Nagroda im. Krzysztofa Millera 2019 - ruszył konkurs na najlepszy reportaż roku

1
Redakcja Fotopolis
9 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wystartowała druga edycja konkursu fotograficznego upamiętniającego wybitnego reportażystę Krzysztofa Millera. Zgłoszenia można przesyłać do 25 października. Na zwycięzców czeka 15 tys. zł.

Nagroda im. Krzysztofa Millera to konkurs, który ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także ma być inspiracją i wyzwaniem, dla wszystkich, którzy mają talent, odwagę i determinację, by podążyć jego reporterskim śladem.

Do pierwszej edycji zgłoszono blisko 5 tysięcy zdjęć, z których najlepszy okazał się reportaż Anny Limanowicz “Między blokami”, traktujący o związku dwóch kobiet. Materiał publikowany był na łamach “Dużego Formatu” a także w “The New York Times”.

Startować mogą wszyscy. Liczy się wartość zdjęć

fot. Krzysztof Miller, Czeczen przed pałacem prezydenckim, 6.05.1995

Teraz organizatorzy zapraszają do wzięła udziały w drugiej edycji konkursu. Do konkursu mogą przystąpić zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, lub też członkowie jednej agencji fotograficznej. W ramach konkursu uczestnicy mogą przysyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturalnej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach utworzonej kategorii #PositiveImpact, której patronuje partner wydarzenia, Deutsche Bank.

Zdjęcia oceniane będą przez jury w składzie: Ewa Ewart (producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC), Anna Bedyńska (fotoreporterka i laureatka World Press Photo i Grand Press Photo), Wojciech Nowicki (pisarz i kurator), Ewa Wieczorek (redaktor naczelna Wysokich Obcasów Extra), Jerzy Wójcik (wydawca ,,Gazety Wyborczej”), Adam Lach (fotoreporter i laureat Grand Press Photo, współzałożyciel agencji Napo Images), Tomasz Kowalski (Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska), Maciek Zieliński (redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska) oraz Beata Łyżwa-Sokół (szefowa Działu Foto ,,Gazety Wyborczej” jako przewodnicząca jury konkursu).

Jak aplikować?

Na laureatów najlepszych prac czekają nagrody w wysokości 10 000 zł (nagroda im. Krzysztofa Millera) i 5000 zł (nagroda w kategorii #PositiveImpact). Projekty na konkurs można zgłaszać do 25 października 2019 roku za pośrednictwem formularza online, udostępnionego na stronie wyborcza.pl.

Pełny regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Krzysztof Miller

Krzysztof Miller, fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

“Jako fotoreporter Gazety Wyborczej Krzysztof Miller widział chyba wszystkie wojny tego świata. Był w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni, Nadniestrzu, Kongu, Rwandzie… Przypatrywał się im uważnie. Przepuszczał przez migawkę swego aparatu tysiące tragicznych obrazów, by nam, siedzącym w zaciszu i bezpiecznym komforcie, dostarczyć ten jeden symbol, fotograficzną syntezę - to, co nazywamy istotą rzeczy.” - mówi o fotografie Jarosław Kurski, redaktor naczelny Gazety Wyborczej.

“Krzysiek był jak filtr, przez który przepływała nędza współczesnego świata, okrucieństwo losu i zło człowieka. Tego człowieka, o którym Barbara Skarga mówiła, że "nie jest to piękne zwierzę". Nagrodą im. Krzysztofa Millera nie tylko chcemy uczcić pamięć wybitnego fotoreportera, naszego Przyjaciela. Chcemy, by była ona inspiracją i wyzwaniem, dla wszystkich, którzy mają talent, odwagę i determinację, by podążyć jego reporterskim śladem.”

Odsłonięcie pamiątkowego muralu

Przy okazji drugiej edycji konkursu, na budynku wydawnictwa Agora, przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie, odsłonięty zostanie mural autorstwa Brunona Althamera, upamiętniający postać Krzysztofa Millera i inspirowany jego najbardziej znanymi zdjęciami.

Oficjalna prezentacja odbędzie się w poniedziałek, 6 września 2019 roku o godzinie 16:00. 

Więcej informacji o konkursie Nagroda im. Krzysztofa Millera znajdziecie pod adresem wyborcza.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Chcesz się uczyć fotografii? Przyjdź na spotkanie informacyjne do Studium Fotografii ZPAF
Zastanawiasz się czy szkoła fotograficzna to właściwy wybór? Spotkania informacyjne w Studium Fotografii ZPAF rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli ci dowiedzieć się wszystkiego na temat programu...
14
0
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Darmowe warsztaty reportażu ślubnego w Rzeszowie i Katowicach
Fujifilm kontynuuje cykl warsztatów reportażu ślubnego ze specjalistą w tej dziedzinie Marcinem Krukiem i ogłasza dwa nowe spotkania. Pierwsze odbędzie się 7 października w Katowicach, a drugie...
5
0
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Masz 13-18 lat? Pokaż pozytywne zmiany i wygraj aparaty Canon
Startuje kolejna edycja projektu edukacyjnego „To MY tworzymy Świat". Adresowany do uczniów w wieku 13-18 lat, wspiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez ONZ. W programie...
5
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)