20 tysięcy kilometrów i 100 negatywów - podróż życia Krzysztofa Millera

Wysłanie dziennikarzy na drugi koniec świata, w półtoramiesięczną podróż, dziś jawi się jako legenda. Ale taką właśnie podróż w 1993 roku koleją transsyberyjską odbyli Krzysztof Miller, Piotr Bikont i Andrzej Chętko. Podróż życia - powiedzą po latach.

0
Redakcja Fotopolis
25 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

- Bywają podróże, które nazywamy podróżą życia. Ja też miałem taką podróż. W doborowym towarzystwie mojego kolegi z redakcji Piotra Bikonta i Andrzeja Chętki, artysty, happenera, wykładowcy ASP w Łodzi. Półtora miesiąca koleją transsyberyjską. Jechaliśmy, nie napiszę słowa „tam", bo nawet nie wiedziałem do końca, gdzie jedziemy. - opowiadał Krzysztof Miller o wyprawie, którą przed 25 laty odbył na zlecenie Gazety Wyborczej.

“Sfotografować coś fajnego”

- Od redakcji dostaliśmy mgliste zobowiązanie, żeby coś fajnego napisać i coś fajnego sfotografować. To była nowość. Tak nowa jak „Magazyn Gazety Wyborczej”, który chłonął teksty i fotografie jak sucha gąbka. Stąd pomysł kilku reportaży z długiej i ekstrawaganckiej jak na tamte czasy podróży.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)
 

- Powstało przeszło 3500 zdjęć. Od Moskwy, przez Ułan Bator, Pekin, do Władywostoku i Harbinu, i z powrotem, przez Omsk, do Moskwy. Miller do roku 1993 zdążył już być w rejonach konfliktów w Gruzji, Górnym Karabachu, Abchazji i Bośni. Miał za sobą fotografowanie zmian ustrojowych w Czechosłowacji, Rosji i Rumunii. Dla „Gazety” robił zdjęcia od samego jej początku, czyli już piąty rok. Ale w tej podróży nie było nic konkretnego do sfotografowania - żadnego protestu, żadnego wydarzenia. - pisała Joanna Kinowska, kurator wystawy “Podróż koleją transsyberyjską”, na której można było oglądać zdjęcia z podróży fotografa.

Nagroda im. Krzysztofa Millera - dziś ostatni dzień zgłoszeń

Aktualnie trwa druga edycja konkursu fotograficznego upamiętniającego postać Krzysztofa Millera. To konkurs, który ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także ma być inspiracją i wyzwaniem, dla wszystkich, którzy mają talent, odwagę i determinację, by podążyć jego reporterskim śladem. Do konkursu mogą przystąpić zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, lub też członkowie jednej agencji fotograficznej. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości 10 000 i 5 000 zł.

Projekty na konkurs można zgłaszać za pośrednictwem formularza online, udostępnionego na stronie wyborcza.pl. Radzimy jednak się spieszyć. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do północy 25 października 2019 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wyborcza.pl.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Jak widzą rzeczywistość młodzi fotografowie w wieku 13-18 lat? Przekonajcie się oglądając materiały wyróżnione w konkursie “To My Tworzymy Świat”.
2
0
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów...
51
1
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
181
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)