Reedycja kultowego albumu Helmuta Newtona. „Sumo” to ponad 6 kg świetnych zdjęć

1
Redakcja Fotopolis
5 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Legendarne "Sumo" Helmuta Newtona obchodzi swoje dwudziestolecie. Z tej okazji na rynek trafiło nowe wydanie albumu.

"Sumo" przełamało wszelkie wyobrażenia o sposobie wydawania albumu fotograficznego. To jedna z najcięższych i największych publikacji, jakie kiedykolwiek trafiły do sprzedaży. Pierwsze wydanie ważyło ponad 35 kg, zawierało ponad 400 fotografii i ukazało się w limitowanej serii 10 tys. egzemplarzy.

Najdroższa publikacja XX wieku

Pierwsze wydanie było tak duże, że do zestawu dołączano specjalny stolik zaprojektowany przez Philippe'a Starcka

Do historii przeszła pierwsza kopia albumu z podpisem Newtona oraz autografami ponad 100 gwiazd, których zdjęcia pojawiły się w książce. 6 kwietnia 2000 roku na aukcji w Berlinie, kopia ta została sprzedana za 317 tys. euro, przez co zaskarbiła sobie miano najdroższej publikacji XX wieku. 

Po 20 latach od powstania album doczekał się jubileuszowego wydania. To przystępniejsza, zmniejszona wersja, ale wciąż ważąca ponad 6 kilogramów. Na ponad 450 stronach możemy zobaczyć różne aspekty twórczości Newtona: fotografię mody, akty oraz portrety postaci ze świata show-biznesu.

Za nowe, zaktualizowane wydanie odpowiadała żona artysty June. Książka zawiera nową wkładkę, która przybliża historię powstania tego niezwykłego wydawniczego dzieła. 

  • Autor: Helmut i June Newton
  • Oprawa: Twarda
  • Wydawnictwo: Taschen
  • Język: Angielski
  • Liczba stron: 464 
  • Format: 28,5 x 40,2 cm
  • Cena: 499 zł

Album w promocyjnej cenie 399 zł można zamówić przez stronę Bookoff.pl, lub poprzez kontakt mailowy z obsługą księgarni.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Fotografia zmienia świat przynajmniej na 6 sposobów. Druga część “Kruchego Medium” Macieja Frąckowiaka
Fotografia zmienia świat przynajmniej na 6 sposobów. Druga część “Kruchego Medium” Macieja...
Czym właściwie jest dzisiaj fotografia i jak zmienia nasze życie? Tego próbował dowiedzieć się Maciej Frąckowiak podczas pracy nad drugą odsłoną “Kruchego Medium”. W...
10
3
Igor Kostin - fotograf z Czarnobyla
Igor Kostin - fotograf z Czarnobyla
26 kwietnia 1986 roku, kilka godzin po wybuchu reaktora nr 4, nad elektrownią jądrową w Czarnobylu zawisa śmigłowiec. Już podczas lotu z Kijowa podróżujący nim...
212
5
Wspólne doświadczanie izolacji - Spitsbergen według Anny Musiałówny
Wspólne doświadczanie izolacji - Spitsbergen według Anny Musiałówny
Próba przeczekania wiatru, to nowa publikacja Fundacji Archeologia Fotografii, w której zawarto selekcję zdjęć Anny Musiałówny, wykonanych podczas jej trzymiesięcznego pobytu w krainie...
110
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)