Bentley Helmuta Newtona idzie pod młotek. Za 1,5 mln dolarów dostaniesz też oryginalny album „Sumo”

Autor: Maciej Luśtyk

27 Wrzesień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Chcecie poczuć się jak Helmut Newton w latach swojej kariery? Luksusowy samochód kultowego fotografa niebawem trafi na aukcję.

Zwykle na aukcjach związanych ze znanymi fotografami lądują aparaty czy sygnowane odbitki. Tym razem mamy jednak do czynienia z sytuacja dość wyjątkową. W październiku dom aukcyjny Bonhams wystartuje z aukcją samochodu Bentley S-Type Continental Sports Saloon, który w 1964 roku został zakupiony przez samego Helmuta Newtona.

"Dawaj szybko ten samochód!"

Jak czytamy w opisie aukcji, należący wcześniej do członków rodziny Peugeot Bentley został zakupiony przez Newtona pod wpływem emocji. Choć początkowo nie było go na niego stać, fotograf na swój wymarzony zakup przeznaczył całą gażę z kampanii reklamowej dla agencji Sholz and Partners.

„Czek opiewał dokładnie na sumę potrzebną do zakupu tego samochodu. Pobiegłem do Neuilly, wręczyłem sprzedawcy czek i powiedziałem: "Dawaj ten samochód, szybko". Spojrzał na mnie jak na wariata, ale miałem samochód i odjechałem nim do domu w stanie kompletnej euforii” - wspomina Newton w swojej biografii wydanej w 2003 roku.

Będący przedmiotem aukcji Bentley był własnością fotografa aż do 1972, gdy ten, po zawale serca postanowił prowadzić spokojniejszy tryb życia i sprzedał samochód. Głównym powodem sprzedaży miał być fakt, że Newton nie ufał francuskim mechanikom i serwisował samochód w Genewie. Nie chcąc więcej odbywać długich podróży, zdecydował pozbyć się samochodu.

Wraz z samochodem kupujący otrzyma także kultowy album

W późniejszym okresie samochód był w rękach kilku kolekcjonerów, a teraz ponownie trafia pod młotek. Cena wywoławcza to bagatela 1,5 mln dolarów. Aby dopełnić obrazu, sprzedawca dorzuci do zakupu oryginalny, monumentalny, ważący 34 kilogramy, sygnowany przez autora album „Sumo” wraz ze stojakiem.

Przeczytaj także:
Helmut Newton - 100 lat prowokacji

Przypominamy dorobek kultowego fotografa [Czytaj więcej]
Reedycja kultowego albumu Helmuta Newtona. „Sumo” to ponad 6 kg świetnych zdjęć

Legendarne "Sumo" Helmuta Newtona obchodzi swoje dwudziestolecie. Z tej okazji na rynek trafiło nowe wydanie albumu. [Czytaj więcej]

Aukcja rusza 8 października o godz. 13.00.  Więcej informacji znajdziecie na stronie cars.bonhams.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)