20 tysięcy kilometrów i 100 negatywów - podróż życia Krzysztofa Millera

Wysłanie dziennikarzy na drugi koniec świata, w półtoramiesięczną podróż, dziś jawi się jako legenda. Ale taką właśnie podróż w 1993 roku koleją transsyberyjską odbyli Krzysztof Miller, Piotr Bikont i Andrzej Chętko. Podróż życia - powiedzą po latach.

0

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

- Bywają podróże, które nazywamy podróżą życia. Ja też miałem taką podróż. W doborowym towarzystwie mojego kolegi z redakcji Piotra Bikonta i Andrzeja Chętki, artysty, happenera, wykładowcy ASP w Łodzi. Półtora miesiąca koleją transsyberyjską. Jechaliśmy, nie napiszę słowa „tam", bo nawet nie wiedziałem do końca, gdzie jedziemy. - opowiadał Krzysztof Miller o wyprawie, którą przed 25 laty odbył na zlecenie Gazety Wyborczej.

“Sfotografować coś fajnego”

- Od redakcji dostaliśmy mgliste zobowiązanie, żeby coś fajnego napisać i coś fajnego sfotografować. To była nowość. Tak nowa jak „Magazyn Gazety Wyborczej”, który chłonął teksty i fotografie jak sucha gąbka. Stąd pomysł kilku reportaży z długiej i ekstrawaganckiej jak na tamte czasy podróży.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)
 

- Powstało przeszło 3500 zdjęć. Od Moskwy, przez Ułan Bator, Pekin, do Władywostoku i Harbinu, i z powrotem, przez Omsk, do Moskwy. Miller do roku 1993 zdążył już być w rejonach konfliktów w Gruzji, Górnym Karabachu, Abchazji i Bośni. Miał za sobą fotografowanie zmian ustrojowych w Czechosłowacji, Rosji i Rumunii. Dla „Gazety” robił zdjęcia od samego jej początku, czyli już piąty rok. Ale w tej podróży nie było nic konkretnego do sfotografowania - żadnego protestu, żadnego wydarzenia. - pisała Joanna Kinowska, kurator wystawy “Podróż koleją transsyberyjską”, na której można było oglądać zdjęcia z podróży fotografa.

Nagroda im. Krzysztofa Millera - dziś ostatni dzień zgłoszeń

Aktualnie trwa druga edycja konkursu fotograficznego upamiętniającego postać Krzysztofa Millera. To konkurs, który ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także ma być inspiracją i wyzwaniem, dla wszystkich, którzy mają talent, odwagę i determinację, by podążyć jego reporterskim śladem. Do konkursu mogą przystąpić zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, lub też członkowie jednej agencji fotograficznej. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości 10 000 i 5 000 zł.

Projekty na konkurs można zgłaszać za pośrednictwem formularza online, udostępnionego na stronie wyborcza.pl. Radzimy jednak się spieszyć. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do północy 25 października 2019 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wyborcza.pl.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Siena Creative Photo Awards 2021 - nagrodzone zdjęcia. Polacy z wyróżnieniami
Siena Creative Photo Awards 2021 - nagrodzone zdjęcia. Polacy z wyróżnieniami
Creative Photo Awards to poboczny konkurs Siena, który za zadanie stawia sobie przedstawianie najciekawszych, kreatywnych współczesnych wizji fotograficznych. Oto...
0
0
Francesco Lopazio: "Zamykanie się w jednym gatunku fotografii ogranicza kreatywność"
Francesco Lopazio: "Zamykanie się w jednym gatunku fotografii ogranicza kreatywność"
Francesco Lopazio nie jest zwolennikiem idei szukania własnej niszy. Jego portfolio to miks fotografii ulicznej, dokumentalnej i konceptualnej.
0
0
Fine Art Photography Awards 2021 - ponad 100 Polaków z wyróżnieniami
Fine Art Photography Awards 2021 - ponad 100 Polaków z wyróżnieniami
Za nami 7. Edycja konkursu Fine Art Photography Awards. W tym roku polska reprezentacja zdobyła 3 miejsca na podium i ponad 100 wyróżnień w różnych kategoriach....
169
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)