Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Wrzesień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.

Współpracował z największymi markami i wystawiał swoje prace w największych galeriach. “Zapamiętamy go jako osobliwego, wyjątkowo utalentowanego fotografa i wielkiego artystę” - tak wspominają go w oświadczeniu król Holandii Willem-Alexander i królowa Máxima.

"Erwin Olaf widział piękno w każdym człowieku" - to z kolei słowa Taco Dibbits, dyrektora Rijksmuseum. "Był kluczową postacią w historii ze względu na swój aktywizm i rolę w społeczności LGBTQIA+, a także fotografem, który zdefiniował swoje medium w Holandii. Był artystą o ogromnym zapale, a jego dbałość o szczegóły była niezrównana".

Erwin Olaf - przyczyny śmierci

Jak czytamy w informacji podanej na profilu instagramowym fotografa, Erwin Olaf zmarł w Amsterdamie w środę 20 września po nieudanej reanimacji. Kilka tygodni wcześniej miał przeszczep płuc z powodu zdiagnozowanej w 1996 roku rozedmy. Po operacji rokowania były pozytywne, ale niespodziewanie wystąpiły komplikacje.

Twórczość Erwina Olafa

Erwin Olaf urodził się 2 czerwca 1959 roku w Hilversum w Holandii. W latach 1977–1980 studiował dziennikarstwo i fotografię prasową w Utrechcie i w tym czasie zaczął już pracować jako niezależny fotograf.

Po ukończeniu studiów, w latach 80-tych, Olaf fotografował amsterdamską scenę imprezową i dokumentował rozwijający się ruch wyzwolenia gejów. Szybko jednak zaczął porzucać tradycyjną praktykę fotografii dokumentalnej i zajął się fotografią studyjną. Jak mówił w wywiadzie dla Timesa - “W studiu mogłem zainscenizować własną fantazję, własny świat marzeń, własny surrealizm".

Perfekcyjnemu fotografowi szybko udało się nawiązać kontakt z takimi gigantami jak Audi, BMW, Coca-Cola czy Heineken. Na przestrzeni lat wykonał też wiele autoportretów.

W 1988 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Young European Photographer za projekt „Chessmen”. Głośno było także o cyklu „Mature”, w którym pokazał nagie kobiety w podeszłym wieku. Eksplozję zainteresowania przyniósł mu jednak w 2000 roku, najbardziej rozpoznawalny cykl „Królewska Krew”, który był komentarzem do stylu życia współczesnych władców. W 2005 zrobił zdjęcia do słynnego kalendarza kawy Lavazza. W 2008 Aperture wydało jego monografię.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Kontrasty T-Maxa i charakterystykę HP5 Plusa rozpoznajesz z kilometra? Spróbuj swoich sił w fotograficznym quizie. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
6
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8