O ile w tym roku nietrudno znaleźć temat, który zdominuje kolejną edycję World Press Photo, o tyle przez ostatni rok nie mieliśmy do czynienia z wydarzeniami, które można by uznać za konkursowego pewniaka. No, może poza antyrządowymi protestami w Hong Kongu. Dlatego też spośród finalistów konkursu WPP 2020, których mieliśmy okazję poznać już pod koniec lutego, trudno było wybrać jednoznacznego faworyta.
Tomasz Kaczor z najlepszym portretem roku
Wszyscy liczyliśmy, że nagroda za zdjęcie roku przypadnie Tomaszowi Kaczorowi, który jako pierwszy Polak w historii konkursu otarł się o jego główne wyróżnienie. Portret Kaczora, przedstawiający armeńską nastolatkę przebudzoną ze stanu katatonicznego, będącego skutkiem tzw. Syndromu Rezygnacji, wyróżniał się na tle nominowanych prac formą i podjętym tematem.
fot. Tomasz Kaczor / Gazeta Wyborcza, "Awakening", 1. miejsce w kategorii portretowej World Press Photo 2020
Niestety tak się nie stało, a na swój moment świetności w konkursie WPP polska fotografia prasowa będzie jeszcze musiała poczekać. Mimo to i tak mamy powód do świętowania - zdjęcia Tomasza Kaczora zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii portretowej.
Siła spokoju
Decyzją jury, nagroda World Press Photo of the Year została przyznana Yasuyoshiemu Chibie, za zdjęcie Straight Voice, wykonane w czasie niepokojów społecznych w Sudanie. Na zdjęciu znajduje się młody człowiek, który recytuje na ulicy poezję podczas jednej z przerw w dopływie prądu, 19 czerwca 2019.
„To była jedyna pokojowo manifestująca grupa protestujących, jaką spotkałem podczas mojego pobytu w Sudanie. Czułem, że ich niezłomna solidarność płonęła wtedy niczym rozżarzone węgle” - pisze o swoim zdjęciu nagrodzony fotograf.
fot. Yasuyoshi Chiba / Agence France Presse, "Straight Voice", nagroda World Press Photo of the Year 2020
Rok 2019 był burzliwym okresem dla Sudanu. Rok wcześniej w kraju rozpoczęły się antyrządowe protesty. 11 kwietnia od władzy w przewrocie wojskowym odsunięty od władzy został Omar al-Bashir, który rządził krajem przez ostatnie 30 lat. Protestujący zaczęli jednak domagać się oddania władzy w cywilne ręce. 3 czerwca wojsko otworzyło ogień do protestujących, a także odcięło internet i dopływ prądu, by utrudnić komunikację między grupami ludzi, którzy wyszli na ulicę. Protestujący zaczęli więc komunikować się listownie, ustnie, lub przez megafony. W końcu 17 sierpnia ruch demokratyczny wygrał, zawiązując porozumienie z wojskiem.
- W czasach przepełnionych przemocą i konfliktem, ważne są obrazy, które dają ludziom inspirację - mówi juror Lekgetho Makola. - Widzimy młodą osobę, która nie strzela, nie rzuca kamieniem. Zamiast tego recytuje poezję. To daje poczucie nadziei.
- To prawdziwie piękna, cicha fotografia, która doskonale podsumowuje niepokoje na całym globie i społeczne dążenie do zmian - dodaje Chris McGrath z Getty Images.
Projekt długoterminowy najlepszą serią roku
Z kolei w ramach równoległej, przyznawanej dopiero po raz drugi nagrody World Press Photo Story of the Year, w której nagradzane są cykle fotograficzne, wyróżniona została seria „Kho, the Genesis of a Revolt”, autorstwa Romaina Laurendeau, która wybrana została także najlepszym projektem długoterminowym w tej edycji konkursu.
"Trudno było mi nie utożsamiać się z tymi ludźmi. Są jeszcze młodzi, ale już bardzo zmęczeni sytuacją i jak wszyscy inni chcą po prostu normalnie żyć" - mówi i swoim cyklu Laurendeau.
Biorąc pod uwagę „graficzny” materiał zdjęciowy i podejmowany temat, trudno dziwić się decyzji jury. W tegorocznym konkursie trudno o bardziej interesującą serię.
Digital Storytelling Contest - najlepsze projekty interaktywne
W konkursie World Press Photo po raz kolejny nagrodzone też najlepsze projekty multimedialne w ramach sekcji Digital Storytelling Contest. Najciekawszym projektem interaktywnym wybrany został „Battleground PolyU”, autorstwa DJ’a Clarka z China Daily, z kolei nagrodę za najlepszy reportaż filmowy („Scenes From a Dry City”) otrzymali Francois Verster i Simon Wood, współpracujący w ramach inicjatywy Field of Vision.
Poniżej możecie obejrzeć trailery obydwu nagrodzonych projektów.
Najlepsze zdjęcia pojedyncze i cykle w kategoriach
W ramach konkursu poznaliśmy także zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu. Wszystkie wyróżnione zdjęcia pojedyncze i cykle znajdziecie w poniższych galeriach.
Nagrodzone zdjęcia pojedyncze
Nagrodzone fotoreportaże
Zwycięskie zdjęcia orz fotografie, które zakwalifikowały się do finału jak co roku będziemy mogli też zobaczyć w publikacji książkowej podsumowującej ostatnią edycję wydarzenia oraz na międzynarodowych wystawach. Na razie nie wiemy czy wystawa w tym roku zawita do Polski.
World Press Photo 2020
Konkurs World Press Photo co roku prezentuje fantastyczną galerię zdjęć reportażowych z całego świata i ukazuje przekrój najważniejszych wydarzeń, które niejednokrotnie umykają lokalnym komentatorom. Od ostatniego roku konkurs przeszedł szereg zmian. Najważniejszą jest nadanie większej rangi cyklom fotograficznym, które teraz rywalizują o nagrodę równoważną ze zdjęciem roku. Podobnie traktowane są od niedawna także multimedialne projekty interaktywne i reportaże wideo.
Od edycji na rok 2020 World Press Photo Organisation przyznaje w sumie 4 główne wyróżnienia której wyczerpywać mają temat różnych aspektów i rodzajów fotoreportażu. Ostatnia, 63. edycja elitarnego konkursu przyciągnęła w sumie ponad 4 tys. Zawodowych fotografów ze 125 krajów świata, którzy zgłosili łącznie niespełna 74 tys. zdjęć.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem worldpressphoto.org.