Nie żyje Peter Beard. Ciało znanego fotografa znaleziono w Nowym Jorku

Autor: Maciej Luśtyk

20 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Swoimi afrykańskimi zdjęciami i artystycznym zacięciem w ich prezentowaniu Peter Beard na stałe zapisał się na kartach historii fotografii. Cierpiący na demencję, 82-letni fotograf zaginął pod koniec marca.

Peter Beard urodził się w 1938 roku w amerykańskiej rodzinie bogaczy. Sztuką zainteresował się podczas studiów na uniwersytecie Yale, gdzie porzucił kierunek medyczny na rzecz historii sztuki. Po studiach, zainspirowany wcześniejszymi podróżami wyruszył do Kenii, gdzie robił zdjęcia dla Parku Narodowego Ysavo. Jego prace dalekie są jednak od zwykłych zdjęć przyrodniczych.

Fotografia była tylko pretekstem do działań artystycznych Beard'a

Beard od dziecka zafascynowany był prowadzeniem swojego dziennika, który od 12-roku życia wzbogacał wykonanymi przez siebie zdjęciami. Forma ta wyewoluowała w oryginalne kolaże, które stały się podstawą pracy fotografa w późniejszych latach. W swoich pracach, oprócz fotografii i notatek używał także m.in. wycinków z gazet, znalezionych przedmiotów, zasuszonych liści, owadów czy malunków, które nierzadko wykonywał krwią zwierząt lub swoją własną.

Prace artysty zdobywały rosnące uznanie od połowy lat 70. gdy po raz pierwszy zostały wystawione w Nowym Jorku. Publikowane i pokazywane na całym świecie, dziś znajdują się w kolekcjach wielu kolekcjonerów. Na wartość prac ogromny wpływ ma także ich jednostkowość. Swoje życie dzielił między Afrykę a Nowy Jork. W 2009 roku fotograf stanął za sterami kalendarza Pirelli.

Fotograf od dłuższego czasu zmagał się z demencją

W ostatnich latach Beard zmagał się z postępującą demencją. 31 marca fotograf wyszedł ze swojego domu na Long Island i nie wrócił. Mimo intensywnych poszukiwań, rodzinie ani policji nie udało się odnaleźć artysty. Ciało fotografa w gęsto zalesionym terenie Camp Hero State Park, znajdującym się kilka kilometrów od jego domu wczoraj odnalazł myśliwy.

„Peter był wyjątkowym człowiekiem, który prowadził wyjątkowe życie. Wyciskał ostatnie krople z każdego przeżytego dnia. Nie ustawał w swojej pasji do natury. (…) Ucieleśniał otwartość: na nowe pomysły, spotkania, ludzi czy sposoby życia. Każdy, kto spędził z nim choć trochę czasu momentalnie zarażał się jego entuzjazmem. Nagłaśniał problem ochrony przyrody dziesięciolecia przed innymi. Jego percepcja wizualna i zrozumienie środowiska naturalnego były pielęgnowane długimi pobytami w dziczy którą tak kochał i starał się chronić. Umarł tam, gdzie żył - w naturze” - czytamy we wpisie pożegnalnym rodziny na stronie fotografa.

Peter Beard miał 82 lata.

Więcej informacji o twórczości fotografa znajdziecie pod adresem peterbeard.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)