Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Wrzesień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.

Współpracował z największymi markami i wystawiał swoje prace w największych galeriach. “Zapamiętamy go jako osobliwego, wyjątkowo utalentowanego fotografa i wielkiego artystę” - tak wspominają go w oświadczeniu król Holandii Willem-Alexander i królowa Máxima.

"Erwin Olaf widział piękno w każdym człowieku" - to z kolei słowa Taco Dibbits, dyrektora Rijksmuseum. "Był kluczową postacią w historii ze względu na swój aktywizm i rolę w społeczności LGBTQIA+, a także fotografem, który zdefiniował swoje medium w Holandii. Był artystą o ogromnym zapale, a jego dbałość o szczegóły była niezrównana".

Erwin Olaf - przyczyny śmierci

Jak czytamy w informacji podanej na profilu instagramowym fotografa, Erwin Olaf zmarł w Amsterdamie w środę 20 września po nieudanej reanimacji. Kilka tygodni wcześniej miał przeszczep płuc z powodu zdiagnozowanej w 1996 roku rozedmy. Po operacji rokowania były pozytywne, ale niespodziewanie wystąpiły komplikacje.

Twórczość Erwina Olafa

Erwin Olaf urodził się 2 czerwca 1959 roku w Hilversum w Holandii. W latach 1977–1980 studiował dziennikarstwo i fotografię prasową w Utrechcie i w tym czasie zaczął już pracować jako niezależny fotograf.

Po ukończeniu studiów, w latach 80-tych, Olaf fotografował amsterdamską scenę imprezową i dokumentował rozwijający się ruch wyzwolenia gejów. Szybko jednak zaczął porzucać tradycyjną praktykę fotografii dokumentalnej i zajął się fotografią studyjną. Jak mówił w wywiadzie dla Timesa - “W studiu mogłem zainscenizować własną fantazję, własny świat marzeń, własny surrealizm".

Perfekcyjnemu fotografowi szybko udało się nawiązać kontakt z takimi gigantami jak Audi, BMW, Coca-Cola czy Heineken. Na przestrzeni lat wykonał też wiele autoportretów.

W 1988 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Young European Photographer za projekt „Chessmen”. Głośno było także o cyklu „Mature”, w którym pokazał nagie kobiety w podeszłym wieku. Eksplozję zainteresowania przyniósł mu jednak w 2000 roku, najbardziej rozpoznawalny cykl „Królewska Krew”, który był komentarzem do stylu życia współczesnych władców. W 2005 zrobił zdjęcia do słynnego kalendarza kawy Lavazza. W 2008 Aperture wydało jego monografię.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
K-Consult ponownie platynowym dystrybutorem Sigmy - do końca roku darmowe wydłużenie gwarancji na 5 lat
K-Consult ponownie platynowym dystrybutorem Sigmy - do końca roku darmowe wydłużenie gwarancji na...
K-Consult drugi rok z rzędu może poszczycić się tytułem najlepszego dystrybutora marki Sigma na świecie. Z tej okazji do końca roku firma oferuje kupującym darmowe wydłużenie gwarancji...
17
Fujifilm GFX Challenge Grant Program 2024 - zgarnij 10 000 dolarów na realizację projektu foto lub wideo
Fujifilm GFX Challenge Grant Program 2024 - zgarnij 10 000 dolarów na realizację projektu foto lub...
Fujifilm wystartowało z kolejną edycją programu grantów GFX Challenge Program, który wspierać ma wschodzących twórców. Na autorów najciekawszych projektów czeka 15 grantów w wysokości...
16
Kingswood przejmuje Alaris, czyli ciąg dalszy perypetii z marką Kodak
Kingswood przejmuje Alaris, czyli ciąg dalszy perypetii z marką Kodak
Kodak znowu sprzedany. Tym razem nowego właściciela zyskuje brytyjski Kodak Alaris, zajmujący się produktami i usługami m.in. z zakresu fotografii, druku i skanowania.
14