„Ciemno w dzień, ciemno w nocy” - wystawa i premiera zina Michała Adamskiego

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Pix.House zaprasza na najnowsza wystawę Michała Adamskiego. „Ciemno w dzień, ciemno w nocy” to kolejna odsłona rozważać nad pojęciem wolności w społeczeństwie polskim.

W samym środku kampanii wyborczej Michał Adamski przygląda się relacji wyborców z politykami, którzy niczym superbohaterowie stają na czele swoich plemion by wieść ich do zwycięstwa: uwodzą, namawiają, straszą, manipulują. Czy uwierzymy w show jaki nam dostarczają, a którego jesteśmy częścią? A może musimy im wierzyć?

Czym jest dla nas wolność?

fot. Michał Adamski, z projektu "Ciemno w dzień, ciemno w nocy"

Wolność i bezpieczeństwo są dwoma niezmiernie istotnymi aspektami ludzkiego życia, których równowaga jest kluczowa dla stabilnego społeczeństwa. Profesor Zygmunt Bauman twierdził, że wolność bez bezpieczeństwa to chaos, a bezpieczeństwo bez wolności to niewola. Wraz z odejściem od systemu totalitarnego stajemy przed fundamentalnym pytaniem: czym tak naprawdę jest dla nas wolność?

fot. Michał Adamski, z projektu "Ciemno w dzień, ciemno w nocy"

Różne koncepcje wolności, takie jak osobista swoboda, możliwość wyboru, praktykowanie wyznania, prawa jednostki oraz prawa mniejszości stanowią kluczowe elementy naszej dyskusji. Niemniej jednak różnice i konflikty w zrozumieniu wolności, jej zakresu i ograniczeń, stają się źródłem trwającej od lat wojny polsko-polskiej. Od ponad dekady konflikt ten, wspierany przez różne czynniki, narasta. Rządzący, kościół, kryzysy ekonomiczne, zmiany klimatyczne, pandemia, media społecznościowe oraz wojna w Ukrainie - wszystkie te elementy przyczyniają się do nasilania napięć społecznych i politycznych w Polsce.

fot. Michał Adamski, z projektu "Ciemno w dzień, ciemno w nocy"

Zin "Ciemno w dzień, ciemno w nocy" stanowi autorską refleksję i odnosi się do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Jest próbą wyrażenia osobistego komentarza do skomplikowanej rzeczywistości, która powoduje w społeczeństwie ogromne podzielenie i jest dla nas źródłem ciągłego niepokoju.

Michał Adamski, „Ciemno w dzień, ciemno w nocy”

  • fotografie i edycja zdjęć: Michał Adamski
  • projekt publikacji: dobosz.studio
  • tłumaczenie: Konrad Baranowski
  • przygotowanie: Dariusz Nowak
  • wydawca: X.PRINT - Fundacja Pix.House
  • ilość stron: 72

Kiedy i gdzie?

Otwarcie wystawy i premiera zina „Ciemno w dzień, ciemno w nocy” odbędzie się w czwartek 12 października 2023 roku o godz. 16.00 w Galerii Pix.House przy ul. Głogowskiej 35a w Poznaniu. Na godzinę 18.00 przewidziano oprowadzania autorskie.

Zdjęcie będzie można oglądać do 10 listopada 2023 roku.

Michał Adamski - sylwetka autora

Fotograf dokumentalista. Głównie zajmuje się realizacją długoterminowych projektów dokumentalnych. W swojej fotografii porusza tematy społeczne, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Współtworzy Fundację i Galerię Pix.House. Studiował w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Jest członkiem kolektywu Archiwum Protestów Publicznych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 r. oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2015 r.. Autor książek fotograficznych “Nie mogę przebrnąć przez chaos”, “Two tailed dog” i “Ciemno w dzień ciemno w nocy”. Jego prace wystawiane były w wielu miejscach w Polsce oraz w USA, Portugalii, Niemczech, Francji i Litwie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie https://pix.house/ciemno/.

Przeczytaj także:
„Ciemno w dzień, ciemno w nocy” - nowy photobook Michała Adamskiego

Nakładem Pix.House ukaże się nowa książka fotograficzna Michała Adamskiego. „Ciemno w dzień, ciemno w nocy” to dokumentalna refleksja na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. [Czytaj więcej]
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Powiązane artykuły