Zmarł Brian Griffin, fotograf takich gwiazd jak Depeche Mode i Queen

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Luty 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Jego najsłynniejsze zdjęcia ilustrowały kultowe albumy Depeche Mode. Brian Griffin, uznawany za jednego z najwybitniejszych fotografów muzycznych, zmarł w wieku 75 lat.

Urodzony 13 kwietnia 1948 r. w Birmingham, Brian Griffin dorastał w Black Country, pracując od 16 roku życia na różnych stanowiskach w zakładach przemysłowych. W pewnym momencie dołączył do lokalnego klubu fotograficznego, a następnie w 1972 roku ukończył studia fotograficzne na Manchester School of Art (studiował razem z Martinem Parrem).

Fotograficzną karierę rozpoczął od zdjęć modowych, a następnie korporacyjnych, pracując dla londyńskiego magazynu biznesowego Management Today. Fotografią „Godziny szczytu, London Bridge” z 1974 r. zdobył uznanie w całym kraju, a w 1981 w Londynie odbyła się jego pierwsza wystawa.

W tym samym czasie rozpoczęła się jego przygoda z fotografowaniem muzyków. Rozgłos przyniosły mi pierwsze sesje The Jam i Elvisa Costello. W kolejnych latach przed jego obiektywem stawali: Siouxsie Sioux, Kate Bush, Depeche Mode, Ultravox, Toyah Willcox, REM, Billy Idol, Iggy Pop, Ringo Starr, Queen i Peter Gabriel.

Brian Griffin stworzył kultowe okładki dla Depeche Mode

To jednak współpraca z Depeche Mode przyniosła mu największy rozgłos. Jego zdjęcia ilustrowały pięć pierwszych albumów studyjnych zespołu, a najsłynniejsze zdjęcie z „A Broken Frame” z 1982 roku, które przedstawia pracującą na polu kobietę z sierpem, zostało w 1990 roku ogłoszone przez magazyn Time Fotografią Dekady.

Ten słynny obraz nawiązujący do Związku Radzieckiego znalazł się także w 1990 na okładce magazynu Life wśród najlepszych zdjęć okresy 1980–1990, a w 1989 r. The Guardian przyznał mu tytuł Fotografa Dekady.

Pionier realizmu kapitalistycznego w fotografii

Brian Griffin jest uznawany za pioniera realizmu kapitalistycznego. Jego prace znajdują się w stałych zbiorach Arts Council , British Council , Victoria and Albert Museum i National Portrait Gallery w Londynie.

Od 2020 roku Griffin mieszkał i pracował w Londynie. Zmarł we śnie 29 stycznia 2024 roku w wieku 75 lat.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17