Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - nabór zgłoszeń jeszcze tylko do środy

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Październik 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Gazeta Wyborcza rozpoczyna 3. edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera, nagradzającego najlepsze zdjęcia reportażowe ostatniego roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 21 października. Na zwycięzcę czeka 10 tys. zł.

W poniedziałek, 7 września br. rozpoczęła się trzecia edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera, którego zadaniem jest docenienie „odwagi patrzenia” i promowanie zdjęć o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów czy członkowie jednej agencji fotograficznej.

Nieoczywiste, zaskakujące spojrzenie na współczensy świat

- Każdy dzisiaj może zrobić zdjęcia i wiele osób uważa się za fotoreporterów, nawet jeżeli nie pracują dla gazet czy portali internetowych. Każdy może publikować swój materiał na Instagramie, Facebooku i wielu innych aplikacjach, więc tak na prawdę granica pomiędzy fotoreporterami i amatorami zaciera się coraz bardziej. Kluczem do sukcesu jest umiejętność zintegrowania się z bohaterami i tematem zdjęć, a jednocześnie zachowanie obiektywnego podejścia do sytuacji - podpowiada Paweł Kopczyński z Reuters Pictures, członek jury konkursu.

Przeczytaj także:
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera 2019

Ten konkurs ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także inspirować, by podążać jego reporterskim śladem. Zobaczcie najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji. [Czytaj więcej]

Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowej, nowo utworzonej kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" - której laureata nagrodzi Fundacja „Gazety Wyborczej". Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2019 r. do 1 września 2020 r.

- Czekamy na zdjęcia, które odsłonią nieoczywiste i zaskakujące spojrzenie na współczesny świat. Takie, które odważą się pokazać, to od czego często uciekamy. Okażą się swoistym lusterkiem, w którym trzeba się przejrzeć. - mówi Ewa Ewart, członkini tegorocznego jury

Jak aplikować?

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 21 października 2020 r. za pomocą formularza umieszczonego na stronie wyborcza.pl/nagrodakrzysztofamillera

W składzie jury trzeciej edycji konkursu, które na początku listopada br. wyłoni finalistów, zasiądą: Ewa Ewart (producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC); Anna Bedyńska (fotoreporterka oraz laureatka World Press Photo i Grand Press Photo); Karolina Sekuła (fotografka, fotoedytorka, współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie); Paweł Kopczyński (Szef Redakcji Fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalne Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures); Tomasz Kowalski (Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska); Jerzy B. Wójcik (wydawca ,,Gazety Wyborczej"); Joanna Krawczyk (Prezeska Zarządu Fundacji Gazety Wyborczej) oraz szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej" Beata Łyżwa-Sokół jako przewodnicząca jury konkursu.

Podczas uroczystej gali konkursu, organizowanej na przełomie listopada i grudnia br., poznamy nazwisko laureata Nagrody im. Krzysztofa Millera za 2020 r. Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku otrzyma 10 000 zł, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" Nagroda Fundacji „Gazety Wyborczej" - 3 000 zł

Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć na stronie wyborcza.pl/zdjecia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.  

Nagroda im. Krzysztofa Millera

Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format", a później "The New York Times". Laureatem drugiej edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z redakcjami "Corriere della Sera, la Repubblica", "The Guardian", "Newsweek", i "Time". Pochodzący z Neapolu fotograf został nagrodzony za fotoreportaż „Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii". 

Krzysztof Miller, fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Konkurs upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego" (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017). Krzysztof Miller związany był z „Gazetą Wyborczą" od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły