Autorytarne Węgry w krzywym zwierciadle. Wystawa Michała Adamskiego w galerii Pix.house

6

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Współczesne Węgry w obiektywie Michała Adamskiego, to twór osadzony na granicy iluzji silnego państwa, tworzonej przez rząd Victora Orbana, a rzeczywistości kraju wciąż szukającego własnej tożsamości. Wystawa "Pies o dwóch ogonach" otworzy się już 6 marca w poznańskiej galerii Pix.house.

Wystawa Michała Adamskiego zabiera nas na tereny dzisiejszych Węgier. Zdjęcia Poznaniaka nie są jednak laurką z wyjazdu - fotografie miejsc dumy narodowej mieszają się z portretami dziwnych postaci, obiektami niedostępnymi i nieukończonymi. Z jednej strony otrzymujemy obrazy prezentujące przestrzenie, które świadczą o sile narodu Węgierskiego, aby za moment zobaczyć zdjęcie postaci przebranej za kurczaka. O czym opowiada ironiczny cykl zdjęć Pies o dwóch ogonach prezentowany w poznańskiej galerii Pix.house?

Niewykorzystane szanse

Węgry leżące między wschodem a zachodem zawsze szukały swojej tożsamości i miejsca na mapie Europy. Powstanie w 1848 roku, Pakt w Trianon w 1920 czy Rewolucja w 1956 roku to daty, które zna każdy Węgier i powoła się na nie w każdej rozmowie o tym, co się w kraju nie udało, a mogło.

Przemiany gospodarcze i systemowe, które nastąpiły w ostatnich trzydziestu latach doprowadziły do tego, że wolność Węgrów stała się przyczyną ich zagubienia. Węgry pomimo wielu pozytywnych zmian, odzyskania niepodległości, wejścia do NATO oraz Unii Europejskiej wydaje się być krajem wewnętrznie podzielonym. Niezadowolenie z tego, co przyniosła nowa rzeczywistość po uwolnieniu się z Bloku Wschodniego (1989) spowodowało, że część społeczeństwa stała się łatwym celem dla populistycznych haseł, które głoszą teraźniejsi rządzący.

Luki w autorytarnej rzeczywistości

Rząd skutecznie wykorzystuje skrajne emocje Węgrów. Kreuje wizję świata pełnego wrogów narodu. Odwołuje się przy tym do idei patriotyzmu, który jest mieszanką dumy narodowej, poczucia krzywdy oraz sentymentu do historycznych Wielkich Węgier. Uwaga rządzących tylko pozornie skierowana jest w kierunku społeczeństwa i poprawy warunków życia. Rząd pod kierownictwem Victora Orbana skupia się na umacnianiu władzy autorytarnej.

Adamski, fotografując współczesne Węgry skupia się na relacjach między rządem a społeczeństwem, stojącym pomiędzy rzeczywistością, a propagandową wizją silnego państwa. Fotografie przedstawiają symbole, miejsca, wydarzenia, ale przede wszystkim pokazują człowieka uwikłanego w polityczne procesy zdobywania władzy. Człowieka, którego łatwo kupić prostymi sloganami wyborczymi. Fotograf jako przybysz obserwuje rozłam pomiędzy tym co przedstawia w sloganach partia rządząca, a co Węgrzy otrzymują na co dzień.

Pies o dwóch ogonach

Tytułowy Pies o dwóch ogonach to partia polityczna założona przez grupę artystów, którzy w swoich działaniach performatywnych i happeningach wyśmiewają rządzących i ich sposoby zdobywania władzy. Życie wieczne, darmowe piwo, dwa zachody słońca dziennie czy zakaz chorób jako rozwiązanie problemów służby zdrowia to tylko niektóre hasła z ich programu wyborczego. Ich ironiczne spojrzenie na rzeczywistość stało się dla fotografa kluczem do opowiedzenia o umacniającym się systemie autorytarnym we współczesnych Węgrzech.

Cykl zdjęć "Pies o dwóch ogonach" został opublikowany w książce o tym samym tytule przez wydawnictwo działające przy galerii Pix.house. Książka została wydana w nakładzie 300 egzemplarzy i będzie dostępna do kupienia w sklepie galerii.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy Pies o dwóch ogonach, połączony ze spotkaniem z autorem odbędzie się 6 marca 2020 roku, o godzinie 18:00 w galerii PIX.House, przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.

Zdjęcia będzie można oglądać do 21 marca, od wtorku do piątku w godzinach 14:00-19:00. Wstęp wolny.

Sylwetka autora

Michał Adamski - fotograf, dokumentalista. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zajmuje się realizacją długoterminowych projektów dokumentalnych. Skupia się na tworzeniu szczerych historii, ale naznaczonych autorską interpretacją rzeczywistości. W swojej fotografii porusza tematy społeczne, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. W 2019 roku wydał album “Pies o dwóch ogonach”, który jest fotograficzną opowieścią o kraju targanym emocjami i rządami Viktora Orbana. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia facebook.com

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza Hanemana
Historyczne zdjęcia powstańczej Warszawy mogą być twoje. Niebawem rusza aukcja odbitek Eugeniusza...
Zdjęcia Eugeniusza Hanemana to jeden z niewielu dokumentalnych zapisów stolicy okresu powstania. 7 listopada na specjalnej...
7
0
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
1
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)