„Gold”, czyli gorączka złota oczami Sebastiao Salgado. Premiera już 20 września

0
Redakcja Fotopolis
12 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Brazylijska gorączka złota w Serra Pelada to dziś niemal legenda. Po raz pierwszy w jednym albumie zobaczymy wszystkie zdjęcia, jakie udało się wtedy zrobić Sebastiao Salgado.

Dwadzieścia lat temu magazyn "Time" wybrał najważniejsze fotografie XX wieku. Wśród nich znalazły się dwa zdjęcia Sebastiao Salgado stworzone podczas gorączki złota w Brazylii. W końcu doczekaliśmy się osobnego i pełnego albumu Salgado dotyczącego tamtych przerażających wydarzeń.

Skromna wioska zamieniona w miasteczko bezprawia

Sebastiao Salgado, "Gold"

To było szaleństwo, które trudno dziś sobie wyobrazić. Rok 1979. Farmer Genesio Ferreira da Silva odkrywa na swojej farmie grudkę złota. Wkrótce okazuje się, że w Serra Pelada tego kruszcu jest dużo więcej. Wieść obiega okoliczne wioski i rozprzestrzenia się po kraju. Do Serra Pelada zjeżdża tłum poszukiwaczy złota.

Po kilku tygodniach w wiosce jest już prawie 100 tysięcy osób. Ścisk jest ogromny, ludziom puszczają nerwy, ze skromnej wioski robi się przerażające miasteczko bezprawia, pełne umorusanych błotem pijanych mężczyzn i prostytuujących się nastolatek. Średnio dochodzi do dwóch morderstw dziennie, za które nikt nie odpowiada... 

Sebastiao Salgado, "Gold"

Kiedy "Time" wydał magazyn specjalny poświęcony najważniejszym fotografiom XX wieku, redaktorzy założyli sobie, że pokażą tylko zdjęcia, które definiują ubiegłe tysiąclecie. Wśród wybranych fotografii były m.in. takie "klasyki", jak zdjęcia Nicka Uta Napalm Girl, Alfreda Eisenstaedta V-J Day in Times Square, czy Stuarta Franklina Tank Man wykonane na placu Tiananmen. Ale redaktorzy wybrali też dwa zdjęcia z brazylijskiej gorączki złota uwiecznionej przez Salgado. Dlaczego właśnie one? Zdaniem redaktorów szokujące jest uświadomienie sobie, czym naprawdę jest to, co widzimy. Że na zdjęciach nie ma mrówek, które budują swoje kopce tylko odczłowieczeni ludzie. I że oni - jak opisywał Salgado - dla marzeń o żółtym metalu opuszczają swoje domy, sprzedają cały swój dobytek i jadą przez kontynent tracić życie.

Wreszcie wszystkie zdjęcia w jednym albumie

Dziś na zalanej powodzią kopalni złota w Serra Pelada jest jezioro. Jedną z nielicznych pamiątek pozostają zdjęcia Salgado. Dlatego "Gold" to tak ważna publikacja. Tym bardziej, że po raz pierwszy w jednym albumie zobaczymy wszystkie zdjęcia, jakie udało się wtedy zrobić brazylijskiemu fotografowi.

Sebastiao Salgado, "Gold"

  • Autor: Sebastiao Salgado, Alan Riding
  • Oprawa: Twarda
  • Wydawnictwo: Taschen
  • Język: Angielski
  • Liczba stron: 208
  • Format: 24,8 x 33 cm
  • Cena: 249 zł

Premiera albumu odbędzie się już 20 września. Wstępne zamówienia na książkę w promocyjnej cenie 199 zł można składać poprzez stronę Bookoff.pl, lub poprzez kontakt mailowy z obsługą księgarni.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Łam zasady z nowym numerem Digital Camera Polska
Łam zasady z nowym numerem Digital Camera Polska
Na sklepowe półki trafiło właśnie najnowsze wydanie magazynu DCP, a w nim m.in: 10 przykazań fotografii i podpowiedzi, jak je łamać, historia fotografii z podroży na...
0
0
Reedycja kultowego albumu Helmuta Newtona. „Sumo” to ponad 6 kg świetnych zdjęć
Reedycja kultowego albumu Helmuta Newtona. „Sumo” to ponad 6 kg świetnych zdjęć
Legendarne "Sumo" Helmuta Newtona obchodzi swoje dwudziestolecie. Z tej okazji na rynek trafiło nowe wydanie albumu.
15
1
Magnum Streetwise - największy w historii album ze zdjęciami ulicznymi fotografów agencji
Magnum Streetwise - największy w historii album ze zdjęciami ulicznymi fotografów agencji
Wszyscy fani streeta dzień 10 października powinni zaznaczyć w swoich kalendarzach na czerwono. Światło dzienne ujrzy wtedy najnowszy album agencji Magnum, mający być...
33
0
Powiązane artykuły