Wydarzenia
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
Zdjęcia Schapiro kojarzycie wszyscy, nawet gdy nie słyszeliście wcześniej nazwiska autora. Fotografował kluczowe momenty amerykańskich ruchów społecznych lat 60. XX wieku i stworzył ikoniczne zdjęcia na potrzeby Hollywood.
Steve Schapiro odkrył fotografię w wieku 9 lat, podczas letniego obozu. Formalną naukę fotografii odebrał pod okiem fotoreportera W. Eugene'a Smitha, co wpłynęło na całą jego dalszą karierę. Oprócz technikaliów, Smitha wtłoczył w niego ciekawość świata i empatyczne podejście do ludzi. To właśnie dzięki niemu Schapiro zainteresował się dokumentem społecznym i reprezentował humanistyczne podejście do fotografii.
Od 1961 roku Schapiro pracował jako freelancer, tworząc reportaże na wiele ważnych społecznie tematów, od problemów z szerzeniem się narkotyków, poprzez protesty i kampanie polityczne, aż po warunki życia pracowników migrujących. Schapiro przedstawił wiele historii związanych z ruchem praw obywatelskich. Wezwany przez Life do Memphis po zabójstwie Martina Luthera Kinga Jr., stworzył jedne z najbardziej ikonicznych obrazów tego tragicznego wydarzenia.
W latach 70. Schapiro zwrócił się w stronę filmu. Na zlecenie największych wytwórni, fotograf produkował materiały reklamowe, fotosy i plakaty do kultowych dziś filmów, m.in.: Ojciec chrzestny, Taksówkarz, Nocny kowboj, Rambo czy Ryzykowny Interes. i Billy Madison. Stworzył także wiele projektów na potrzeby gwiazd muzyki, jak Barbra Streisand czy David Bowie.
Schapiro wydał w sumie 11 albumów, a jego prace znajdują się w kolekcjach wielu muzeów i galerii, m.in.: Smithsonian Museum, New York Metropolitan Museum czy Getty Museum, a jego prace prezentowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie.
W ostatnich latach Schapiro skupiał się na pracy dokumentalnej, realizując serie poświęcone Indiom, festiwalom muzycznym czy - niedawno - ruchowi Black Lives Matter.
Steve Schapiro zmarł 15 stycznia 2022 roku w wieku 87, z powodu raka trzustki.
Więcej informacji o autorze i jego twórczości znajdziecie na stronie steveschapiro.com.
(zdjęcie okładkowe: Плотников Александр / Creative Commons)