20 tysięcy kilometrów i 100 negatywów - podróż życia Krzysztofa Millera

Wysłanie dziennikarzy na drugi koniec świata, w półtoramiesięczną podróż, dziś jawi się jako legenda. Ale taką właśnie podróż w 1993 roku koleją transsyberyjską odbyli Krzysztof Miller, Piotr Bikont i Andrzej Chętko. Podróż życia - powiedzą po latach.

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

- Bywają podróże, które nazywamy podróżą życia. Ja też miałem taką podróż. W doborowym towarzystwie mojego kolegi z redakcji Piotra Bikonta i Andrzeja Chętki, artysty, happenera, wykładowcy ASP w Łodzi. Półtora miesiąca koleją transsyberyjską. Jechaliśmy, nie napiszę słowa „tam", bo nawet nie wiedziałem do końca, gdzie jedziemy. - opowiadał Krzysztof Miller o wyprawie, którą przed 25 laty odbył na zlecenie Gazety Wyborczej.

“Sfotografować coś fajnego”

- Od redakcji dostaliśmy mgliste zobowiązanie, żeby coś fajnego napisać i coś fajnego sfotografować. To była nowość. Tak nowa jak „Magazyn Gazety Wyborczej”, który chłonął teksty i fotografie jak sucha gąbka. Stąd pomysł kilku reportaży z długiej i ekstrawaganckiej jak na tamte czasy podróży.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)
 

- Powstało przeszło 3500 zdjęć. Od Moskwy, przez Ułan Bator, Pekin, do Władywostoku i Harbinu, i z powrotem, przez Omsk, do Moskwy. Miller do roku 1993 zdążył już być w rejonach konfliktów w Gruzji, Górnym Karabachu, Abchazji i Bośni. Miał za sobą fotografowanie zmian ustrojowych w Czechosłowacji, Rosji i Rumunii. Dla „Gazety” robił zdjęcia od samego jej początku, czyli już piąty rok. Ale w tej podróży nie było nic konkretnego do sfotografowania - żadnego protestu, żadnego wydarzenia. - pisała Joanna Kinowska, kurator wystawy “Podróż koleją transsyberyjską”, na której można było oglądać zdjęcia z podróży fotografa.

Nagroda im. Krzysztofa Millera - dziś ostatni dzień zgłoszeń

Aktualnie trwa druga edycja konkursu fotograficznego upamiętniającego postać Krzysztofa Millera. To konkurs, który ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także ma być inspiracją i wyzwaniem, dla wszystkich, którzy mają talent, odwagę i determinację, by podążyć jego reporterskim śladem. Do konkursu mogą przystąpić zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, lub też członkowie jednej agencji fotograficznej. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości 10 000 i 5 000 zł.

Projekty na konkurs można zgłaszać za pośrednictwem formularza online, udostępnionego na stronie wyborcza.pl. Radzimy jednak się spieszyć. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do północy 25 października 2019 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wyborcza.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)