f/81 - powstał dokument o fotoreporterach stanu wojennego

1

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Maj 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć wprowadzony już niemal 40 lat temu, stan wojenny rezonuje do dziś. Zobaczcie jego historię oczami tych, którzy ją tworzyli.

Stan wojenny, trwający od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 roku, to jedno z najbardziej dramatycznych w skutkach wydarzeń w historii Polski okresu PRL-u. Internowania, krwawe pacyfikacje strajków i pogłębiający się kryzys ekonomiczny sprawiły, że do dziś wydarzenia z tamtego okresu są tematem zaognionej publicznej debaty. Każdej zimy media przygotowują obszerne materiały opisujące historię stanu wojennego, a na internetowych forach na nowo wybucha wojna pomiędzy jego zwolennikami a przeciwnikami.

Stan wojenny oczami fotografów

A jak wyglądało to wszystko z „pierwszej linii frontu”? Znamy już dobrze relacje dziennikarzy, polityków czy osób biorących udział w strajkach. Teraz mamy fantastyczną okazję obejrzeć tamte wydarzenia oczami fotoreporterów, którzy niekiedy narażali życie, by dostarczyć nam ich wizualny zapis.

Film f/81, stworzony własnym sumptem przez Szymona Łaszewskiego, Darka Redosa i Darka Golika w ramach inicjatywy Moment, powstawał przeszło 9 lat. Po latach udało się w końcu zakończyć produkcję, która zamknęła się w niespełna 35-minutowym materiale. Stosunkowo krótki metraż wynagradza nam profesjonalna realizacja i historie rozmówców, których zdjęcia stały się ikonami wydarzeń z lat 1981-83.

To dzięki nim wiemy, jak wyglądały tamte wydarzenia

W materiale zobaczymy m.in.: Czarka Sokołowskiego, Macieja Macierzyńskiego, Jerzego Kośnika, Krzysztofa Raczkowiaka, Stanisława Składanowskiego czy zmarłego niedawno Macieja Kosycarza. Co najważniejsze, oprócz świetnych zdjęć i ich historii poznajemy także realia pracy w tamtym okresie i trudności (również natury technicznej), jakie na swojej drodze napotykali fotografowie.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów historii i fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)