Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

WPP 2020: Tomasz Kaczor z nominacją do World Press Photo of the Year

Poznaliśmy finalistów najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Po raz pierwszy do nagrody głównej nominowany jest fotograf z polski, Tomasz Kaczor. Zobaczcie wszystkie finałowe zdjęcia.

1

Autor: Maciej Luśtyk

25 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Konkurs World Press Photo co roku prezentuje fantastyczną galerię zdjęć reportażowych z całego świata i ukazuje przekrój najważniejszych wydarzeń, które niejednokrotnie umykają lokalnym komentatorom. Od ostatniego roku konkurs przeszedł szereg zmian. Najważniejszą jest nadanie większej rangi cyklom fotograficznym, które teraz rywalizują o nagrodę równoważną ze zdjęciem roku. Podobnie traktowane są od niedawna także multimedialne projekty interaktywne i reportaże wideo. Od edycji na rok 2020 World Press Photo Ogranisation przyznaje w sumie 4 główne wyróżnienia której wyczerpywać mają temat różnych aspektów i rodzajów fotoreportażu

Ostatnia, 63. edycja elitarnego konkursu przyciągnęła w sumie ponad 4 tys. Zawodowych fotografów ze 125 krajów świata, którzy zgłosili łącznie niespełna 74 tys. zdjęć. Wśród nominowanych do najważniejszych wyróżnień znalazły się: 3 cykle fotograficzne, 6 zdjęć pojedynczych, 3 projekty multimedialne oraz 3 filmy.

Polak w boju o podium

fot. Tomasz Kaczor, "Awakening", nominacja do World Press Photo of the Year

Miło nam poinformować, że po raz pierwszy od długiego czasu do zdjęcia roku nominowany jest fotograf z Polski, współpracujący z Gazetą Wyborczą Tomasz Kaczor. Zdjęcie zatytułowane „Awakening” przedstawia armeńską nastolatkę przebudzoną ze stanu katatonicznego, będącego skutkiem tzw. Syndromu Rezygnacji. Syndrom ten, objawiający się stanem przypominającym śpiączkę (brak reakcji na bodźce, utrata kontaktu z rzeczywistością) został zaobserwowany po raz pierwszy w latach 90. wśród dzieci z rodzin imigrantów ubiegających się o azyl.

Dziewczynka na zdjęciu została dotknięta wspomnianym syndromem w momencie, gdy jej rodzina ubiegała się o azyl w Szwecji. Jej stan poprawił się osiem miesięcy później, gdy rodzina został deportowana do Polski. Zdjęcie zostało wykonane w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

O tytuł Zdjęcia Roku i nagrodę w wysokości 10 tys. Euro zdjęcie polaka rywalizuje ze zdjęciami Malugety Ayena, Farouka Batiche’a, Yasuyoshiego Chiby, Ivora Pricketta i Nikity Teryoshina. Nominowane zdjęcia pojedyczne wraz z opisami możecie zobaczyć w powyższej galerii.

Nominowane cykle

W osobnej sekcji konkursu rywalizują trzy cykle fotograficzne autorstwa Nicolasa Sfouri'ego, Mulugety Ayena i Romaina Laurendeau. Reportaże dotykają dwóch głośnych wydarzeń ostatniego roku i jednego tematu lokalnego: antyrządowych protestów w Hong Kongu, katastrofy   samolotu Boeing 737 Max oraz zapaści społecznej w Algierii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Każdy z nich to mocny kandydat do nagrody głównej, każdy też prezentuje nieco inny nurt reportażu Nominowanym tematom możecie bliżej przyjrzeć się w powyższej galerii nominowanych cykli fotograficznych.

Zdjęcia finałowe z kategorii

Oprócz kandydatów do głównych nagród w sekcji fotograficznej, jury konkursu wyłoniło także finalistów poszczególnych kategorii. W każdej z ośmiu kategorii o pierwsze miejsce w dwóch sekcjach (zdjęcia pojedyncze i reportaże) walczą po trzy projekty.

Zdjęcia pojedyncze

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

Fotoreportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (84)

Projekty długoterminowe