Nie żyje Elsa Dorfman - mistrzyni wielkoformatowych Polaroidów

0

Autor: Maciej Luśtyk

2 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

W wieku 83 lat zmarła fotografka Elsa Dorfman. Jako jedna z nielicznych, oparła swoją pracę w całości o wielkoformatowe Polaroidy.

Młodość nie wskazywała na późniejszą fotograficzną karierę. Urodzona w 1937 roku w Cambridge (stan Massachusetts), najpierw studiowała francuską literaturę, a studia ukończyła na kierunku edukacji wczesnoszkolnej. Drogę do późniejszych relacji otworzyła jej praca sekretarki w wydawnictwie Grove Press, gdzie poznała środowisko związane z magazynem Beat oraz praca w ciemni Educational Development Corporation, gdzie etatowy fotograf Goerge Cope zaznajomił ja z tajnikami pracy z aparatem.

Od znajomości z bitnikami do własnego studia fotograficznego

Od początku przygody z fotografią Dorfman fotografowała głównie rodzine i przyjaciół, wśród których znajdowali się znani pisarze, poeci i twórcy związani z kulturą bitników. Pierwsze zdjęcia sprzedawała już w latach 60. XX wieku, ale dopiero w latach 80. poznała swoją największą fotograficzną miłość w postaci wielkoformatowego aparatu Polaroid, robiącego zdjęcia natychmiastowe o wymiarach 50 x 60 cm.

fot. Elsa Dorfman, dzięki uprzejmości Museum Of Fine Arts w Bostonie

Na pierwszym wykonanym w ten sposób zdjęciu Elsa pozuje razem z pisarzem Alenem Ginsbergiem i poetą Peterem Orlovskym. Poźniej przed aparatem Dorfman stawali jeszcze między innymi Bob Dylan czy Steven Tyler (Aerosmith). Początkowo zdjęcia wykonywane w ten sposób sprzedawała za 50 dolarów, pod koniec jej kariery, pojedyncze odbitki kosztowały już tysiące dolarów.

Jak sama mówiła, głównym motorem jej działań, była radość jaką swoim sposobem pracy może sprawić fotografowanym osobom. Gdy w 2008 roku Polaroid zakończył produkcję niestandardowych formatów filmu, fotografka zrobiła kilkuletni zapas filmu. W 2015 porzuciła swoje zajęcie i przeszła na emeryturę komentując, że nie jest w stanie kontynuować swojej pracy żadnym innym aparatem.

Elsa Dorfman miała 83 lata

Fotografie Elsy Dorfman znajdują się w kolekcjach m.in.: San Francisco Museum of Modert Art, National Portrait Gallery, Harvard Art Musem czy The Musem of Fine Arts.

Fotografka zmarła w swoim domu w Cambridge, w wieku 83 lat. Jako powód śmierci podano uszkodzenie nerek.

Więcej informacji na temat działalności fotografki znajdziecie na stronie elsadorfman.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
O historii Kodaka można by pewnie napisać książkę, ale jeżeli chcecie szybko prześledzić dzieje jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, która od lat nie...
45
0
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
W ramach 17. edycji Millenium Docs Against Gravity ponad 100 filmów z selekcji festiwalowej możemy obejrzeć z domu. Wśród nich także filmy dotyczące fotografii i...
344
0
Powiązane artykuły