Nie żyje William Klein - ojciec fotografii ulicznej, autor filmów i rewolucyjny fotograf mody

Autor: Maciej Luśtyk

13 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

W wieku 96 lat odszedł kultowy fotograf William Klein. W swoje karierze zasłynął na sprawą ulicznych reportaży i nowatorskiego podejścia do fotografii mody.

William Klein był artystą wielu talentów. W swojej karierze pracował zarówno jako fotograf, jak i rzeźbiarz, grafik oraz reżyser filmowy. To jednak zdjęcia przyniosły mu największą sławę. Fotografem został jednak dopiero w wieku około 30 lat.

Klein urodził się w Nowym Jorku w 1926 roku. Pochodził z biednej żydowskiej rodziny i początkowo kształcił się w kierunku socjologii. Po wybuchu II wojny światowej zaciągnął się do armii i kolejne lata spędził stacjonując w Niemczech i Francji, gdzie finalnie osiadł. W 1948 roku rozpoczął studia na paryskiej Sorbonie i pobierał lekcje sztuki od Fernanda Légera.

Pierwszy aparat fotograficzny William Klein wygrał w pokera

Początkowo interesowało go malarstwo i rzeźba, a swoje prace miał nawet okazję prezentować na indywidualnych wystawach w Mediolanie. To właśnie podczas jednej z tych ekspozycji, w 1952 roku poznał Elaxandra Libermana, ówczesnego dyrektora kreatywnego czasopisma Vogue.

Klein zainteresował się fotografią, po tym jak wygrał aparat fotograficzny w pokera i szybko zdobył dzięki niej popularność. Jego debiutancka książka, przedstawiająca życie uliczne rodzinnego Nowego Jorku wywołała we Francji sensację i zdobyła w 1957 roku nagrodę Prix Nadar, a jego nazwisko błyskawicznie zaczęło być rozpoznawane także w świecie mody, którą fotografował w tamtych czasach w sposób zupełnie nowatorski.

Klein dużo eksperymentował między innymi z szerokimi kątami widzenia, jako jeden z pierwszych wyprowadził też modelki na ulicę i często operował światłem dziennym, zbliżając modę do ulicznego reportażu, który był podstawą jego działań artystycznych w obszarze fotografii.

W swojej przeszło 50-letniej karierze opublikował kilkanaście książek, stworzył ponad 20 dokumentów filmowych, wyreżyserował 4 filmy fabularne i był autorem ponad 250 reklam telewizyjnych. Do najbardziej znanych fotografii Kleina należą zdjęcia nowojorskich dzieci z pistoletami. Ironiczne spojrzenie na świat i modę to znak rozpoznawczy fotografa, który przewijał się przez całą twórczość fotografa.

William Klein miał 96 lat

William Klein tworzył aktywnie mniej więcej do przełomu wieków. W późniejszym okresie pracował głównie nad retrospektywami. Wtedy też jednak po raz pierwszy pokazał swoje zdjęcia na dużych wystawach. W 2012 roku otrzymał nagrodę specjalną za wybitny wkład w fotografię w ramach konkursu Sony World Photography Awards.  Do swojej śmierci mieszkał we Francji. Fotograf zmarł 10 września 2022 roku w wieku 96 lat.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Polacy stworzyli pierwszą wirtualną produkcję fotograficzną z wykorzystaniem Unreal Engine [WIDEO]
Polacy stworzyli pierwszą wirtualną produkcję fotograficzną z wykorzystaniem Unreal Engine [WIDEO]
W świecie produkcji filmowej to już standard, ale w sesji fotograficznej, to rozwiązanie wykorzystano prawdopodobnie po raz pierwszy. Warsztaty w wirtualnym środowisku...
44
Kalendarz Pirelli 2023 - po raz pierwszy od 8 lat na zdjęciach znów zobaczymy modelki
Kalendarz Pirelli 2023 - po raz pierwszy od 8 lat na zdjęciach znów zobaczymy modelki
Nadchodząca, 49. edycja kultowego The Cal zrywa z trwającym niemal dekadę trendem i ponownie obraca swój obiektyw w stronę modelek. Zajrzyjcie za kulisy produkcji, za...
21
Nie żyje Natalia LL - jedna z najważniejszych polskich artystek XX wieku
Nie żyje Natalia LL - jedna z najważniejszych polskich artystek XX wieku
W wieku 85 lat odeszła kultowa polska artystka Natalia Lach-Lachowicz, tworząca pod pseudonimem Natalia LL. W swojej twórczości łączyła szerokie spektrum technik i...
8
Powiązane artykuły