Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - zobacz najlepsze fotoreportaże roku

Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”. Główną nagrodę zdobywa projekt z jednej strony aktualny, a z drugiej uniwersalny, ale wszystkie finałowe cykle zachwycają. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców.

Autor: Maciej Luśtyk

3 Grudzień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Konkurs im. Krzysztofa Millera już od 3 lat nagradza najlepsze polskie fotoreportaże i dokumenty. W tym roku otworzył się także na twórców zza granicy, co pozwoliło widocznie poszerzyć tematykę konkursu. Zresztą laureatem nagrody głównej został właśnie obcokrajowiec, a edycja okazała się rekordową pod względem nadesłanych zgłoszeń.

- Dostaliśmy aż 370 fotoreportaży! To zupełnie rekordowa liczba - mówi przewodnicząca jury, Beata Łyżwa-Sokół. - Ogromne znaczenie miało dla nas to, że materiały zostały zrealizowane przez miejscowych autorów. Mieliśmy zatem szansę zobaczyć mocne historie, realizowane przez dłuższy czas, a nie powierzchowne serie zdjęć zrobione podczas wypadu na wakacje.

Grand Prix konkursu im. Krzysztofa Millera

Pierwszą nagrodę w konkursie jury przyznało Irańczykowi Karimowi Mottaghi’emu za projekt Block 65, który przygląda się temu jak epidemia koronawirusa wpłynęła na obrzędy pochówków, związane z religią. Pełen projekt wraz z opisem i notą biograficzną autora znajdziecie w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

 - W 2020 roku z powodu pandemii niemalże każdy z nas znalazł się w nowej, nieznanej rzeczywistości, którą do dziś trudno jest nam oswoić. Więcej rozmawialiśmy na tematy, dotąd uznawane za tabu, nie podejmowane w towarzystwie, a już na pewno pomijane w mediach społecznościowych, gdzie jak nam się wydawało wszystko zostało już opowiedziane i pokazane, a fotografia, zajęła najważniejsze miejsce. Przecież bez zdjęcia nic się nie zdarza, nie liczy się żadna informacja, a wpis nie dostanie lajków. Fotografia zaświadcza, że jesteśmy na wakacjach na końcu świata, że policja użyła pałek teleskopowych podczas protestu Strajku Kobiet, że komuś urodziło się dziecko, a kot wykonał skok roku pod sufit. Historie z życia wzięte, nie odwracamy od nich wzroku, co najwyżej ich nie zauważyliśmy, za szybko scrollując ekran telefonu. Ale fotografia zaświadcza również, a według wielu przede wszystkim, że każdy z nas umrze. I o tym już trudniej mówić, a co dopiero opowiadać na zdjęciach. - komentuje Beata Łyżwa-Sokół.

- Laureat trzeciej edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera zrealizował materiał, który nie tylko wymagał odwagi patrzenia, ale również odwagi pokazania innym tego, co zobaczył. Jego zdjęcia, przypominające kadry z futurystycznego filmu, niestety nie są fikcją. Można ich nie oglądać kolejny raz, jednak myśli nie przestają wokół nich krążyć. Bliżej nie dało się już podejść - powiedziałby Krzysztof Miller oglądając fotografie zwycięzcy. - uzasadnia.

Nagroda Fundacji „Gazety Wyborczej”

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)
 

Oprócz nagrody głównej, osobną nagrodę, w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” przyznała także Fundacja „Gazety Wyborczej”. Jej laureatem został Jędrzej Nowicki z projektem dokumentującym protesty na Białorusi.

Reportaże finalistów

W galerii zwycięzców znalazł się także 6 cykli fotograficznych tegorocznych finalistów. Podobnie jak w przypadku zwycięzców, pełne projekty wraz z opisami znajdziecie w osobnych galeriach.

Alexey Malgavko

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Anna Maria Hartman-Ksycińska

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Bernard Kwapiński

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Chris Mozyro

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Maciej Jaźwiecki

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Natalia Ershova

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Konkurs im. Krzysztofa Millera

Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format", a później "The New York Times". Laureatem drugiej edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z redakcjami "Corriere della Sera, la Repubblica", "The Guardian", "Newsweek", i "Time". Pochodzący z Neapolu fotograf został nagrodzony za fotoreportaż „Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii". 

Konkurs upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego" (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017). Krzysztof Miller związany był z „Gazetą Wyborczą" od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Więcej informacji znajdziecie na stronie wyborcza.pl.

(fot. okładkowa: Karim Mottaghi, z cyklu "Block 65" / Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Millera 2020)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły