"Nowy porządek" - zderzenie światów w Galerii Foto-Gen

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Wystawa „Nowy porządek” zestawia dokumentalne fotografie Jeauka Kanga z głośnym projektem Michały Sity i Anny Pilawskiej-Sity. Ekspozycje możecie oglądać do 13 sierpnia we wrocławskiej Galerii Foto-Gen.

Wystawa „Nowy porządek” to kuratorski pomysł na zestawienie w przestrzeni galerii dwóch długofalowych projektów fotograficznych, z pozoru tylko bardzo od siebie odległych, a mianowicie realizacji koreańskiego fotografia Jeauka Kanga, który konsekwentnie odwiedza i fotografuje miejsca / architekturę dotknięte klęskami żywiołowymi i jej rozkład, a z drugiej zaś strony Michała Sitę i Annę Pilawską-Sita, którzy w 2018 roku zrealizowali bardzo odważny projekt „Củ Chi Tunnels Restoration Report”.

fot. Jeauk Kang. Durbar Square (KTM), Nepal, 2015

Analizują w nim proces konserwacji i współczesnych zmian znaczeń zabytku architektury, jakim jest sieć partyzanckich tuneli zbudowanych na trzech poziomach, umożliwiających przetrwanie w czasie, kiedy życie na powierzchni było niemożliwe, gdy amerykańskie bombardowania zmieniły prowincję Cu Chi w zgliszcza pozbawione roślin, zwierząt i ludzi. Tunele, rozbudowane w czasie wojny amerykańskiej do rozmiarów podziemnego miasta, były odpowiedzią na brutalność tego konfliktu, materializującą się w formie utrzymywanych w tajemnicy, ciasnych, ciemnych i pełnych robactwa korytarzy.

Sylwetki autorów

Jeauk Kang (1977) – artysta, niezależny kurator i eseista, a także założyciel i dyrektor Suwon International Photo Festival, platformy międzynarodowej wymiany fotografii azjatyckiej. Jest absolwentem College of Fine Arts na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, autorem 11 książek o sztuce, miał 20 wystaw osobistych i brał udział w około 200 wystawach zbiorowych w znanych przestrzeniach wystawienniczych na całym świecie. Jego głównym zainteresowaniem jest zrównoważona komunikacja ze społeczeństwem i możliwe zmiany poprzez sztukę w różnych formach. Najnowszy projekt „Sztuka i katastrofa” poświęcony jest tematyce traumy i możliwości jej przezwyciężenia poprzez sztukę na obszarach dotkniętych klęską w Nepalu i na Filipinach. Od 2007 roku intensywnie pracuje nad globalnymi problemami środowiskowymi jako fotograf. W 2017 roku opublikował „Planetę”, fotoksiążkę, która przedstawia całokształt pracy nad kwestiami środowiskowymi, a obecnie koncentruje się na opublikowaniu fotoksiążki katastrof trzęsień ziemi zarejestrowanych w Chinach, na Haiti, w Nepalu, na Filipinach itp.

fot. Michał Sita, Anna Pilawska-Sita. "Củ Chi Tunnels Restorations Report"

Michał Sita (1985) – fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na ITF w Opawie i antropologii na UAM w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym społecznych sposobów używania przeszłości we współczesnej Polsce. Prowadzi badania poprzez fotografię. Współautor interdyscyplinarnej analizy międzywojennych fotografii zoologicznych Wiesława Rakowskiego, autor książek „Củ Chi Tunnels Restoration Report” (Fotograficzna Publikacja Roku 2020) oraz „Historii Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1” – stanowiącej wizualny komentarz do badań etnograficznych w Murowanej Goślinie. Kurator wystaw m.in. Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego, Mayumi Suzuki, Jana Kurka, Wiesława Rakowskiego. Odpowiadał za realizację ekspozycji m.in. Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa czy Sputnik Photos. W latach 2020–2021 jeden z kuratorów programu talentów 6x6 World Press Photo. Autor tekstów o fotografii, stały współpracownik redakcji Kultury u Podstaw.

fot. Jeauk Kang. Obóz dla uchodźców, gimnazjum Heunghae, Pohang, Korea Południowa, 2017

Anna Pilawska-Sita (1989) – dyplomowana architektka Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Absolwentka Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki. Laureatka Konkursu im. Marii Dokowicz, wyróżniona w konkursie Dyplom Roku / nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego, finalistka Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii Młody Twórca 2021. Stypendium Ministerstwa Kultury w obszarze opieki nad zabytkami pozwoliło jej zebrać materiały stanowiące podstawę książki Củ Chi Tunnels Restoration Report. Pracowała m.in. w Niemczech; w Wietnamie; Republice Południowej Afryki. Obecnie prowadzi autorską pracownię projektową. Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Interesuje się tematyką zielonej architektury i wpływu przyrody, istniejącej i introdukowanej, na obszary zurbanizowane. Współpracuje z instytucjami kultury realizując projekty wystaw oscylujących wokół tematyki dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Kurator: Paweł Bąkowski

fot. Michał Sita, Anna Pilawska-Sita. Củ Chi Tunnels Restorations Report

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Nowy porządek” można oglądać do 13 sierpnia w przestrzeni Galerii Foto-Gen, przy pl. bpa Nankiera 8 we Wrocławiu.

Więcej informacji na stronie fotogen.okis.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Indywidualności polskie - wystawa i licytacja zdjęć kultowego portrecisty Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria ARTINFO zaprasza na monograficzną wystawę fotografa-legendy, autora unikalnego, czarno-białego katalogu osobowości polskich - Krzysztofa Gierałtowskiego. Na wystawie przy ul....
7
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE Fotojoker i Sony zapraszają na warsztaty fotograficzne
CEWE FOTOJOKER rozpoczyna serię warsztatów fotograficznych z marką Sony! To 4 inspirujące spotkania poświęcone różnym dziedzinom fotografii, możliwość przetestowania najnowszego...
5
Powiązane artykuły