Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nie żyje Charlie Cole - autor słynnego zdjęcia “Tank Man”

0

Autor: Maciej Luśtyk

9 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Nie żyje fotograf, którego ikoniczne zdjęcie z tłumienia protestów na placu Tiananmen w czerwcu 1989 roku na zawsze zapisało się w historii.

Charlie Cole urodził się w 1955 roku w Teksasie. W 1989 roku, w wieku 25 lat wyjechał do Japonii, gdzie zaczął pracować jako fotoreporter dla takich tytułów jak Newsweek, Time, The New York Times czy Wallstreet Journal. W 1987 zaczął fotografować dla magazynu Newsweek na terenie całej Azji.

Największego rozgłosu przyniosło mu słynne zdjęcie “Tank Man”, wykonane w czasie tłumienia studenckiego protestu przez chińskie siły rządowe na placu Tiananmen, 5 czerwca 1989 roku. Fotografujący zamieszki Cole uciekł z placu na moment przed tym jak wojsko otworzyło ogień do studentów. Szukając schronienia i dobrego punktu widokowego pobiegł do hotelu Beijing, gdzie przy wejściu został pobity przez funkcjonariuszy tajnej policji, którzy skonfiskowali mu wszystkie naświetlone tego dnia filmy.

Krótka historia ikonicznego zdjęcia

Na jego szczęście, nie zauważono trzech nie naświetlonych rolek filmu znajdujących się w wewnętrznej kieszeni jego fotograficznej kamizelki, które w perspektywie czasu okazały się najważniejsze w jego karierze. Biegnąc przez hotelowe lobby spotkał swojego przyjaciela Stuarta Franklina, który fotografował zamieszki na zlecenie magazynu Time. Okazało się, że miał on wynajęty pokój na 8 piętrze hotelu, z którego rozciągał się widok na plac.

Kolejnego dnia od samego rana fotoreporterzy oglądali wydarzenia z balkonu Franklina. W pewnym momencie przed kolumną czołgów powracających z placu Tiananmen stanął człowiek trzymający siatkę z zakupami. “Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę” - mówił Charlie Cole w rozmowie z BBC. - “Fotografowałem w oczekiwaniu na to, co w moim przekonaniu musiało skończyć się śmiercią tego człowieka. Ku mojemu zdziwieniu czołgi zatrzymały się. Czołgiści próbowali wyminąć samotnego protestanta, który kolejny raz zaszedł im drogę. W końcu zabrało go ze sobą PSC. Stuart i ja spojrzeliśmy się na siebie nie dowierzając temu, co przed chwilą zobaczyliśmy i sfotografowaliśmy”.

Niedługo po wydarzeniu, do pokoju fotografów wtargnęła tajna policja, która próbowała skonfiskować wykonane zdjęcia. Na szczęście Cole w porę ukrył naświetlony film w rezerwuarze toalety.

Zdjęcia z tamtego dnia przyniosły mu nagrodę World Press Photo

Choć ostatecznie to zdjęcie fotografującego dwa piętra niżej Jeffa Widenera częściej pokazywane było w mediach, to właśnie klatka Cole’a nagrodzona została w 1990 roku nagrodą World Press Photo. Mimo wyróżnienia, fotograf pozostał bardzo skromny. Jak twierdzi fotograf James Whitlow Delano, który poinformował o śmierci fotografa w mediach społecznościowych, mimo wielu lat znajomości Cole nigdy nie chwalił się tym zdjęciem, ani nagrodą WPP.

Charlie Cole resztę życia spędził na Bali w Indonezji. Fotograf zmarł 5 września 2019 roku w wieku  64 lat.

Więcej na temat historii słynnego zdjęcia Charliego Cole'a możecie przeczytać pod adresem news.bbc.co.uk.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
296
0
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do...
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej...
63
0
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była...
68
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)