Pomóż w wydaniu nowych książek fotograficznych Michała Adamskiego oraz Michała Sity i Anny Piławskiej-Sity

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

“Pies o dwóch ogonach” oraz “Cu Chi Tunnels Restoration Report” to dwa wyjątkowe projekty, która już niebawem mają szansę ukazać się w formie książkowej nakładem wydawnictwa Pix.House. Zbiórka w serwisie Polakpotrafi to szansa na zakup publikacji w przedsprzedaży i wsparcie ostatniej fazy pracy nad książkami.

Poznański Pix.House kończy pracy nad dwiema nowymi książkami fotograficznymi. Pierwsza publikacja, “Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego, to opowieść o sytuacji polityczno-społecznej we współczesnych Węgrzech. "Cu Chi Tunnels Restoration Report" Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity, jest z kolei analizą współczesnego kontekstu zabytku architektury - sieci 250 km tuneli, używanych przez partyzantów w czasie wojny wietnamskiej.

"Brakuje nam niewiele by ukończyć prace na książkami, dlatego też wystartowała zbiórka brakującej części na platformie PolakPotrafi. Zbiórkę traktujemy jako przedsprzedaż naszych książek, których planowany termin premiery to początek grudnia Nagrodami za wsparcie są także publikacje wydane przez PIX.HOUSE. Liczymy na Waszą pomoc. Zbiórka na portalu PolakPotrafi wystartowała 30 września i potrwa 30 dni." - informuje wydawnictwo.

W zbiórce warto wziąć udział chociażby dlatego, że edycje obydwu publikacji są mocno limitowane. Powstanie jedynie 350 egzemplarzy "Psa o dwóch ogonach" i 300 egzemplarzy "Cu Chi Tunnels Restoration Report”.

“Pies o dwóch ogonach”, Michał Adamski

fot. Michał Adamski, z projektu "Pies o dwóch ogonach"

Książka "Pies o dwóch ogonach" jest podsumowaniem kilkuletniej pracy nad opowieścią o współczesnych Węgrzech. Opowiadam w niej o społeczeństwie wplątanym w polityczne procesy zdobywania władzy. Na zdjęciach chciałem pokazać chaos i niepokój Węgrów, którzy zagubieni są  pomiędzy rzeczywistością w jakiej żyją a propagandową wizją silnego państwa. W czasach, kiedy fake newsy stały się codziennością, coraz łatwiej rządzącym wywoływać poczucie strachu i budzić emocje, które stają się przyczyną głębokich podziałów w społeczeństwie. Co pozwala zdobywać i utrzymywać władzę.

Kluczem do opowiedzenia o manipulacjach i absurdach życia w orbanowskich Węgrzech jest dla mnie partia Pies o dwóch ogonach. Jest to partia założona przez grupę artystów, którzy poprzez performance, happeningi oraz działania w przestrzeni miejskiej próbują zdemaskować manipulacje rządu oraz wyśmiewają polityków, którzy zrobią i powiedzą wszystko żeby zdobyć władzę.

fot. Michał Adamski, z projektu "Pies o dwóch ogonach"

fot. Michał Adamski, z projektu "Pies o dwóch ogonach"

“Koncepcja i fotoedycja są już gotowe. Do pracy nad edycją zaprosiłem Ewę Meissner i Filipa Ćwika. Nad opracowaniem graficznym pracuje Andrzej Dobosz. W książce znajdzie się 40 fotografii oraz cytaty z oficjalnych przemówień Viktora Orbana i kampanii wyborczej węgierskiej partii Pies o Dwóch Ogonach” - komentuje Adamski.

“Cu Chi Tunnels Restoration Report”, Michał Sita i Anna Piławska-Sita

fot. Michał Sita, z projektu "Cu Chi Tunnels Restoration Report"

250 kilometrowa sieć tuneli używanych w czasie wojny przez partyzantów to labirynt korytarzy zbudowanych na trzech poziomach, umożliwiający przetrwanie w czasie kiedy życie na powierzchni było niemożliwe - gdy amerykańskie bombardowania zmieniły prowincję Cu Chi w zgliszcza pozbawione roślin, zwierząt i ludzi.

W 1981 roku impulsu do transformacji tuneli w obiekt o charakterze symbolicznym dostarczyła polsko-wietnamska misja konserwacji zabytków, opracowując wstępne metody zabezpieczenia i wzmocnienia fragmentów tej nieoczywistej budowli. Była to pierwsza powojenna próba odbudowy architektonicznego dziedzictwa Wietnamu.

Anna Piławska-Sita, z projektu "Cu Chi Tunnels Restoration Report"

Po niemal 30 latach od pierwszych prac rewitalizacyjnych śledzimy dalszy los tej adaptacji, w ramach którego fragmenty korytarzy nabierają właściwości ułatwiających pracę wyobraźni: obrastają w makiety, zyskują wentylację, z atrap zamaskowanych włazów wyskakują turyści. Obrazy podziemnego świata konstruowane są przez przyjezdnych, dopasowują się do prospektów biur podróży i wymagań wycieczek szkolnych, miejskie legendy żywią się wojskowymi tajemnicami i propagandą.

Te fantazje pomagają jednocześnie zagłuszyć pamięć mieszkańców Cu Chi, dla których pozbycie się wszechobecnych tuneli spod domów i pól było pierwszym etapem podnoszenia prowincji z gruzów.

fot. Michał Sita, z projektu "Cu Chi Tunnels Restoration Report"

“Nasza uwaga kieruje się w stronę współczesnych wyobrażeń o tunelach z jednego jeszcze powodu: iluzje tej niewidzialnej budowy kształtują materialną rzeczywistość. Napędzają 1.5 miliona zwiedzających rocznie, wpływają na powstanie specjalnych stref ekonomicznych, przyciągają inwestycje, konsekwentnie zmieniając Cu Chi w zamożne przedmieścia Ho Chi Minh City.” - mówią autorzy. “Tajemnica, chociaż już całkiem innego rodzaju, pozostaje podstawą skuteczności tuneli.W książce znajdą się zdjęcia, wywiady, mapy, opisy techniczne i legendy miejskie narosłe wokół tajnej sieci tuneli. Mamy gotowy projekt graficzny i edycję zdjęć oraz zabezpieczone środki konieczne na pokrycie większej części kosztów druku.”

Jak wesprzeć projekt?

Zbiórka w serwisie PolakPotrafi.pl trwa do 30 października. Aby w jej ramach zakupić nadchodzące książki wystarczy wesprzeć projekt kwotami 60 zł (“Cu Chi Tunnels Restoration Report”) lub 79 zł (“Pies o dwóch ogonach”). W ramach zbiórki można zakupić także inne ciekawe publikacje wydawnictwa Pix.House.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem polakpotrafi.pl.

{$in-article-newsletter}
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Na półkach sklepowych znajdziecie zimowy numer Digital Camera Polska. To aż 150 stron fotograficznych porad i inspiracji!
1
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po współczesność
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po...
Nakładem Domu Spotkań z Historią debiutuje najnowszy album słynnego fotoreportera Chrisa Niedenthala. „Notatki z Warszawy” to 150 ujęć ukazujących miasto, które pięć dekad temu stało...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)