Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd

0
Maciej Luśtyk
20 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Fotograf gwiazd, autor ikonicznych zdjęć. W wieku 81 lat odszedł Terry O’Neill, którego zdjęcia w fantastyczny sposób dokumentują modę, styl i showbiznes XX wieku.

Terry O’Neill urodził się w Anglii. Karierę rozpoczynał jako perkusista jazzowy, a później steward w British Overseas Airways Corporation (British Airways). Pracę fotografa zdobył przypadkiem, gdy na lotnisku wykonał zdjęcie śpiącej osoby, którą okazał się być ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych. Krótko po tym zdarzeniu, w 1959 roku zaczął pracować jako reporter dla gazety The Daily Sketch, choć jak sam mówi przez pierwsze dwa lata swojej w swojej nowej roli nie miał zielonego pojęcia o fotografowaniu.

Przypadkowy człowiek na właściwym miejscu

Podczas gdy większość ówczesnych materiałów skupiała się na bierzących wydarzeniach i polityce, O’Neill zauważył siłę, z jaką kultura młodzieżowa zyskuje na znaczeniu i zaczął portretować wschodzące postacie świata filmu, muzyki i mody. Fotografował m.in. Rolling Stonesów i Beatlesów, gdy mało kto o nich jeszcze słyszał. W 1965 roku był już zatrudniany przez najbardziej wpływowe magazyny i gazety na świecie. Z lat 60. i 70. pochodzą też jego najbardziej znane zdjęcia.

Być może to muzyczna, sceniczna przeszłość ułatwiła mu kontakt i pracę z bohaterami. Jego fotografie doceniane są między innymi za naturalność i odczuwalną więź emocjonalną, jaką potrafił zbudować z fotografowanymi przez siebie postaciami. Z Davidem Bowiem dawał początki koncertowemu reportażowi, ma na swoim koncie także ikoniczne fotografie fotografie Eltona Johna czy aktorki Faye Dunaway, z którą był związany przez wiele lat. Odpowiada również za oficjalne zdjęcia wszystkich filmowych Bondów, od Seanna Connery’ego do Daniela Craiga.

W swoim życiu wydał 16 albumów i był wielokrotnie wystawiany. Jego zdjęcia należą do najchętniej kupowanych przez kolekcjonerów i znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Członek Royal Photographic Society, uhonorowany w 2019 roku Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi na polu fotografii.

Terry O'Neill miał 81 lat

„Żaden inny fotograf nie pracował na linii frontu showbizensu tak długo i z takim polotem. Terry dokumentował kulturalny krajobraz świata przez sześć dekad. Od Królowej Elżbiety II, przez Winstona Churchilla, Nelsona Mandelę, Beatlesów, Amy Winehouse i Muhammada Aliego, aż po największe nazwiska świata filmu. Wszyscy porzucili swoje maski przy kontakcie z jego urokiem i humorem. Pod koniec jego życia, jego prace wisiały w ponad 40 galeriach i muzeach na całym świecie” - komentuje śmierć fotografa Robin Morgan, prezes agencji Iconic Photos, która zarządzała dorobkiem O’Neilla.

Terry O’Neill zmarł w sobotę, 16 listopada 2019 roku, w wieku 81 lat, po ponad 10-letniej walce z rakiem. Niemal do końca swojego życia był aktywny zawodowo.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Fantastyczne zdjęcia sowieckiej wsi odnalezione w opuszczonym domu
Fantastyczne zdjęcia sowieckiej wsi odnalezione w opuszczonym domu
Kolejny raz znalezione przypadkiem negatywy okazują się fotograficznym skarbem. 4000 negatywów z opuszczonego mołdawskiego domu ukazuje wiejskie życie z czasów...
245
1
Młodzi ludzie coraz częściej wybierają fotografię analogową. Co takiego ma w sobie film?
Młodzi ludzie coraz częściej wybierają fotografię analogową. Co takiego ma w sobie film?
Kodak produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż przed czterema laty, a ceny aparatów analogowych osiągają zawrotne pułapy. Dlaczego w czasach gdy zdjęciami w sekundę...
396
88
Jedno selfie codziennie, przez 20 lat. Ten film sprawi, że poczujesz się staro
Jedno selfie codziennie, przez 20 lat. Ten film sprawi, że poczujesz się staro
Gdy ma się dobry pomysł, nawet ze zdjęć selfie da się stworzyć coś wartościowego. Fotograf Noah Kalina robił sobie jedno zdjęcie codziennie przez dwadzieścia lat....
65
0
Powiązane artykuły