Wyniki World Press Photo 2019 - zwycięża zdjęcie, które poruszyło miliony

Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Nagrodę za Zdjęcie Roku otrzymuje John Moore, którego fotografia przyczyniła się do zmiany polityki migracyjnej USA.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Konkurs World Press Photo już od ponad 60 lat nagradza najlepsze fotografie prasowe z całego świata. W ostatnich latach przeszedł jednak szereg zmian, z których być może najważniejszą okazała się ta, która nastąpiła w tegorocznej edycji. Mowa o drugiej nagrodzie głównej World Press Photo Story of the Year, która - równoważna z tytułem World Press Photo of the Year - wyróżnia najlepsze, najbardziej poruszające cykle fotograficzne. Pod koniec lutego poznaliśmy listy nominowanych fotografów, teraz wreszcie wiemy kto stanął na podium poszczególnych sekcji i kategorii.

Tak, jak wielu się spodziewało, Zdjęciem Roku uznana została fotografia „dziewczynki płaczącej na granicy” autorstwa Johna Moore'a z Getty Images, które latem zeszłego roku wywołało niemałe zamieszanie w mediach, zwracając oczy całego świata na politykę stosowaną wobec rodzin migrantów nielegalnie przekraczających granice USA. Fotografia zwyciężyła także w kategorii Spot News.

Zdjęcie Roku

fot. John Moore, World Press Photo of the Year 2019

6 kwietnia USA wprowadziło politykę zerowej tolerancji wobec nielegalnej imigracji, w związku z czym osobom przyłapanym na próbie nielegalnego przekroczenia granicy zaczęto stawiać zarzuty karne . Niedługo potem zaczęły napływać informacje o rozdzielaniu złapanych rodziców od dzieci. Na zdjęciu dwuletnia Yana i jej matka Sandra Sanchez podczas przeszukania przez patrol graniczny w Teksasie. Choć później przebywający w Hondurasie ojciec Yany wyjaśnił, że nie została ona oddzielona od swojej matki, zdjęcie wywołało ogólne oburzenie i przyczyniło się do wstrzymania polityki rozdzielania rodzin 20 czerwca 2018 roku.

„To zdjęcie niewymagające podpisu. Rozrywa w drobny mak. Nie wzrusza, tylko wrzeszczy. Porusza do głębi i trudno powstrzymać łzy. (…) Zdjęcie zostało wykonane 12 czerwca i niemal natychmiast opublikowane przez największe światowe media. Rozpętała się burza, a płacząca niespełna dwuletnia Yana została okrzyknięta „twarzą polityki zera tolerancji”. 20 czerwca prezydent Trump wstrzymał separację rodzin imigrantów. W tym zdjęciu jest wszystko.” - pisała w komentarzu do nominacji Joanna Kinowska.

Fotoreportaż Roku

fot. Pieter Ten Hoopen, Agence Vu/Civilian Act, The Migrant Caravan , Nominacja w kategorii Spot News. W październiku i listopadzie 2018 roku tysiące emigrantów z państw Ameryki Centralnej dołączyło do karawany zmierzającej w stronę granic USA. Karawana stworzona dzięki kampanii w mediach społecznościowych zapewniała minimum bezpieczeństwa podróżującym na trasie, na której wcześniej ludzie znikali, lub byli porywani. Była też alternatywą dla wysokich opłat u przemytników ludzi. fot. Pieter Ten Hoopen, Agence Vu/Civilian Act, The Migrant Caravan , Nominacja w kategorii Spot News. W październiku i listopadzie 2018 roku tysiące emigrantów z państw Ameryki Centralnej dołączyło do karawany zmierzającej w stronę granic USA. Karawana stworzona dzięki kampanii w mediach społecznościowych zapewniała minimum bezpieczeństwa podróżującym na trasie, na której wcześniej ludzie znikali, lub byli porywani. Była też alternatywą dla wysokich opłat u przemytników ludzi. fot. Pieter Ten Hoopen, Agence Vu/Civilian Act, The Migrant Caravan , Nominacja w kategorii Spot News. W październiku i listopadzie 2018 roku tysiące emigrantów z państw Ameryki Centralnej dołączyło do karawany zmierzającej w stronę granic USA. Karawana stworzona dzięki kampanii w mediach społecznościowych zapewniała minimum bezpieczeństwa podróżującym na trasie, na której wcześniej ludzie znikali, lub byli porywani. Była też alternatywą dla wysokich opłat u przemytników ludzi. fot. Pieter Ten Hoopen, Agence Vu/Civilian Act, The Migrant Caravan , Nominacja w kategorii Spot News. W październiku i listopadzie 2018 roku tysiące emigrantów z państw Ameryki Centralnej dołączyło do karawany zmierzającej w stronę granic USA. Karawana stworzona dzięki kampanii w mediach społecznościowych zapewniała minimum bezpieczeństwa podróżującym na trasie, na której wcześniej ludzie znikali, lub byli porywani. Była też alternatywą dla wysokich opłat u przemytników ludzi.

Laueratem równoważnej, przyznawanej od tego roku nagrody za Fotoreportaż Roku również został fotograf, który w swoim projekcie poruszał problem migracji. „The Migrant Caravan” Pietera Ten Hoopena to seria przyglądająca się karawanie migrantów, która jesienią ubiegłego roku ruszyła z państw Ameryki Centralnej w stronę granicy z USA.

„Chciałem udokumentować co to oznacza być na drodze ku nowemu życiu, lub też też jak wygląda nadzieja ludzi na nowe życie. Chciałem skupić się na ludziach, na ich relacjach i tym, jak sobie z nimi radzą” - komentuje swów materiał Hoopen. Fotograf jest członkiem paryskiej agencji VU. Dokumentuje skutki wojen i kryzysów humanitarnych od 2004 roku. Zwycięskie zdjęcia uznane zostały także najlepszym cyklem w kategorii Spot News.

Obydwoje fotografowie otrzymają nagrody w wysokości 10 tys. euro.

Najlepsze zdjęcia z kategorii

Oprócz dwóch głównych laureatów poznaliśmy także nazwiska zwyciezców poszczególnych laureatów. W kwestii zdjęć bez zaskoczeń - wszystkie znaliśmy już od czasu nominacji. Wszystkie nagrodzone prace znajdziecie w poniższych galeriach.

World Press Photo 2019 - zwycięskie zdjęcia pojedyczne

fot. Diana Markosia, Magnum Photos, The Cubanitas, 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues.

15 urodziny w kulturze latynoskiej oznaczają wejście kobiety w dorosłość. Rodziny urządzają z tej okazji kosztowne przyjęcia, a solenizantki ubierane i traktowane są jak księżniczki. Na Kubie tradycja ta wyewoluowała w przedstawienie w skład którego wchodzą sesje zdjęciowe i wideo. Na zdjęciu 15-letnia Pura podróżująca przez swoją dzielnicę w kabriolecie z lat 50., otoczona przez mieszkańców, którzy zebrali się, by świętować jej urodziny. fot. Mary F Calvert, Male Rape, 2. miejsce w kategorii Contemporary Issues.


W trakcie obozu dla rekrutów, Ethan i pozostali uczestnicy zostali zmuszeni do przejścia nago przez wspólny prysznic, będąc ze sobą mocno ściśniętym. Ethan zgłosił incydent władzom obozu, ale został za to prześladowany. Koszmary i ataki paniki zmusiły go do rezygnacji z przygody w armii. Na zdjęciu Ethan biorący kąpiel w wannie w swoim domu w Minnesocie, po tym jak trauma pozostawiła w nim trwałą blokadę przed prysznicami. fot. Enayat Asadu, Afghan Refugees Waiting to Cross the Iranian Border, 3. miejsce w kategorii Contemporary Issues.

27 lipca 2018. Afgański emigrant dodaje otuchy swojemu towarzyszowi podczas oczekiwania na transport przez wchodnią granicę Iranu. W Iranie przebywa około 1,5 mln emigrantów, z których większość pochodzi z Afganistanu. Szacuje się, że drugie tyle emigrantów pozostaje niezarejestrowanych. Ich celem jest przedostanie się przez Iran, Turcję, lub Grecję w stronę Europy Zachodniej, ale emigranci często padają ofiarami handlarzy ludźmi.

fot. Mario Cruz, Living Among What's Left Behind, 3. miejsce w kategorii Environment.

Dziecko na materacu zbiera produkty nadające się do przetworzenia ze śmieci unoszących się na rzece Pasig na Filipinach. Rzeka ta została ogłoszona biologicznie martwą już w latach 90. XX wieku, w skutek zanieczyszczenia przemysłowego i wypuszczania nieoczyszczonych ścieków przez zamieszkujące jej wybrzeża społeczności. Zaliczana jest do 20 najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. Co roku z jej nurtem do oceanu wpada 64 tys. ton plastiku. Podejmowane są działania mające za zadanie jej oczyszczenie, ale nadal na niektórych odcinkach zanieczyszczenie jest tak ogromne, że możliwe jest chodzenie po unoszących się na niej odpadach.

World Press Photo 2019 - zwycięskie fotoreportaże

fot. Olivia Harris, Blessed Be the Fruit: Ireland's Struggle to Overturn Anti-Abortion Laws, 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues.

25 maja 2018 roku większością głosów społeczeństwo irlandzkie opowiedziało się za złagodzeniem przepisów aborcyjnych, które należały do najostrzejszych na świecie. W skutek referendum z 1983 roku do konstytucji wprowadzono ósmą poprawkę, zabraniającą nawet usuwanie ciąży z gwałtu czy ciąży kazirodczej. Ruch na rzecz zniesienie poprawki wykorzystywał media społecznościowe i uliczne demonstracje w formie spektakli. W efekcie do zeszłorocznego referendum przystąpiły 2/3 społeczeństwa, które 66-procentową przewagą przegłosowały prohibicję na aborcję. Przed końcem roku prezydent podpisał ustawę, na mocy której każda aborcja przed 12 tygodniem ciąży dokonywana jest bezpłatnie. fot. Olivia Harris, Blessed Be the Fruit: Ireland's Struggle to Overturn Anti-Abortion Laws, 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues.

25 maja 2018 roku większością głosów społeczeństwo irlandzkie opowiedziało się za złagodzeniem przepisów aborcyjnych, które należały do najostrzejszych na świecie. W skutek referendum z 1983 roku do konstytucji wprowadzono ósmą poprawkę, zabraniającą nawet usuwanie ciąży z gwałtu czy ciąży kazirodczej. Ruch na rzecz zniesienie poprawki wykorzystywał media społecznościowe i uliczne demonstracje w formie spektakli. W efekcie do zeszłorocznego referendum przystąpiły 2/3 społeczeństwa, które 66-procentową przewagą przegłosowały prohibicję na aborcję. Przed końcem roku prezydent podpisał ustawę, na mocy której każda aborcja przed 12 tygodniem ciąży dokonywana jest bezpłatnie. fot. Olivia Harris, Blessed Be the Fruit: Ireland's Struggle to Overturn Anti-Abortion Laws, 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues.

25 maja 2018 roku większością głosów społeczeństwo irlandzkie opowiedziało się za złagodzeniem przepisów aborcyjnych, które należały do najostrzejszych na świecie. W skutek referendum z 1983 roku do konstytucji wprowadzono ósmą poprawkę, zabraniającą nawet usuwanie ciąży z gwałtu czy ciąży kazirodczej. Ruch na rzecz zniesienie poprawki wykorzystywał media społecznościowe i uliczne demonstracje w formie spektakli. W efekcie do zeszłorocznego referendum przystąpiły 2/3 społeczeństwa, które 66-procentową przewagą przegłosowały prohibicję na aborcję. Przed końcem roku prezydent podpisał ustawę, na mocy której każda aborcja przed 12 tygodniem ciąży dokonywana jest bezpłatnie. fot. Olivia Harris, Blessed Be the Fruit: Ireland's Struggle to Overturn Anti-Abortion Laws, 1. miejsce w kategorii Contemporary Issues.

25 maja 2018 roku większością głosów społeczeństwo irlandzkie opowiedziało się za złagodzeniem przepisów aborcyjnych, które należały do najostrzejszych na świecie. W skutek referendum z 1983 roku do konstytucji wprowadzono ósmą poprawkę, zabraniającą nawet usuwanie ciąży z gwałtu czy ciąży kazirodczej. Ruch na rzecz zniesienie poprawki wykorzystywał media społecznościowe i uliczne demonstracje w formie spektakli. W efekcie do zeszłorocznego referendum przystąpiły 2/3 społeczeństwa, które 66-procentową przewagą przegłosowały prohibicję na aborcję. Przed końcem roku prezydent podpisał ustawę, na mocy której każda aborcja przed 12 tygodniem ciąży dokonywana jest bezpłatnie.

Najlepsze projekty multimedialne

Jak co roku poznaliśmy także laureatów konkursu multimedialnego Digital Storytelling Contest, który także w tym roku oferuje dwie główne nagrody. Wyróżnienie Interactive of the Year powędrowało do twórców projektu „The Last Generation”, który przybliża nam życie dzieci z wysp Marshalla, których egzystencja zagrożona jest przez podnoszący się poziom wód w morzach i oceanach.

 

„Projekt nazywa się The Last Generation ponieważ przewiduje się, że przy obecnych poziomach emisji, poziom wód jeszcze za życia tych dzieci podniesię się do tego stopnia, że miejsce to nie będzie się nadawać do życia” - mówi producent, Michelle Mizner.

Z kolei nagroda Photo Online Video of the Year przyznana została fotocastowi, który podobnie jak główne zwycięskie zdjęcie konkursu fotograficznego porusza problem polityki rozdzielania rodzin migrantów, stosowanej przez USA. Prezentację możecie obejrzeć na stronie World Press Photo.

Wystawa pokonkursowa

Jak zwykle, po gali konkursu rusza wystawa podsumowująca tegoroczną edycję, która na swojej drodze odwiedza co roku ponad 100 miast w 45 krajach na różnych kontynentach. Jak zawsze, zawita też pewnie do polski. Planowanych terminów ekspozycji jeszcze nie znamy.

Więcej informacji o tegorocznych zwycięzcach znajdziecie pod adresem worldpressphoto.org.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: World Press Photo
logo logo
Magazyny
Zamów