Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera

0

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Listopad 2019
Artykuł na: 9-16 minut

Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży wzdłuż polsko-radzieckiej granicy z 1939 r. - to materiały, które znalazły się w tegorocznym finale Nagrody im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia. Finał już 3 grudnia.

Druga edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera rozpoczęła się we wrześniu. Udział w nim mogli wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej. Tematyka prac była w zasadzie dowolna. Można było nadsyłać materiały o tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej.

Łącznie do konkursu zgłoszono w tym roku 4,5 tysiąca zdjęć. Wiele nadesłanych fotoreportaży dokumentuje liczne w ostatnim roku w Polsce marsze i protesty, część przedstawia kameralne historie rodzinne, jeszcze inne podróże w najdalsze zakątki świata. Po jednym zdjęciu z wyróżnionych fotoreportaży możecie obejrzeć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)
 

- Najmocniejsze materiały koncentrowały się wokół bohaterów wykluczonych i zapomnianych oraz mniejszości: uchodźców, społeczności LGBT, ludzi starszych, niepełnosprawnych - podsumowuje Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” i przewodnicząca jury konkursu. - W stronę pojedynczych, zostawionych samym sobie ludzi kierował swój obiektyw Krzysztof Miller i powtarzał, że na tym polega rola fotoreportera i mediów w ogóle. Cieszę się, że tak wielu uczestników konkursu kontynuuje tę ideę. Otrzymaliśmy wiele materiałów odzagranicznych autorów oraz zrealizowanych przez kobiety. Być może to efekt tego, że laureatką pierwszej edycji konkursu była Anna Liminowicz.

Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera:

  • Katarzyna Piechowicz za fotoreportaż o mieszkańcach jednego ze śląskich domów dla seniorów;
  • Joanna Mrówka (Forum) za fotoreportaż z Wielkiego Tygodnia na Sycylii;
  • Dominika Rutkowska za fotoreportaż o ruchu artystycznym Glitter Confusion;
  • Anna Kłosek za fotoreportaż „Tam była granica” - o podróży wzdłuż byłej polsko-radzieckiej granicy, istniejącej do ataku ZSRR na Polskę w 1939 r.;
  • Piotr Tracz za fotoreportaż o niepełnosprawnym sportowcu - zawodowym kulturyście;
  • Dawid Zieliński za fotoreportaż o obozie dla uchodźców Moriana na greckiej wyspie Lesbos;
  • Alessio Paduano za fotoreportaż o ofiarach handlu ludźmi we Włoszech.

W jury konkursu zasiadają: Ewa Ewart - producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Anna Bedyńska - fotoreporterka i laureatka World Press Photo i Grand Press Photo, Wojciech Nowicki - pisarz i kurator, Maciej Zieliński - redaktor naczelny serwisu Fotopolis.pl i miesięcznika „Digital Camera Polska”, Adam Lach - fotoreporter, laureat Grand Press Photo i współzałożyciel agencji Napo Images, Ewa Wieczorek - redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów Extra”, Tomasz Kowalski - prezes Zarządu Deutsche Bank Polska, Jerzy B. Wójcik - wydawca „Gazety Wyborczej” oraz Beata Łyżwa-Sokół - szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.

Dzisiejsze (poniedziałek, 18 listopada br.) wydanie "Dużego Formatu", poniedziałkowego magazynu "Gazety Wyborczej" i serwis wyborcza.pl prezentują po jednym zdjęciu z fotoreportaży z wybranych przez jurorów.

Najlepszy fotoreportaż poznamy już 3 grudnia

Laureata nagrody głównej oraz zwycięzcę w ramach nowej kategorii #PositiveImpact – Nagroda Deutsche Bank (materiał fotograficzny ilustrujący pozytywny wpływ, jaki może mieć działanie jednostki, firmy czy społeczności) poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 3 grudnia br. w siedzibie „Gazety Wyborczej”.

Prace laureatów zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Wyborczej” oraz w serwisie wyborcza.pl.

Nagroda im. Krzysztofa Millera

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format”, a później "The New York Times”.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: wyborcza.pl/zdjęcia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Portugalski Vogue skrytykowany za okładkę dotyczącą szaleństwa. Czy to już szaleństwo poprawności?
Portugalski Vogue skrytykowany za okładkę dotyczącą szaleństwa. Czy to już szaleństwo poprawności?
Kolejny raz okładka magazynu staje się przedmiotem kontrowersji. Tym razem dotyczą one sposobu przedstawienia choroby psychicznej. Tylko czy wizja artystyczna powinna...
24
0
VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar
VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar
Choć większość fizycznych wystaw otwiera się już na odwiedzających, nie znaczy to, że tego formuła nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasu. VirtuRama to...
34
0
Screenshoty jak fotografie? Getty Images będzie “fotografować” e-sport
Screenshoty jak fotografie? Getty Images będzie “fotografować” e-sport
Fotografowie agencji Getty Images będą obsługiwać zawody w grę Gran Turismo, czyli wykonywać “screeny” podczas pojedynków. Czy to jednak nadal fotografia?
17
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)