Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi był jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów mody XX wieku. Twórca, którego zdjęcia kipiały stylem zmarł w wieku 90 lat.

Jeżeli mielibyśmy wskazać twórców, który wywarli największy wizualny wpływ na rozwój fotografii z pewnością znalazłby się wśród nich Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi. Tworzący w II połowie XX wieku fotograf jako jeden z nielicznych przekuł fotograficzny eksperyment w komercyjny sukces, a jego unikalny, czerpiący garściami z surrealizmu styl naśladowany jest przez fotografów do dzisiaj.

Asystent Avedona, etatowy fotograf Harper's Bazaar

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Bella ? (@bellahadid)

Hiro był amerykańskim fotografem japońskiego pochodzenia. Fotografią zainteresował się jeszcze w wieku szkolny. Od zawsze interesowała go też zachodnia kultura. W wieku 24 lat wyjechał do USA, gdzie podjął naukę w nowojorskiej School of Modern Photography. Zawiedziony nauką, zatrudnił się w roli asystenta fotograficznego. W 1956 w ten sposób trafił pod skrzydła Richarda Avedona, który polecił go dyrektorowi kreatywnemu Harper’s Bazaar i z którym zaprzyjaźnił się na długie lata.

Po roku asystowania u Avedona, Wakabayashi rozpoczął własną karierę i w ciągu kilku lat stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych w Ameryce. Przez lata pracował jako etatowy fotograf Harper’s Bazaar, realizował też liczne kampanie, zdjęcia reklamowe i portrety. Tworzył też projekty artystyczne. W swojej pracy grał światłem, kolorem i nieoczekiwany zestawieniami, tworząc obrazy, które momentalnie zapadały w pamięć.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Hamiltons Gallery (@hamiltonsgallery)

"Jeden z niewielu prawdziwych artystów w historii fotografii"

Zdjęcia Hiro znajdują się w kolekcjach: Museum of Fine Arts w Bostonie, George Eastman House w Nowym Jorku, The Victoria and Albert Museum w Londonie,  Musée Européenne de la Photographie w Paryżu, J. Paul Getty Museum in Los Angeles, Tokyo Metropolitan Museum of Photography i Kobe Fashion Museum w Japonii i w wielu innych

„Hiro (…) jest jednym z niewielu prawdziwych artystów w historii fotografii.” - powiedział o fotografie Richard Avedon.

Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi zmarł 15 sierpnia 2021 roku w wieku 90 lat.

(fot. okładkowa: Hiro, autoportret, 1990)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Ten wielokrotnie nagradzany fotograf opowiada nam o swojej przygodzie z fotografią, inspirowaniu do działania innych oraz... o flamingu imieniem Bob!
42
Krótka historia fotografii okiem domu aukcyjnego Christie’s
Krótka historia fotografii okiem domu aukcyjnego Christie’s
Macie 10 minut? Usiądźcie wygodnie i dajcie zabrać się w podróż po najciekawszych technikach i trendach w historii fotografii.
12
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Po rocznej przerwie powraca Kalendarz Pirelli. Tym razem za jego realizację odpowiada muzyk (i fotograf) Bryan Adams, przed obiektywem zobaczymy zaś gwiazdy...
20
Powiązane artykuły