autorka tekstów publicystycznych i poetyckich.

"Zdjęcia, które wybraliśmy na premierę, traktują tradycję fotografii modowej w sposób przewrotny. Pożądany w tego typu zleceniach efekt glamour spotyka w nich prekarne aspiracje, ale i kanon sztuki ze zbiorów łódzkiego Muzeum. To awangarda a rebours, szyta na miarę naszych możliwości. Tania, ogólnodostępna, toksyczna dla środowiska i powstająca w uwłaczających warunkach moda, stanowiąca podstawowe narzędzie kreowania i ekspresji tożsamości nas wszystkich. W tym kontekście, niemalże symboliczna staje się obecność modelek, pochodzących - wydawałoby się - z biegunów modowego uniwersum. Jednocześnie, jest w tych pracach czułość, wywołana pozą modelek w niepewnym uścisku. To wypowiedź, która dotyczy zarówno sfery prywatnej i podatności na zranienie, jak procesów społecznego formatowania" - objaśnia dyrektorka IFF.

Kiedy i gdzie?

Uroczysta premiera Edycji odbędzie się już w ten piątek, 20 września o godzinie 15:00, w galerii Instytutu Fotografii Fort, przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie. Przedpremierowo, Edycje IFF będą dostępne w pre-orderze. Od dnia premiery - będzie można nabyć je stacjonarnie w Galerii IFF. Ich liczba jest ograniczona do 50 sztuk i 10 kopii autorskich.

fot. Anna Zagrodzka, Karolina Wojtas, Bez tytułu, z cyklu 'Kolekcja Domu Mody Limanka', 2019

Prace występują w formacie 55 x 35 cm i produkowane są przy użyciu specjalnie dobranego papieru fotograficznego. Rezerwacji można dokonywać pisząc na adres biuro@instytutfotografiifort.org.pl.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytutfotografiifort.org.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Sylwetki autorów

Anna Zagrodzka - ukończyła z wyróżnieniem Fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Technologię Żywności na Politechnice Łódzkiej. W realizowanych projektach bada zależności zachodzące miedzy nauką a sztuką, każdorazowo poprzedza ich powstanie drobiazgową analizą teoretyczną wybranego tematu. Łączy fotografię z instalacjami wideo i sferą dźwiękową̨. Uczestniczyła w programie mentorskim Sputnik Photos (2016/2017). Laureatka SHOW OFF (Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015). Fotograf w zespole architektoniczno-artystyczny realizującym projekt „Amplifikacja natury” na 16 Międzynarodowym Biennale Architektury - La Biennale Di Venezia (Pawilon Polski). Autorka publikacji: Fotografia subiektywna 1956 - 1969 w sztuce polskiej (Galeria Labirynt, Lublin 2016); Rytm chłodnego rozsądku w: „NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora” (Muzeum Tatrzańskie, Zakopane 2017).

Karolina Wojtas (ur. 1996) - jest fotografką, studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi oraz w Czeskim Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami. Ale można poczuć się dzieckiem - pobawić się, porzucać i pobazgrać.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Psychologia 550-latki według Wojtka Wieteski – wernisaż wystawy Lola van der W.
Punktem wyjścia dla cyklu fotografii Lola van der W. jest fascynacja jednym z najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki – Portretem Damy autorstwa Rogiera van der Weydena z 1460 roku....
5
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)