Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Warszawski Instytut Fotografii Fort zaprasza na poświęcone projektom długoterminowym, weekendowe warsztaty “DIY Storytelling”, które poprowadzi holenderski dokumentalista Rob Hornstra.

“DIY Storytelling” to intensywne, dwudniowe warsztaty dla fotografów, projektantów, reportażystów i osób zajmujących się storytellingiem, które pragną dowiedzieć się, jak finansować i upowszechniać długofalowe projekty fotograficzne. Podczas zajęć, Hornstra podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu pozyskiwania funduszy i marketingu fotografii, które zdobył podczas pracy nad “The Sochi Project” - swoim flagowym przedsięwzięciem self-publishingowym.

- W warsztatach chodzi o wolność. Czyli o to, czego – jako fotografowie i opowiadacze historii – pragniemy najbardziej. Wolność rodzi możliwości. Możliwości tworzą waszą przyszłość - zapowiada Hornstra.

fot. Rob Hornstra, z cyklu The Sochi Project

Cel warsztatów

W ciągu dwóch dni, Hornstra wskaże, w jaki sposób Internet i techniki druku cyfrowego stanowią źródła nieskończonych możliwości dla publikacji prac własnym sumptem. Pochyli się nad pytaniem, jak przyciągnąć potencjalnych odbiorców projektu oraz jak najlepiej zaplanować współpracę na linii fotograf – autor tekstu. Osobna uwaga poświęcona zostanie strategiom crowdfundingu i procesowi tzw. slow journalism. Głównym celem warsztatów jest danie uczestnikom wiedzy i narzędzi, dzięki którym zdobędą niezależność jako twórcy i wydawcy.

Harmonogram warsztatów:

Dzień 1 (sobota)

 • 10:15 - Start
 • 11:00 - Szybki kurs pisania wniosków o granty
 • 13.00 - Przerwa lunchowa (we własnym zakresie)
 • 13:45 - Podstawy udanego storytellingu
 • 15:15 - Przerwa kawowa
 • 15:30 - Od pomysłu do projektu
 • 17:00 - Zakończenie części oficjalnej
 • 17:30 - Wspólne wyjście na drinka

Dzień 2 (niedziela)

 • 10:15 - Start
 • 11:00 - Finansowanie projektów / prezentacje
 • 13.00 - Przerwa lunchowa (we własnym zakresie)
 • 13:45 - Publikacje / wystawy
 • 15:15 - Przerwa kawowa
 • 15:30 - Szybki kurs publikacji online
 • 17:00 - Zakończenie części oficjalnej
 • 17:30 - Wspólne wyjście na drinka

fot. Rob Hornstra, z cyklu The Sochi Project

Czego się nauczysz?

Po warsztatach, uczestnik będzie: potrafił ująć wstępny pomysł w ramy konkretnego projektu, rozpisując jego kolejne etapy i metody realizacji, znał zasady dobrego storytellingu, wiedział, gdzie i jak szukać źródeł finansowania swoich projektów i potrafi zainteresować nimi odbiorców, potrafił napisać wniosek o dofinansowanie projektu, znał możliwości publikowania projektów według zasad self-publishingu - zarówno online, jak i w druku, we współpracy na linii fotograf - autor tekstów - wydawca a także wiedział jak doprowadzić długofalowy projekt do etapu końcowego, w którym gotowy materiał może zostać opublikowany własnym sumptem i poddany ocenie szerokiej publiczności.

Jak aplikować?

Aby wziąć udział w warsztatach, należy do niedzieli, 3 listopada 2019 roku wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy. Wybrani kandydaci o przyznaniu miejsca na warsztatach zostaną poinformowani mailowo, w poniedziałek, 4 listopada. E-mail będzie zawierał także szczegóły dotyczące płatności za zajęcia.

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbędą się w dniach 23-24 listopada 2019 roku (sobota i niedziela) w Instytucie Fotografii Fort, przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie. Koszt udziału w warsztatach wynosi 1490 zł.

Sylwetka prowadzącego

 

Rob Hornstra (ur. 1975) – holenderski fotograf, specjalizujący się w długoterminowych projektach dokumentalnych, realizowanych na całym świecie. Opublikował kilka książek, zrealizował cykle dokumentalne dla licznych magazynów międzynarodowych oraz brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2009 roku, wraz z pisarzem i autorem filmów Arnoldem van Bruggenem rozpoczął "The Sochi Project", który uwieńczony został retrospektywnym albumem "An Atlas of War and Tourism in the Caucasus" oraz wystawą, która pokazywana była w Europie, Ameryce, Indiach i Kanadzie. Jest założycielem i przez wiele lat piastował stanowisko dyrektora artystycznego FOTODOK - "przestrzeni fotografii dokumentalnej" (Space for Documentary Photography). Raz na kwartał w swoim rodzinnym mieście – Utrechcie – prowadzi popularny talkshow na żywo, poświęcony photobookom. Jest rektorem wydziału fotografii na Royal Academy of Arts w Hadze.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytutfotografiifort.org.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły