WPP 2020: Tomasz Kaczor z nominacją do World Press Photo of the Year

Poznaliśmy finalistów najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Po raz pierwszy do nagrody głównej nominowany jest fotograf z polski, Tomasz Kaczor. Zobaczcie wszystkie finałowe zdjęcia.

Autor: Maciej Luśtyk

25 Luty 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Konkurs World Press Photo co roku prezentuje fantastyczną galerię zdjęć reportażowych z całego świata i ukazuje przekrój najważniejszych wydarzeń, które niejednokrotnie umykają lokalnym komentatorom. Od ostatniego roku konkurs przeszedł szereg zmian. Najważniejszą jest nadanie większej rangi cyklom fotograficznym, które teraz rywalizują o nagrodę równoważną ze zdjęciem roku. Podobnie traktowane są od niedawna także multimedialne projekty interaktywne i reportaże wideo. Od edycji na rok 2020 World Press Photo Ogranisation przyznaje w sumie 4 główne wyróżnienia której wyczerpywać mają temat różnych aspektów i rodzajów fotoreportażu

Ostatnia, 63. edycja elitarnego konkursu przyciągnęła w sumie ponad 4 tys. Zawodowych fotografów ze 125 krajów świata, którzy zgłosili łącznie niespełna 74 tys. zdjęć. Wśród nominowanych do najważniejszych wyróżnień znalazły się: 3 cykle fotograficzne, 6 zdjęć pojedynczych, 3 projekty multimedialne oraz 3 filmy.

Polak w boju o podium

fot. Tomasz Kaczor, "Awakening", nominacja do World Press Photo of the Year

Miło nam poinformować, że po raz pierwszy od długiego czasu do zdjęcia roku nominowany jest fotograf z Polski, współpracujący z Gazetą Wyborczą Tomasz Kaczor. Zdjęcie zatytułowane „Awakening” przedstawia armeńską nastolatkę przebudzoną ze stanu katatonicznego, będącego skutkiem tzw. Syndromu Rezygnacji. Syndrom ten, objawiający się stanem przypominającym śpiączkę (brak reakcji na bodźce, utrata kontaktu z rzeczywistością) został zaobserwowany po raz pierwszy w latach 90. wśród dzieci z rodzin imigrantów ubiegających się o azyl.

Dziewczynka na zdjęciu została dotknięta wspomnianym syndromem w momencie, gdy jej rodzina ubiegała się o azyl w Szwecji. Jej stan poprawił się osiem miesięcy później, gdy rodzina został deportowana do Polski. Zdjęcie zostało wykonane w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

O tytuł Zdjęcia Roku i nagrodę w wysokości 10 tys. Euro zdjęcie polaka rywalizuje ze zdjęciami Malugety Ayena, Farouka Batiche’a, Yasuyoshiego Chiby, Ivora Pricketta i Nikity Teryoshina. Nominowane zdjęcia pojedyczne wraz z opisami możecie zobaczyć w powyższej galerii.

Nominowane cykle

W osobnej sekcji konkursu rywalizują trzy cykle fotograficzne autorstwa Nicolasa Sfouri'ego, Mulugety Ayena i Romaina Laurendeau. Reportaże dotykają dwóch głośnych wydarzeń ostatniego roku i jednego tematu lokalnego: antyrządowych protestów w Hong Kongu, katastrofy   samolotu Boeing 737 Max oraz zapaści społecznej w Algierii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Każdy z nich to mocny kandydat do nagrody głównej, każdy też prezentuje nieco inny nurt reportażu Nominowanym tematom możecie bliżej przyjrzeć się w powyższej galerii nominowanych cykli fotograficznych.

Zdjęcia finałowe z kategorii

Oprócz kandydatów do głównych nagród w sekcji fotograficznej, jury konkursu wyłoniło także finalistów poszczególnych kategorii. W każdej z ośmiu kategorii o pierwsze miejsce w dwóch sekcjach (zdjęcia pojedyncze i reportaże) walczą po trzy projekty.

Zdjęcia pojedyncze

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

Fotoreportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (84)

Projekty długoterminowe

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

Jak zwykle otrzymujemy porcję świetnych zdjęć i fantastyczny przekrój przez wydarzenia ostatniego roku. Warto też nadmienić, że opisywane wyżej zdjęcie Polaka walczy także o pierwsze miejsce w pojedynczej kategorii Portrait, w które ma spore szansę na wygraną. Nominowane zdjęcia pojedyncze i wybrane fotografie z cyklów wraz z opisami możecie zobaczyć powyżej.

Zwycięzców poznamy już w kwietniu

Wzorem ostatnich edycji, dziś dowiedzieliśmy się wyłącznie o fotografach nominowanych do głównych nagród i choć w niektórych kategoriach możemy wskazać faworytów, to poziom tegorocznej edycji wydaje się bardzo wyrównany, co każe nam z ekscytacją czekać na końcowe wyniki konkursu.Te poznamy podczas uroczystej gali finałowej konkursu World Press Photo, która odbędzie się 16 kwietnia 2020 roku w Amsterdamie. Zwycięskie zdjęcia orz fotografie, które zakwalifikowały się do finału jak co roku będziemy mogli też zobaczyć w publikacji książkowej podsumowującej ostatnią edycję wydarzenia.

World Press Photo 2020 

Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu.

Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zachwycające zdjęcia nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2022
Zachwycające zdjęcia nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2022
Za nami kolejna edycja Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświeconego astrofotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z ostatniego...
41
Polacy wśród zwycięzców Drone Photo Awards 2022. Zobaczcie najlepsze dronowe zdjęcia tego roku
Polacy wśród zwycięzców Drone Photo Awards 2022. Zobaczcie najlepsze dronowe zdjęcia tego roku
Za nami kolejna edycja konkursu fotografii dronowej Drone Photo Awards. Zdjęcia z lotu ptaka z roku na rok stają się coraz lepsze i cieszy nas, że wkład w to mają...
30
Współczesne formy narracji - wyniki BJP International Photography Awards 2021
Współczesne formy narracji - wyniki BJP International Photography Awards 2021
Poznaliśmy zwycięzców jednego z najważniejszych konkursów współczesnej fotografii na świecie. Zobaczcie najlepsze projekty z tegorocznej edycji.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)