Nie żyje Patrick Demarchelier - jedna z ikon fotografii mody

Autor: Maciej Zieliński

1 Kwiecień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Przed jego obiektywem stały największe gwiazdy światowego modelingu. Gdy światem rządziły supermodelki i styl „Heroin Chic” on potrafił zachwycać zmysłowością i elegancją. Zmarł 31 marca w wieku 78 lat.

Patrick Demarchelier pochodził ze ubogiej wielodzietnej rodziny. Urodził się w 1943 r. w Le Havre w Normandii. Zaczynał wcześnie – już w wieku 17 lat fotografował śluby, sam wywoływał i retuszował swoje zdjęcia. Podążając tym tropem przeniósł się do Paryża, a następnie w 1975 roku do Nowego Jorku, gdzie pracował jako freelancer. Jego prace szybko zwróciły uwagę redaktorów mody magazynów Elle i Marie Claire. Tak rozpoczęła się jedna z największych karier w świecie foto.

W latach 80. pracował już dla największych tytułów i brandów modowych takich jak Dior, Louis Vuitton, Celine, Kalvin Clein, Chanel czy Ralp Lauren ale największą rozpoznawalność dała mu prawdopodobnie intymna sesja portretowa z księżną Dianą (i z którą podobno się przyjaźnił). W 1992 na został nadwornym fotografem magazynu Vogue, z którym związany był przez kolejnych 12 lat. W 2007 Christine Albanel,francuski Minister Kultury uhonorował go odznaczeniem państwowym dla zasłużonych dla sztuki i kultury (Officer in l'ordre des Arts et des Lettres).

Ze świecznika zszedł jednak w niesławie. W lutym 2018 r. Demarchelier został oskarżony przez siedem współpracujących z nim modelek o molestowanie seksualne. W odpowiedzi na zarzuty Condé Nast (wydawca m.in. Vogue i Vanity Fair) wydało oświadczenie o zawieszeniu w spółpracy z fotografem.

O śmierci Demarcheiera poinformowała jego rodzina w pożegnalnym wpisie na Instagramie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
SWPA 2022 - Marcin Giba z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2022 - Marcin Giba z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Marcin Giba został laureatem nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022. Fotograf opowiada nam o zwycięskim kadrze.
14
Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów
Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów
Zdjęcia Schapiro kojarzycie wszyscy, nawet gdy nie słyszeliście wcześniej nazwiska autora. Fotografował kluczowe momenty amerykańskich ruchów społecznych lat 60. XX...
8
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Ten wielokrotnie nagradzany fotograf opowiada nam o swojej przygodzie z fotografią, inspirowaniu do działania innych oraz... o flamingu imieniem Bob!
42
Powiązane artykuły