Nie żyje Charlie Cole - autor słynnego zdjęcia “Tank Man”

Autor: Maciej Luśtyk

9 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nie żyje fotograf, którego ikoniczne zdjęcie z tłumienia protestów na placu Tiananmen w czerwcu 1989 roku na zawsze zapisało się w historii.

Charlie Cole urodził się w 1955 roku w Teksasie. W 1989 roku, w wieku 25 lat wyjechał do Japonii, gdzie zaczął pracować jako fotoreporter dla takich tytułów jak Newsweek, Time, The New York Times czy Wallstreet Journal. W 1987 zaczął fotografować dla magazynu Newsweek na terenie całej Azji.

Największego rozgłosu przyniosło mu słynne zdjęcie “Tank Man”, wykonane w czasie tłumienia studenckiego protestu przez chińskie siły rządowe na placu Tiananmen, 5 czerwca 1989 roku. Fotografujący zamieszki Cole uciekł z placu na moment przed tym jak wojsko otworzyło ogień do studentów. Szukając schronienia i dobrego punktu widokowego pobiegł do hotelu Beijing, gdzie przy wejściu został pobity przez funkcjonariuszy tajnej policji, którzy skonfiskowali mu wszystkie naświetlone tego dnia filmy.

Krótka historia ikonicznego zdjęcia

Na jego szczęście, nie zauważono trzech nie naświetlonych rolek filmu znajdujących się w wewnętrznej kieszeni jego fotograficznej kamizelki, które w perspektywie czasu okazały się najważniejsze w jego karierze. Biegnąc przez hotelowe lobby spotkał swojego przyjaciela Stuarta Franklina, który fotografował zamieszki na zlecenie magazynu Time. Okazało się, że miał on wynajęty pokój na 8 piętrze hotelu, z którego rozciągał się widok na plac.

Kolejnego dnia od samego rana fotoreporterzy oglądali wydarzenia z balkonu Franklina. W pewnym momencie przed kolumną czołgów powracających z placu Tiananmen stanął człowiek trzymający siatkę z zakupami. “Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę” - mówił Charlie Cole w rozmowie z BBC. - “Fotografowałem w oczekiwaniu na to, co w moim przekonaniu musiało skończyć się śmiercią tego człowieka. Ku mojemu zdziwieniu czołgi zatrzymały się. Czołgiści próbowali wyminąć samotnego protestanta, który kolejny raz zaszedł im drogę. W końcu zabrało go ze sobą PSC. Stuart i ja spojrzeliśmy się na siebie nie dowierzając temu, co przed chwilą zobaczyliśmy i sfotografowaliśmy”.

Niedługo po wydarzeniu, do pokoju fotografów wtargnęła tajna policja, która próbowała skonfiskować wykonane zdjęcia. Na szczęście Cole w porę ukrył naświetlony film w rezerwuarze toalety.

Zdjęcia z tamtego dnia przyniosły mu nagrodę World Press Photo

Choć ostatecznie to zdjęcie fotografującego dwa piętra niżej Jeffa Widenera częściej pokazywane było w mediach, to właśnie klatka Cole’a nagrodzona została w 1990 roku nagrodą World Press Photo. Mimo wyróżnienia, fotograf pozostał bardzo skromny. Jak twierdzi fotograf James Whitlow Delano, który poinformował o śmierci fotografa w mediach społecznościowych, mimo wielu lat znajomości Cole nigdy nie chwalił się tym zdjęciem, ani nagrodą WPP.

Charlie Cole resztę życia spędził na Bali w Indonezji. Fotograf zmarł 5 września 2019 roku w wieku  64 lat.

Więcej na temat historii słynnego zdjęcia Charliego Cole'a możecie przeczytać pod adresem news.bbc.co.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje William Klein - ojciec fotografii ulicznej, autor filmów i rewolucyjny fotograf mody
Nie żyje William Klein - ojciec fotografii ulicznej, autor filmów i rewolucyjny fotograf mody
W wieku 96 lat odszedł kultowy fotograf William Klein. W swoje karierze zasłynął na sprawą ulicznych reportaży i nowatorskiego podejścia do fotografii mody.
11
Kalendarz Pirelli 2023 - po raz pierwszy od 8 lat na zdjęciach znów zobaczymy modelki
Kalendarz Pirelli 2023 - po raz pierwszy od 8 lat na zdjęciach znów zobaczymy modelki
Nadchodząca, 49. edycja kultowego The Cal zrywa z trwającym niemal dekadę trendem i ponownie obraca swój obiektyw w stronę modelek. Zajrzyjcie za kulisy produkcji, za...
21
Nie żyje Natalia LL - jedna z najważniejszych polskich artystek XX wieku
Nie żyje Natalia LL - jedna z najważniejszych polskich artystek XX wieku
W wieku 85 lat odeszła kultowa polska artystka Natalia Lach-Lachowicz, tworząca pod pseudonimem Natalia LL. W swojej twórczości łączyła szerokie spektrum technik i...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)