f/81 - powstał dokument o fotoreporterach stanu wojennego

1

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Choć wprowadzony już niemal 40 lat temu, stan wojenny rezonuje do dziś. Zobaczcie jego historię oczami tych, którzy ją tworzyli.

Stan wojenny, trwający od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 roku, to jedno z najbardziej dramatycznych w skutkach wydarzeń w historii Polski okresu PRL-u. Internowania, krwawe pacyfikacje strajków i pogłębiający się kryzys ekonomiczny sprawiły, że do dziś wydarzenia z tamtego okresu są tematem zaognionej publicznej debaty. Każdej zimy media przygotowują obszerne materiały opisujące historię stanu wojennego, a na internetowych forach na nowo wybucha wojna pomiędzy jego zwolennikami a przeciwnikami.

Stan wojenny oczami fotografów

A jak wyglądało to wszystko z „pierwszej linii frontu”? Znamy już dobrze relacje dziennikarzy, polityków czy osób biorących udział w strajkach. Teraz mamy fantastyczną okazję obejrzeć tamte wydarzenia oczami fotoreporterów, którzy niekiedy narażali życie, by dostarczyć nam ich wizualny zapis.

Film f/81, stworzony własnym sumptem przez Szymona Łaszewskiego, Darka Redosa i Darka Golika w ramach inicjatywy Moment, powstawał przeszło 9 lat. Po latach udało się w końcu zakończyć produkcję, która zamknęła się w niespełna 35-minutowym materiale. Stosunkowo krótki metraż wynagradza nam profesjonalna realizacja i historie rozmówców, których zdjęcia stały się ikonami wydarzeń z lat 1981-83.

To dzięki nim wiemy, jak wyglądały tamte wydarzenia

W materiale zobaczymy m.in.: Czarka Sokołowskiego, Macieja Macierzyńskiego, Jerzego Kośnika, Krzysztofa Raczkowiaka, Stanisława Składanowskiego czy zmarłego niedawno Macieja Kosycarza. Co najważniejsze, oprócz świetnych zdjęć i ich historii poznajemy także realia pracy w tamtym okresie i trudności (również natury technicznej), jakie na swojej drodze napotykali fotografowie.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów historii i fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
O historii Kodaka można by pewnie napisać książkę, ale jeżeli chcecie szybko prześledzić dzieje jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, która od lat nie...
45
0
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
W ramach 17. edycji Millenium Docs Against Gravity ponad 100 filmów z selekcji festiwalowej możemy obejrzeć z domu. Wśród nich także filmy dotyczące fotografii i...
344
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)