Nie żyje wybitny trójmiejski fotoreporter Maciej Kosycarz. Przez lata dokumentował życie Pomorza

0
Maciej Luśtyk
26 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Związany z Pomorzem fotograf od lat zmagał się z chorobą nowotworową. W kwietniu skończyłby 56 lat.

Maciej Kosycarz urodził się 20 kwietnia 1964 roku w Gdańsku, jako syn znanego już wtedy fotoreportera Zbigniewa Kosycarza. Dorobek ojca miał wpływ nie tylko na zainteresowania Macieja, ale też wyznaczył jego późniejszą fotograficzną drogę.

Od zawsze związany z Pomorzem

Młody Kosycarz kontynuował zapoczątkowaną przez ojca misję dokumentacji Pomorza, czego efektem były realizowane wspólnie albumy z serii „Fot. Kosycarz”, przedstawiające Gdańsk i okolice na przestrzeni dziejów.

Maciej Kosycarz, fot. Artur Andrzej / Creative Commons

W latach 1991-1996 pracował jako fotoreporter dla gdańskich gazet. W 1996 roku założył własną agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press KFP. Organizator wystaw oraz Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. W 2009 roku został nagrodzony Medalem Księcia Mściwoja II. W 2010 roku otrzymał tytuł Gdańszczanina Roku 2009.

We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotował wystawę Zwykłe Miasto Gdańsk w obiektywie ojca i syna, która pokazywana była m.in. w Bośni, Serbi, Szwecji, Danii i Rosji.

"Wszędzie było go pełno"

"Maćka zawsze było wszędzie pełno. Wyróżniał się już z daleka - z powodu bujnej czupryny i marynarskiego chodu. Przesympatyczny, pogodny, zawsze życzliwy. “Kosego" znali w Gdańsku wszyscy albo prawie wszyscy. Lubił żartować i śmiać się” - wspominają dziennikarze portalu gdansk.pl, który poinformował o śmierci fotografa.

W ostatnich latach zmagał się z chorobą nowotworową, mimo to nie przerwał fotografowania. Zmarł 25 marca 2020 roku. W kwietniu skończyłby 56 lat. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi fotografa.

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Odwołano wystawę, na którą czekałeś? Oto fantastyczne zbiory fotografii, które obejrzysz za darmo z domu
Odwołano wystawę, na którą czekałeś? Oto fantastyczne zbiory fotografii, które obejrzysz za darmo...
Przez weekend zdążyłeś już obejrzeć całego Netflixa? Teraz pora na nieco kultury. Polecamy świetne kolekcje zdjęć, które obejrzysz bez wychodzenia z domu.
5217
0
Zamknięte szkoły, kwarantanna? Zobacz, jak w Polsce walczono z epidemią 60 lat temu
Zamknięte szkoły, kwarantanna? Zobacz, jak w Polsce walczono z epidemią 60 lat temu
Dziś temat epidemii kojarzy nam się jednoznacznie. Koronawirus to jednak nie pierwsza zaraza, z jaką boryka się współczesna Polska. Zobacz, jak radzono sobie podczas...
566
0
Trailblazers of Light - nowy projekt zrzeszający fotoreporterki z całego świata
Trailblazers of Light - nowy projekt zrzeszający fotoreporterki z całego świata
Choć fotografię reportażową kojarzymy głównie z mężczyznami, na kartach historii zapisało się także wiele kobiet, które przecierały szlaki fotoreportażu. Właśnie im poświęcony została nowa strona...
24
0
Powiązane artykuły