„Gold”, czyli gorączka złota oczami Sebastiao Salgado. Premiera już 20 września

0

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Brazylijska gorączka złota w Serra Pelada to dziś niemal legenda. Po raz pierwszy w jednym albumie zobaczymy wszystkie zdjęcia, jakie udało się wtedy zrobić Sebastiao Salgado.

Dwadzieścia lat temu magazyn "Time" wybrał najważniejsze fotografie XX wieku. Wśród nich znalazły się dwa zdjęcia Sebastiao Salgado stworzone podczas gorączki złota w Brazylii. W końcu doczekaliśmy się osobnego i pełnego albumu Salgado dotyczącego tamtych przerażających wydarzeń.

Skromna wioska zamieniona w miasteczko bezprawia

Sebastiao Salgado, "Gold"

To było szaleństwo, które trudno dziś sobie wyobrazić. Rok 1979. Farmer Genesio Ferreira da Silva odkrywa na swojej farmie grudkę złota. Wkrótce okazuje się, że w Serra Pelada tego kruszcu jest dużo więcej. Wieść obiega okoliczne wioski i rozprzestrzenia się po kraju. Do Serra Pelada zjeżdża tłum poszukiwaczy złota.

Po kilku tygodniach w wiosce jest już prawie 100 tysięcy osób. Ścisk jest ogromny, ludziom puszczają nerwy, ze skromnej wioski robi się przerażające miasteczko bezprawia, pełne umorusanych błotem pijanych mężczyzn i prostytuujących się nastolatek. Średnio dochodzi do dwóch morderstw dziennie, za które nikt nie odpowiada... 

Sebastiao Salgado, "Gold"

Kiedy "Time" wydał magazyn specjalny poświęcony najważniejszym fotografiom XX wieku, redaktorzy założyli sobie, że pokażą tylko zdjęcia, które definiują ubiegłe tysiąclecie. Wśród wybranych fotografii były m.in. takie "klasyki", jak zdjęcia Nicka Uta Napalm Girl, Alfreda Eisenstaedta V-J Day in Times Square, czy Stuarta Franklina Tank Man wykonane na placu Tiananmen. Ale redaktorzy wybrali też dwa zdjęcia z brazylijskiej gorączki złota uwiecznionej przez Salgado. Dlaczego właśnie one? Zdaniem redaktorów szokujące jest uświadomienie sobie, czym naprawdę jest to, co widzimy. Że na zdjęciach nie ma mrówek, które budują swoje kopce tylko odczłowieczeni ludzie. I że oni - jak opisywał Salgado - dla marzeń o żółtym metalu opuszczają swoje domy, sprzedają cały swój dobytek i jadą przez kontynent tracić życie.

Wreszcie wszystkie zdjęcia w jednym albumie

Dziś na zalanej powodzią kopalni złota w Serra Pelada jest jezioro. Jedną z nielicznych pamiątek pozostają zdjęcia Salgado. Dlatego "Gold" to tak ważna publikacja. Tym bardziej, że po raz pierwszy w jednym albumie zobaczymy wszystkie zdjęcia, jakie udało się wtedy zrobić brazylijskiemu fotografowi.

{$in-article-newsletter}

Sebastiao Salgado, "Gold"

  • Autor: Sebastiao Salgado, Alan Riding
  • Oprawa: Twarda
  • Wydawnictwo: Taschen
  • Język: Angielski
  • Liczba stron: 208
  • Format: 24,8 x 33 cm
  • Cena: 249 zł

Premiera albumu odbędzie się już 20 września. Wstępne zamówienia na książkę w promocyjnej cenie 199 zł można składać poprzez stronę Bookoff.pl, lub poprzez kontakt mailowy z obsługą księgarni.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie Digital Camera Polska do kupienia w przedsprzedaży
Magazyn Digital Camera świętuje 10 lat obecności na polskim rynku. Z tej okazji powstało specjalne urodzinowe wydanie, a w nim między innymi hołd dla Helmuta Newtona, który w tym miesiącu...
5
0
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich teoretyków fotografii
NAC wydaje album poświęcony Wojciechowi Tuszko. Odkryj archiwum jednego z najważniejszych polskich...
„Wojciech Tuszko – fotograf” to pierwsza publikacja książkowa w całości poświęcona znanemu chemikowi i teoretykowi fotografii, który przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem.
53
0
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Wrześniowy numer magazynu Digital Camera Polska już w sprzedaży
Jesienna fotografia przyrody, inspirujące wywiady, testy sprzętowych nowości i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w najnowszym numerze Digital Camera Polska
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)