Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Zdjęcia Schapiro kojarzycie wszyscy, nawet gdy nie słyszeliście wcześniej nazwiska autora. Fotografował kluczowe momenty amerykańskich ruchów społecznych lat 60. XX wieku i stworzył ikoniczne zdjęcia na potrzeby Hollywood.

Steve Schapiro odkrył fotografię w wieku 9 lat, podczas letniego obozu. Formalną naukę fotografii odebrał pod okiem fotoreportera W. Eugene'a Smitha, co wpłynęło na całą jego dalszą karierę. Oprócz technikaliów, Smitha wtłoczył w niego ciekawość świata i empatyczne podejście do ludzi. To właśnie dzięki niemu Schapiro zainteresował się dokumentem społecznym i reprezentował humanistyczne podejście do fotografii.

Od 1961 roku Schapiro pracował jako freelancer, tworząc reportaże na wiele ważnych społecznie tematów, od problemów z szerzeniem się narkotyków, poprzez protesty i kampanie polityczne, aż po warunki życia pracowników migrujących. Schapiro przedstawił wiele historii związanych z ruchem praw obywatelskich. Wezwany przez Life do Memphis po zabójstwie Martina Luthera Kinga Jr., stworzył jedne z najbardziej ikonicznych obrazów tego tragicznego wydarzenia.

W latach 70. Schapiro zwrócił się w stronę filmu. Na zlecenie największych wytwórni, fotograf produkował materiały reklamowe, fotosy i plakaty do kultowych dziś filmów, m.in.:  Ojciec chrzestny, Taksówkarz, Nocny kowboj, Rambo czy Ryzykowny Interes. i Billy Madison. Stworzył także wiele projektów na potrzeby gwiazd muzyki, jak Barbra Streisand czy David Bowie.

Schapiro wydał w sumie 11 albumów, a jego prace znajdują się w kolekcjach wielu muzeów i galerii, m.in.: Smithsonian Museum, New York Metropolitan Museum czy Getty Museum, a jego prace prezentowane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie.

W ostatnich latach Schapiro skupiał się na pracy dokumentalnej, realizując serie poświęcone Indiom, festiwalom muzycznym czy - niedawno - ruchowi Black Lives Matter.

Steve Schapiro zmarł 15 stycznia 2022 roku w wieku 87, z powodu raka trzustki.

Więcej informacji o autorze i jego twórczości znajdziecie na stronie steveschapiro.com.

(zdjęcie okładkowe: Плотников Александр / Creative Commons)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły