Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi był jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów mody XX wieku. Twórca, którego zdjęcia kipiały stylem zmarł w wieku 90 lat.

Jeżeli mielibyśmy wskazać twórców, który wywarli największy wizualny wpływ na rozwój fotografii z pewnością znalazłby się wśród nich Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi. Tworzący w II połowie XX wieku fotograf jako jeden z nielicznych przekuł fotograficzny eksperyment w komercyjny sukces, a jego unikalny, czerpiący garściami z surrealizmu styl naśladowany jest przez fotografów do dzisiaj.

Asystent Avedona, etatowy fotograf Harper's Bazaar

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Bella ? (@bellahadid)

Hiro był amerykańskim fotografem japońskiego pochodzenia. Fotografią zainteresował się jeszcze w wieku szkolny. Od zawsze interesowała go też zachodnia kultura. W wieku 24 lat wyjechał do USA, gdzie podjął naukę w nowojorskiej School of Modern Photography. Zawiedziony nauką, zatrudnił się w roli asystenta fotograficznego. W 1956 w ten sposób trafił pod skrzydła Richarda Avedona, który polecił go dyrektorowi kreatywnemu Harper’s Bazaar i z którym zaprzyjaźnił się na długie lata.

Po roku asystowania u Avedona, Wakabayashi rozpoczął własną karierę i w ciągu kilku lat stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych w Ameryce. Przez lata pracował jako etatowy fotograf Harper’s Bazaar, realizował też liczne kampanie, zdjęcia reklamowe i portrety. Tworzył też projekty artystyczne. W swojej pracy grał światłem, kolorem i nieoczekiwany zestawieniami, tworząc obrazy, które momentalnie zapadały w pamięć.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Hamiltons Gallery (@hamiltonsgallery)

"Jeden z niewielu prawdziwych artystów w historii fotografii"

Zdjęcia Hiro znajdują się w kolekcjach: Museum of Fine Arts w Bostonie, George Eastman House w Nowym Jorku, The Victoria and Albert Museum w Londonie,  Musée Européenne de la Photographie w Paryżu, J. Paul Getty Museum in Los Angeles, Tokyo Metropolitan Museum of Photography i Kobe Fashion Museum w Japonii i w wielu innych

„Hiro (…) jest jednym z niewielu prawdziwych artystów w historii fotografii.” - powiedział o fotografie Richard Avedon.

Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi zmarł 15 sierpnia 2021 roku w wieku 90 lat.

(fot. okładkowa: Hiro, autoportret, 1990)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Po rocznej przerwie powraca Kalendarz Pirelli. Tym razem za jego realizację odpowiada muzyk (i fotograf) Bryan Adams, przed obiektywem zobaczymy zaś gwiazdy...
20
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.
9
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
1
Powiązane artykuły