Reedycja kultowego albumu Helmuta Newtona. „Sumo” to ponad 6 kg świetnych zdjęć

1
Redakcja Fotopolis
5 Wrzesień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Legendarne "Sumo" Helmuta Newtona obchodzi swoje dwudziestolecie. Z tej okazji na rynek trafiło nowe wydanie albumu.

"Sumo" przełamało wszelkie wyobrażenia o sposobie wydawania albumu fotograficznego. To jedna z najcięższych i największych publikacji, jakie kiedykolwiek trafiły do sprzedaży. Pierwsze wydanie ważyło ponad 35 kg, zawierało ponad 400 fotografii i ukazało się w limitowanej serii 10 tys. egzemplarzy.

Najdroższa publikacja XX wieku

Pierwsze wydanie było tak duże, że do zestawu dołączano specjalny stolik zaprojektowany przez Philippe'a Starcka

Do historii przeszła pierwsza kopia albumu z podpisem Newtona oraz autografami ponad 100 gwiazd, których zdjęcia pojawiły się w książce. 6 kwietnia 2000 roku na aukcji w Berlinie, kopia ta została sprzedana za 317 tys. euro, przez co zaskarbiła sobie miano najdroższej publikacji XX wieku. 

Po 20 latach od powstania album doczekał się jubileuszowego wydania. To przystępniejsza, zmniejszona wersja, ale wciąż ważąca ponad 6 kilogramów. Na ponad 450 stronach możemy zobaczyć różne aspekty twórczości Newtona: fotografię mody, akty oraz portrety postaci ze świata show-biznesu.

Za nowe, zaktualizowane wydanie odpowiadała żona artysty June. Książka zawiera nową wkładkę, która przybliża historię powstania tego niezwykłego wydawniczego dzieła. 

  • Autor: Helmut i June Newton
  • Oprawa: Twarda
  • Wydawnictwo: Taschen
  • Język: Angielski
  • Liczba stron: 464 
  • Format: 28,5 x 40,2 cm
  • Cena: 499 zł

Album w promocyjnej cenie 399 zł można zamówić przez stronę Bookoff.pl, lub poprzez kontakt mailowy z obsługą księgarni.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
„Gold”, czyli gorączka złota oczami Sebastiao Salgado. Premiera już 20 września
„Gold”, czyli gorączka złota oczami Sebastiao Salgado. Premiera już 20 września
Brazylijska gorączka złota w Serra Pelada to dziś niemal legenda. Po raz pierwszy w jednym albumie zobaczymy wszystkie zdjęcia, jakie udało się wtedy zrobić Sebastiao...
25
0
Łam zasady z nowym numerem Digital Camera Polska
Łam zasady z nowym numerem Digital Camera Polska
Na sklepowe półki trafiło właśnie najnowsze wydanie magazynu DCP, a w nim m.in: 10 przykazań fotografii i podpowiedzi, jak je łamać, historia fotografii z podroży na...
0
0
Magnum Streetwise - największy w historii album ze zdjęciami ulicznymi fotografów agencji
Magnum Streetwise - największy w historii album ze zdjęciami ulicznymi fotografów agencji
Wszyscy fani streeta dzień 10 października powinni zaznaczyć w swoich kalendarzach na czerwono. Światło dzienne ujrzy wtedy najnowszy album agencji Magnum, mający być...
33
0
Powiązane artykuły