Nie żyje Elsa Dorfman - mistrzyni wielkoformatowych Polaroidów

Autor: Maciej Luśtyk

2 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

W wieku 83 lat zmarła fotografka Elsa Dorfman. Jako jedna z nielicznych, oparła swoją pracę w całości o wielkoformatowe Polaroidy.

Młodość nie wskazywała na późniejszą fotograficzną karierę. Urodzona w 1937 roku w Cambridge (stan Massachusetts), najpierw studiowała francuską literaturę, a studia ukończyła na kierunku edukacji wczesnoszkolnej. Drogę do późniejszych relacji otworzyła jej praca sekretarki w wydawnictwie Grove Press, gdzie poznała środowisko związane z magazynem Beat oraz praca w ciemni Educational Development Corporation, gdzie etatowy fotograf Goerge Cope zaznajomił ja z tajnikami pracy z aparatem.

Od znajomości z bitnikami do własnego studia fotograficznego

Od początku przygody z fotografią Dorfman fotografowała głównie rodzine i przyjaciół, wśród których znajdowali się znani pisarze, poeci i twórcy związani z kulturą bitników. Pierwsze zdjęcia sprzedawała już w latach 60. XX wieku, ale dopiero w latach 80. poznała swoją największą fotograficzną miłość w postaci wielkoformatowego aparatu Polaroid, robiącego zdjęcia natychmiastowe o wymiarach 50 x 60 cm.

fot. Elsa Dorfman, dzięki uprzejmości Museum Of Fine Arts w Bostonie

Na pierwszym wykonanym w ten sposób zdjęciu Elsa pozuje razem z pisarzem Alenem Ginsbergiem i poetą Peterem Orlovskym. Poźniej przed aparatem Dorfman stawali jeszcze między innymi Bob Dylan czy Steven Tyler (Aerosmith). Początkowo zdjęcia wykonywane w ten sposób sprzedawała za 50 dolarów, pod koniec jej kariery, pojedyncze odbitki kosztowały już tysiące dolarów.

Jak sama mówiła, głównym motorem jej działań, była radość jaką swoim sposobem pracy może sprawić fotografowanym osobom. Gdy w 2008 roku Polaroid zakończył produkcję niestandardowych formatów filmu, fotografka zrobiła kilkuletni zapas filmu. W 2015 porzuciła swoje zajęcie i przeszła na emeryturę komentując, że nie jest w stanie kontynuować swojej pracy żadnym innym aparatem.

Elsa Dorfman miała 83 lata

Fotografie Elsy Dorfman znajdują się w kolekcjach m.in.: San Francisco Museum of Modert Art, National Portrait Gallery, Harvard Art Musem czy The Musem of Fine Arts.

Fotografka zmarła w swoim domu w Cambridge, w wieku 83 lat. Jako powód śmierci podano uszkodzenie nerek.

Więcej informacji na temat działalności fotografki znajdziecie na stronie elsadorfman.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
30
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły