Dowiedz się jak prowadzić i finansować projekty długoterminowe - warsztaty z Robem Hornstrą w IFF

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Warszawski Instytut Fotografii Fort zaprasza na poświęcone projektom długoterminowym, weekendowe warsztaty “DIY Storytelling”, które poprowadzi holenderski dokumentalista Rob Hornstra.

“DIY Storytelling” to intensywne, dwudniowe warsztaty dla fotografów, projektantów, reportażystów i osób zajmujących się storytellingiem, które pragną dowiedzieć się, jak finansować i upowszechniać długofalowe projekty fotograficzne. Podczas zajęć, Hornstra podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu pozyskiwania funduszy i marketingu fotografii, które zdobył podczas pracy nad “The Sochi Project” - swoim flagowym przedsięwzięciem self-publishingowym.

- W warsztatach chodzi o wolność. Czyli o to, czego – jako fotografowie i opowiadacze historii – pragniemy najbardziej. Wolność rodzi możliwości. Możliwości tworzą waszą przyszłość - zapowiada Hornstra.

fot. Rob Hornstra, z cyklu The Sochi Project

Cel warsztatów

W ciągu dwóch dni, Hornstra wskaże, w jaki sposób Internet i techniki druku cyfrowego stanowią źródła nieskończonych możliwości dla publikacji prac własnym sumptem. Pochyli się nad pytaniem, jak przyciągnąć potencjalnych odbiorców projektu oraz jak najlepiej zaplanować współpracę na linii fotograf – autor tekstu. Osobna uwaga poświęcona zostanie strategiom crowdfundingu i procesowi tzw. slow journalism. Głównym celem warsztatów jest danie uczestnikom wiedzy i narzędzi, dzięki którym zdobędą niezależność jako twórcy i wydawcy.

Harmonogram warsztatów:

Dzień 1 (sobota)

 • 10:15 - Start
 • 11:00 - Szybki kurs pisania wniosków o granty
 • 13.00 - Przerwa lunchowa (we własnym zakresie)
 • 13:45 - Podstawy udanego storytellingu
 • 15:15 - Przerwa kawowa
 • 15:30 - Od pomysłu do projektu
 • 17:00 - Zakończenie części oficjalnej
 • 17:30 - Wspólne wyjście na drinka

Dzień 2 (niedziela)

 • 10:15 - Start
 • 11:00 - Finansowanie projektów / prezentacje
 • 13.00 - Przerwa lunchowa (we własnym zakresie)
 • 13:45 - Publikacje / wystawy
 • 15:15 - Przerwa kawowa
 • 15:30 - Szybki kurs publikacji online
 • 17:00 - Zakończenie części oficjalnej
 • 17:30 - Wspólne wyjście na drinka

fot. Rob Hornstra, z cyklu The Sochi Project

Czego się nauczysz?

Po warsztatach, uczestnik będzie: potrafił ująć wstępny pomysł w ramy konkretnego projektu, rozpisując jego kolejne etapy i metody realizacji, znał zasady dobrego storytellingu, wiedział, gdzie i jak szukać źródeł finansowania swoich projektów i potrafi zainteresować nimi odbiorców, potrafił napisać wniosek o dofinansowanie projektu, znał możliwości publikowania projektów według zasad self-publishingu - zarówno online, jak i w druku, we współpracy na linii fotograf - autor tekstów - wydawca a także wiedział jak doprowadzić długofalowy projekt do etapu końcowego, w którym gotowy materiał może zostać opublikowany własnym sumptem i poddany ocenie szerokiej publiczności.

Jak aplikować?

Aby wziąć udział w warsztatach, należy do niedzieli, 3 listopada 2019 roku wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy. Wybrani kandydaci o przyznaniu miejsca na warsztatach zostaną poinformowani mailowo, w poniedziałek, 4 listopada. E-mail będzie zawierał także szczegóły dotyczące płatności za zajęcia.

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbędą się w dniach 23-24 listopada 2019 roku (sobota i niedziela) w Instytucie Fotografii Fort, przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie. Koszt udziału w warsztatach wynosi 1490 zł.

Sylwetka prowadzącego

 

Rob Hornstra (ur. 1975) – holenderski fotograf, specjalizujący się w długoterminowych projektach dokumentalnych, realizowanych na całym świecie. Opublikował kilka książek, zrealizował cykle dokumentalne dla licznych magazynów międzynarodowych oraz brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2009 roku, wraz z pisarzem i autorem filmów Arnoldem van Bruggenem rozpoczął "The Sochi Project", który uwieńczony został retrospektywnym albumem "An Atlas of War and Tourism in the Caucasus" oraz wystawą, która pokazywana była w Europie, Ameryce, Indiach i Kanadzie. Jest założycielem i przez wiele lat piastował stanowisko dyrektora artystycznego FOTODOK - "przestrzeni fotografii dokumentalnej" (Space for Documentary Photography). Raz na kwartał w swoim rodzinnym mieście – Utrechcie – prowadzi popularny talkshow na żywo, poświęcony photobookom. Jest rektorem wydziału fotografii na Royal Academy of Arts w Hadze.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytutfotografiifort.org.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„INKLUZJE” - wystawa studentek PWSFTViT w Gdańsku
„INKLUZJE” - wystawa studentek PWSFTViT w Gdańsku
Jak przyjmujemy zmiany? Na te pytania starają się odpowiedzieć studentki Łódzkiej Szkoły Filmowej na wystawie w gdańskiej Galerii Mariackiej, którą można oglądać do 30...
4
Nadchodzi 8. Vintage Photo Festiwal - święto fotografii analogowej w Bydgoszczy
Nadchodzi 8. Vintage Photo Festiwal - święto fotografii analogowej w Bydgoszczy
Tegoroczny Vintage Photo Festival startuje już 23 września w Bydgoszczy. W programie m.in. niepublikowane zdjęcia Wandy Rutkiewicz, spojrzenie na archiwum Małgorzaty...
11
Startuje 5. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Pokaż swoje najlepsze reportaże
Startuje 5. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Pokaż swoje najlepsze reportaże
Nagroda „Gazety Wyborczej" już po raz piąty doceni odwagę patrzenia i zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Od 8 września do 27 października br....
7
Powiązane artykuły