Polak z nagrodą w World Press Photo 2020. Zobacz najlepsze zdjęcia prasowe roku

Dziś poznaliśmy ostateczne wyniki konkursu WPP, w którym po raz pierwszy do głównej nagrody nominowany był fotograf z Polski. Zobaczcie na kogo tym razem postawiło jury.

Autor: Maciej Luśtyk

16 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

O ile w tym roku nietrudno znaleźć temat, który zdominuje kolejną edycję World Press Photo, o tyle przez ostatni rok nie mieliśmy do czynienia z wydarzeniami, które można by uznać za konkursowego pewniaka. No, może poza antyrządowymi protestami w Hong Kongu. Dlatego też spośród finalistów konkursu WPP 2020, których mieliśmy okazję poznać już pod koniec lutego, trudno było wybrać jednoznacznego faworyta.

Tomasz Kaczor z najlepszym portretem roku

Wszyscy liczyliśmy, że nagroda za zdjęcie roku przypadnie Tomaszowi Kaczorowi, który jako pierwszy Polak w historii konkursu otarł się o jego główne wyróżnienie. Portret Kaczora, przedstawiający armeńską nastolatkę przebudzoną ze stanu katatonicznego, będącego skutkiem tzw. Syndromu Rezygnacji, wyróżniał się na tle nominowanych prac formą i podjętym tematem.

fot. Tomasz Kaczor / Gazeta Wyborcza, "Awakening", 1. miejsce w kategorii portretowej World Press Photo 2020

Niestety tak się nie stało, a na swój moment świetności w konkursie WPP polska fotografia prasowa będzie jeszcze musiała poczekać. Mimo to i tak mamy powód do świętowania - zdjęcia Tomasza Kaczora zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii portretowej.

Siła spokoju

Decyzją jury, nagroda World Press Photo of the Year została przyznana Yasuyoshiemu Chibie, za zdjęcie Straight Voice, wykonane w czasie niepokojów społecznych w Sudanie. Na zdjęciu znajduje się młody człowiek, który recytuje na ulicy poezję podczas jednej z przerw w dopływie prądu, 19 czerwca 2019.

„To była jedyna pokojowo manifestująca grupa protestujących, jaką spotkałem podczas mojego pobytu w Sudanie. Czułem, że ich niezłomna solidarność płonęła wtedy niczym rozżarzone węgle” - pisze o swoim zdjęciu nagrodzony fotograf.

fot. Yasuyoshi Chiba / Agence France Presse, "Straight Voice", nagroda World Press Photo of the Year 2020

Rok 2019 był burzliwym okresem dla Sudanu. Rok wcześniej w kraju rozpoczęły się antyrządowe protesty. 11 kwietnia od władzy w przewrocie wojskowym odsunięty od władzy został Omar al-Bashir, który rządził krajem przez ostatnie 30 lat. Protestujący zaczęli jednak domagać się oddania władzy w cywilne ręce. 3 czerwca wojsko otworzyło ogień do protestujących, a także odcięło internet i dopływ prądu, by utrudnić komunikację między grupami ludzi, którzy wyszli na ulicę. Protestujący zaczęli więc komunikować się listownie, ustnie, lub przez megafony. W końcu 17 sierpnia ruch demokratyczny wygrał, zawiązując porozumienie z wojskiem.

- W czasach przepełnionych przemocą i konfliktem, ważne są obrazy, które dają ludziom inspirację - mówi juror Lekgetho Makola. - Widzimy młodą osobę, która nie strzela, nie rzuca kamieniem. Zamiast tego recytuje poezję. To daje poczucie nadziei.

- To prawdziwie piękna, cicha fotografia, która doskonale podsumowuje niepokoje na całym globie i  społeczne dążenie do zmian - dodaje Chris McGrath z Getty Images.

Projekt długoterminowy najlepszą serią roku

Z kolei w ramach równoległej, przyznawanej dopiero po raz drugi nagrody World Press Photo Story of the Year, w której nagradzane są cykle fotograficzne, wyróżniona została seria „Kho, the Genesis of a Revolt”, autorstwa Romaina Laurendeau, która wybrana została także najlepszym projektem długoterminowym w tej edycji konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

"Trudno było mi nie utożsamiać się z tymi ludźmi. Są jeszcze młodzi, ale już bardzo zmęczeni sytuacją i jak wszyscy inni chcą po prostu normalnie żyć" - mówi i swoim cyklu Laurendeau.

Biorąc pod uwagę „graficzny” materiał zdjęciowy i podejmowany temat, trudno dziwić się decyzji jury. W tegorocznym konkursie trudno o bardziej interesującą serię.

Digital Storytelling Contest - najlepsze projekty interaktywne

W konkursie World Press Photo po raz kolejny nagrodzone też najlepsze projekty multimedialne w ramach sekcji Digital Storytelling Contest. Najciekawszym projektem interaktywnym wybrany został „Battleground PolyU”, autorstwa DJ’a Clarka z China Daily, z kolei nagrodę za najlepszy reportaż filmowy („Scenes From a Dry City”) otrzymali Francois Verster i Simon Wood, współpracujący w ramach inicjatywy Field of Vision.

Poniżej możecie obejrzeć trailery obydwu nagrodzonych projektów.

Najlepsze zdjęcia pojedyncze i cykle w kategoriach

W ramach konkursu poznaliśmy także zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu. Wszystkie wyróżnione zdjęcia pojedyncze i cykle znajdziecie w poniższych galeriach.

Nagrodzone zdjęcia pojedyncze

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

Nagrodzone fotoreportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (84)

Zwycięskie zdjęcia orz fotografie, które zakwalifikowały się do finału jak co roku będziemy mogli też zobaczyć w publikacji książkowej podsumowującej ostatnią edycję wydarzenia oraz na międzynarodowych wystawach. Na razie nie wiemy czy wystawa w tym roku zawita do Polski.

World Press Photo 2020

Konkurs World Press Photo co roku prezentuje fantastyczną galerię zdjęć reportażowych z całego świata i ukazuje przekrój najważniejszych wydarzeń, które niejednokrotnie umykają lokalnym komentatorom. Od ostatniego roku konkurs przeszedł szereg zmian. Najważniejszą jest nadanie większej rangi cyklom fotograficznym, które teraz rywalizują o nagrodę równoważną ze zdjęciem roku. Podobnie traktowane są od niedawna także multimedialne projekty interaktywne i reportaże wideo.

Od edycji na rok 2020 World Press Photo Organisation przyznaje w sumie 4 główne wyróżnienia której wyczerpywać mają temat różnych aspektów i rodzajów fotoreportażu. Ostatnia, 63. edycja elitarnego konkursu przyciągnęła w sumie ponad 4 tys. Zawodowych fotografów ze 125 krajów świata, którzy zgłosili łącznie niespełna 74 tys. zdjęć.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem worldpressphoto.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zachwycające zdjęcia nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2022
Zachwycające zdjęcia nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2022
Za nami kolejna edycja Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświeconego astrofotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z ostatniego...
32
Polacy wśród zwycięzców Drone Photo Awards 2022. Zobaczcie najlepsze dronowe zdjęcia tego roku
Polacy wśród zwycięzców Drone Photo Awards 2022. Zobaczcie najlepsze dronowe zdjęcia tego roku
Za nami kolejna edycja konkursu fotografii dronowej Drone Photo Awards. Zdjęcia z lotu ptaka z roku na rok stają się coraz lepsze i cieszy nas, że wkład w to mają...
20
Współczesne formy narracji - wyniki BJP International Photography Awards 2021
Współczesne formy narracji - wyniki BJP International Photography Awards 2021
Poznaliśmy zwycięzców jednego z najważniejszych konkursów współczesnej fotografii na świecie. Zobaczcie najlepsze projekty z tegorocznej edycji.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)