World Press Photo odwołuje galę konkursową i festiwal z powodu epidemii

0

Autor: Wojtek Skrzypczyński

12 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Pomimo, że do 16 kwietnia jeszcze ponad miesiąc, organizacja World Press Photo już w tym momencie odwołuje festiwal i galę konkursową związaną z tegorocznymi nagrodami za najlepsze na świecie fotografie prasowe. Decyzja spowodowana jest pandemią koronawirusa.

Planowany festiwal związany z konkursem i gala miały odbyć się w dniach 16-18 kwietnia w Amsterdamie. Fundacja World Press Photo organizująca wydarzenia zdecydowała się jednak nie przesuwać terminu imprezy, a całkowicie odwołać wydarzenie z powodu niepewności odnośnie tego, kiedy kryzys związany z wirusem zostanie zażegnany.

Dobro ludzkości na pierwszym miejscu

fot. Sean Davey, "Bushfire Evacuation Center", nominacja w kategorii Contemporary Issues

Decyzja została podjęta w związku z zarządzeniem Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób o nieorganizowanie spotkań o charakterze masowym. Organizatorzy World Press Photo 2020, jak sami piszą, pomimo zaawansowanych prac nad organizacją wydarzenia, musieli zmienić plany i zdecydować się na jego odwołanie z powodu światowej pandemii wirusa COVID-19.

„Bezpieczeństwo naszej społeczności, personelu i społeczeństwa przeważa nad wszystkimi innymi względami.” - mówią organizatorzy WPP

Wyniki konkursu poznamy online

Dla wielu z nas ta informacja zmienia niewiele. Wyniki konkursu, jak co roku pojawią się na stronie konkursu oraz w większości branżowych gazet, portali informacyjnych i stron związanych z fotografią. Ogłoszenie zwycięzców planowane jest na 16 kwietnia.

Warto też dodać, że pomimo odwołania festiwalu i gali konkursowej, organizatorzy nie zdecydowali się również na odroczenie bądź całkowite anulowanie wystawy prac nagrodzonych. Wystawa jak co roku okrąży cały świat, pierwszy pokaz otworzyć ma się już 18 kwietnia w De Nieuwe Kerk (budynek kościoła przeznaczony na wydarzenia kulturalne) w Amsterdamie.

Polak nominowany do najważniejszej nagrody


fot. Tomasz Kaczor, "Awakening", nominacja do World Press Photo of the Year

Wśród nominowanych prac do głównej nagrody Zdjęcia Roku znalazła się fotografia wykonana przez Tomka Kaczora. Więcej na ten temat znajdziecie w publikowanym na naszych łamach artykule.

Już teraz możemy oglądać wszystkie nominowane zdjęcia na stronie worldpressphoto.org

Autor: Wojtek Skrzypczyński

Z wykształcenia fotograf, aparat wykorzystuje głównie do dokumentacji innych działań, czasem używa kamery do realizacji swoich pomysłów. Interesuje go sztuka współczesna i kino neomodernistyczne. Najbardziej lubi wodę.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wykorzystaj w pełni potencjał swojego aparatu. Startują dni otwarte dla uczestników Klubu Sony
Wykorzystaj w pełni potencjał swojego aparatu. Startują dni otwarte dla uczestników Klubu Sony
Sony Centre rozpoczyna Dni Otwarte dla Uczestników Klubu Sony, którzy chcieliby lepiej poznać możliwości swojego aparatu.
2
0
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - nabór zgłoszeń jeszcze tylko do środy
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - nabór zgłoszeń jeszcze tylko do środy
Gazeta Wyborcza rozpoczyna 3. edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera, nagradzającego najlepsze zdjęcia reportażowe ostatniego roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 21...
41
1
Rusza wystawa Helmuta Newtona w Toruniu. To ponad 200 zdjęć mistrza
Rusza wystawa Helmuta Newtona w Toruniu. To ponad 200 zdjęć mistrza
Podczas 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu zorganizowana zostanie wystawa zdjęć "Helmut Newton: Lubię silne kobiety". Oprócz wystawy będą też spotkania i...
849
0
Powiązane artykuły