5. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Pokaż swoje najlepsze reportaże

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Wrzesień 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Nagroda „Gazety Wyborczej" już po raz piąty doceni odwagę patrzenia i zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Od 8 września do 27 października br. profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy materiał fotograficzny 2022 r.

W czwartek, 8 września br. rozpoczęła się 5. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" - Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej.

Konkurs stawia na oryginalne, osobiste spojrzenie na sprawy współczesne

"Opowiadanie o tym, co dzieje się tuż obok nas, ale też w miejscach odległych, o których nie słyszeliśmy nigdy wcześniej; historie, którymi żyją ludzie dobrze nam znani, ale przede wszystkim ci, o których wiemy niewiele oraz odwaga w mówieniu o sprawach trudnych, niewygodnych oraz wzniosłych czy pięknych wpisane są w DNA „Gazety Wyborczej" od jej pierwszego numeru z 1989 r. Podobnie jest w przypadku Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy fotograficzny materiał roku, organizowanego już po raz 5. przez redakcję i Fundację Gazety Wyborczej" - mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej" i przewodnicząca jury konkursu.

Przeczytaj także:
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2021 - oto najlepsze fotoreportaże ostatniego roku

Za nami kolejna edycja konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, nakierowanego na polską i zagraniczną fotografię reportażową. Zobaczcie zwycięskie cykle! [Czytaj więcej]

"Nagradzamy odwagę patrzenia, a więc oryginalne, osobiste spojrzenie na sprawy współczesne. Doceniamy szczere i czułe opowieści zrealizowane tak blisko ludzi, jak tylko się da. Miniony rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o wydarzenia. Większość z nas z niepokojem śledzi sytuację w Ukrainie, ale też kryzys ekonomiczny i zmiany klimatu. Interesują nas materiały na ten temat, choć jak wielu mogło się zorientować, od pierwszej edycji konkursu, wyróżniamy też historie, które nie trafiają na pierwsze strony gazet. Takim zdjęciom i autorom chcemy dać głos. Odważna fotografia inspiruje do działania, stoją za nią pytania o tu i teraz, o przyszłość, o to kim jesteśmy i co warto zmieniać. Na takie właśnie zdjęcia czekamy w 5. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera."

Jak aplikować?

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 27 października 2022 r. za pomocą formularza umieszczonego pod adresem www.wyborcza.pl/nagrodakrzysztofamillera

Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej. Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2021 r. do 1 września 2022 r.

Jury 5. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera

W składzie jury 5. edycji konkursu zasiądą: Ewa Ewart (producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC); Paweł Kopczyński (szef Redakcji Fotograficznej w Reuters Pictures); Maciej Nabrdalik (fotograf agencji VII, laureat World Press Photo, Pictures of the Year International, The Best of Photojournalism, autor książek fotograficznych); Karolina Sekuła (fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg); Aneta Kowalczyk (fotoedytorka i projektantka książek i magazynów, związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS); Tomasz Kowalski (Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska); Joanna Krawczyk (Prezeska Zarządu Fundacji Gazety Wyborczej) oraz Beata Łyżwa–Sokół (szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”) jako przewodnicząca.

Na zwycięzcę czeka 10 000 zł

Na przełomie listopada i grudnia br. poznamy nazwisko laureata lub laureatki Nagrody im. Krzysztofa Millera za 2022 r. Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku otrzyma 10 000 zł, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej - 5 000 zł.

Nagroda im. Krzysztofa Millera - o konkursie

Krzysztof Miller, fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r.

Konkurs upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego" (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017). Krzysztof Miller związany był z „Gazetą Wyborczą" od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet. 

Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/zdjecia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem. 

(fot. okładkowa: Krzysztof Miller, młode matki w centrum Groznego po rosyjskich bombardowaniach, z 5 maja 1995 r. / Agencja Wyborcza.pl)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)