Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego dorobku.

Fundacja zaplanowała szereg wydarzeń towarzyszących jubileuszowi Newtona, plany pokrzyżowała jednak pandemia. Duża retrospektywna ekspozycja przeniesiona została na lato 2021, a obchody jubileuszu na na ulice Berlina. 31 Października, w dniu jego urodzin, zdjęcia Newtona zawisną na 85-metrowym murze przy Köpenicker Strasse 70. „Najwspanialsze jest to, że dostępne będą dla każdego, o każdej porze, siedem dni w tygodniu” - tłumaczy Mathias Harder, dyrektor fundacji.

Wystawę „100 Years of Helmut Newton” w Berlinie będzie można oglądać do 8 listopada 2020. Towarzyszyć będzie jej projekcja filmów (siedziba fundacji, Muzeum Fotografii, Jebensstrasse 2, Berlin) poświęconych życiu i pracy artysty: „Helmut by June” (1995), rozszerzona wersja „Sumo” w reżyserii Juliana Benedikta oraz najnowszy „Helmut Newton. The Bad and the Beautifull” Gero Von Boehma, który swoją polską premierę będzie miał w drugiej połowie listopada. Na odwiedzających Berlin czeka też 250 city-light'ów w różnych punktach miasta wyświetlających jego najsłynniejsze zdjęcia.

Muzeum, którego nie zobaczył

Autoportret, Monte Carlo, 1993 r. Copyright Helmut Newton Estate, courtesy Helmut Newton Foundation

W 2003 roku Helmut Newton postanowił założyć Muzeum Fotografii w swoim rodzinnym Berlinie. Trzy lata po udanej wystawie retrospektywnej w Nowej Galerii Narodowej otrzymał bardzo wiele propozycji miejsc, w których mogłaby się ona mieścić. Wybrał wojskowe kasyno przy Jebensstrasse, w sąsiedztwie stacji kolejowej Zoo, na której 65 lat wcześniej wsiadł do pociągu uciekając przed nazistami. I tak w partnerstwie publiczno-prywatnym z Fundacją Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, powstała Fundacja Helmuta Newtona. W ciągu zaledwie kilku miesięcy piętro budynku zostało przekształcone w przestrzeń muzealną, która łączy pruską surowość i nowoczesną elegancję.

Newton nie dożył realizacji swojego projektu. Dziś Fundacja sprawuje pieczę nad konserwacją, badaniem i przeglądem fotograficznego oeuvre założyciela, a także jego żony June, która od 1970 roku stworzyła własny, znaczący zbiór prac pod pseudonimem Alice Springs. Prowokacyjne, kultowe zdjęcia tego wybitnego artysty wciąż nawiązują tam dialog z pracami innych wielkich fotografów. Spełniło się pragnienie Newtona, aby stworzyć „żywy obiekt, a nie martwe muzeum”.

fot. Helmut Newton, z kampanii dla Mario Valentino, Monte Carlo, 1998 / Monica Bellucci, Monte Carlo 2001. Copyright Helmut Newton Estate, courtesy Helmut Newton Foundation

Kiedy o gdzie?

Wystawę „100 Years of Helmut Newton” będzie można oglądac od 31 października do 8 listopada 2020 roku przy Köpenicker Strasse 70 w Berlinie.

Więcej informacji o Helmucie Newtonie znajdziecie na stronie helmut-newton-foundation.org.

(fot. okładkowa: Helmut Newton, Amica, Mediolan, 1982 r. Copyright Helmut Newton Estate, courtesy Helmut Newton Foundation)

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze 2021 - rusza kolejna edycja konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego
Pamięć „W” kadrze 2021 - rusza kolejna edycja konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego
Startuje doroczny konkurs fotograficzny związany z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego. Celem konkursu jest uchwycenie ich w jak najbardziej atrakcyjny sposób....
17
#Patrzinaczej - ruszyły zapisy na wyjątkowy FOTOspacer i warsztaty z Przemkiem Chudkiewiczem
#Patrzinaczej - ruszyły zapisy na wyjątkowy FOTOspacer i warsztaty z Przemkiem Chudkiewiczem
Jak w codziennym pędzie nauczyć się patrzeć inaczej? Tego i wiele więcej dowiesz się podczas wakacyjnych fotospacerów i warsztatów z Przemkiem Chudkiewiczem. Na mapie...
41
Skorzystaj z letnich promocji na produkty Canon w sklepie Fotoforma.pl
Skorzystaj z letnich promocji na produkty Canon w sklepie Fotoforma.pl
Zebraliśmy dla Was letnie promocje na sprzęt fotograficzny marki Canon w sklepie Fotoforma.pl. W okresie wakacyjnym taniej kupicie korpusy, obiektywy i drukarki. Ofert jest wiele, warto przejrzeć...
33
Powiązane artykuły