Warsztaty fotograficzne z Bownikiem w IFF

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Chcesz poznać nowe trendy i spojrzenia na fotografię? Weź udział w dwudniowych warsztatach z Bownikiem, organizowanych przez Instytut Fotografii Fort. Zgłoszenia tylko do 22 września.

Wielkoformatowe fotografie Pawła Bownika przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości oraz narracjami historycznymi i muzealnymi. Konwencje wizualne zaczerpnięte z kina, archiwów policyjnych i klasycznych przedstawień malarskich składają się na mapę, po której porusza się artysta.

Jego prace znajdują się w kolekcjach Huis Marseille Museum for Photography w Amsterdamie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz w kolekcjach prywatnych. Nominowany do Paszportu Polityki 2014. Twórca albumu „Disassembly” (główna nagroda w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014 oraz nominacja do Photobook Award Kassel 2014)

Paweł Bownik

Warsztaty z Bownikiem są częścią nowego cyklu edukacyjnego w IFF. Zapoczątkowany we wrześniu warsztatami fotografii modowej z Zuzą Krajewską, program obejmuje comiesięczne kursy, prowadzone przez najwybitniejszych praktyków fotografii światowej i polskiej. Ukończenie warsztatów wiąże się z otrzymaniem świadectwa, wydawanego przez Instytut. Każde z cyklicznych zajęć w IFF poświęcone będą innym tematom i praktykom fotografii. Za każdym razem prowadzone będą także przez innego autora, specjalizującego się w danej dziedzinie. W gronie pedagogów znajdą się najbardziej uznani twórcy reportażu, fotografii konceptualnej czy dokumentu. 

Na każde zajęcia obowiązywać będzie osobna rekrutacja, a odbywać się one będą w różnych warunkach – w studio, plenerze, w nowych i starych przestrzeniach Instytutu. Zawsze jednak, po kilku dniach intensywnej pracy pod okiem eksperta, uczestnicy wyjdą z warsztatów z unikalną wiedzą i umiejętnościami, których najczęściej nie sposób nabyć inną drogą, niż poprzez rzetelnie poprowadzoną praktykę warsztatową.

W 2019 roku warsztaty, zaplanowane na październik, listopad i grudzień poprowadzą Paweł Bownik, Simon Norfolk, Rob Hornstra i Justyna Mielnikiewicz. Szczegóły naborów będą ogłaszane już wkrótce na stronie internetowej oraz na profilach IFF w social mediach.

Cel i opis warsztatów

fot. Bownik, "Lania"

Uczestnicy nauczą się nowego spojrzenia na swoje fotografie, poszerzonego myślenia o tym, do czego współcześnie można używać fotografii w sztuce, pracy na planie fotograficznym ze światłem sztucznym, przygotowania obiektu od strony założeń merytorycznych, autorskiego oświetlenia powstałego obiektu.

Warsztaty zaczną się częścią teoretyczną, na którą złoży się dwugodzinny wykład poświęcony aktualnym pojęciom z obszaru estetyki i krytyki współczesnej fotografii oraz towarzysząca wykładowi dyskusja. W kolejnym kroku, każdy z uczestników będzie miał możliwość konsultacji własnego, uprzednio zgłoszonego projektu. Drugi dzień warsztatów upłynie w całości na części praktycznej, realizowanej w profesjonalnym i w pełni wyposażonym studio fotograficznym. Temat zostanie ustalony wspólnie przez grupę i prowadzącego, w oparciu o propozycje i zainteresowania uczestników.

“Warsztaty rekomendujemy w szczególności osobom zainteresowanym włączeniem swojej praktyki fotograficznej w szersze spektrum sztuk wizualnych i towarzyszącego im dyskursu oraz chcącym pogłębić swoje rozumienie i umiejętność zastosowania w praktyce pojęć z zakresu antropologii wizualności czy ontologii obiektu.” - komentują organizatorzy.

Czego się nauczysz?

Organizator zapewnia możliwość współdecydowania o przedmiocie części praktycznej warsztatów (temat zostanie ustalony wspólnie, w dialogu z grupą) oraz dostęp do profesjonalnie urządzonego, w pełni wyposażonego studia fotograficznego (Studio 99) Ponadto osoby zainteresowane świadectwem ukończenia warsztatów otrzymają dokument wydawany przez Instytut Fotografii Fort.

fot. Bownik, "Obiekt atmosferyczny"

Po warsztatach uczestnik zyska wiedzę teoretyczną z zakresu krytyki i estetyki współczesnej fotografii, uzyskaną w trakcie wykładu, dyskusji i konsultacji zgłoszonego wcześniej projektu; spojrzenie na swoje fotografie w szerokim kontekście sztuk wizualnych; doświadczenie pracy z wykorzystaniem w pełni wyposażonego, profesjonalnego studia fotograficznego i będzie potrafił przygotować fotografowane obiekty, świadomie posługując się różnymi rodzajami światła sztucznego, w zgodzie z uprzednio przyjętymi założeniami merytorycznymi projektu.

Harmonogram warsztatów:

Sobota 5.10 (dzień 1)

  • Wykład z aktualnych pojęć z obszaru krytyki i estetyki, jakimi posługuje się fotografia współczesna
  • Dyskusja otwarta po wykładzie
  • Konsultacja projektu słuchacza / słuchaczki

Niedziela 6.10 (dzień 2)

  • Część praktyczna, obiekt, martwa natura. Temat zostanie wypracowany z grupą, będzie wynikiem wspólnej dyskusji

fot. Bownik, "Przejście"

Jak aplikować?

Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach proszone są o wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego (link). Osoby wybrane do uczestnictwa w warsztatach poinformowane zostaną o tym w wiadomości e-mail, zawierającej szczegóły dotyczące płatności za zajęcia.

“Prosimy o przygotowanie wybranego z portfolio projektu fotograficznego do konsultacji w pierwszym dniu warsztatów oraz przyniesienie własnych aparatów fotograficznych drugiego dnia. Od uczestników oczekujemy dostępności online przed rozpoczęciem warsztatów w celu wspólnego wypracowania tematu części praktycznej.” - przypominają organizatorzy.

Liczba miejsc jest ograniczona (10). Zgłoszenia przyjmowane są do niedzieli, 22 września 2019. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 września.

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbędą się w dniach 5-6 października 2019 roku, w godzinach 10:00-18:00 w Studio 99, w Forcie Mokotów przy ul. Racławickiej 99 w Warszawie.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 1230 zł.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem instytutfotografiifort.org.pl.

{$in-article-newsletter}
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)