SWPA 2024 - Sebastião Salgado z nagrodą za wybitny wkład w fotografię

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Listopad 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Sebastião Salgado, którego zdjęcia uchwycone w ciągu 50-letniej kariery wielokrotnie trafiały do kanonu światowej fotografii dokumentalnej.

Światowa Organizacja Fotografii z przyjemnością ogłasza uznanego brazylijskiego fotografa Sebastião Salgado laureatem tegorocznej nagrody Outstanding Contribution to Photography. Salgado, jeden z najbardziej utytułowanych i znanych na całym świecie fotografów, zyskał międzynarodową sławę dzięki swoim niezwykłym czarno-białym kompozycjom uchwyconym w ciągu ponad 50-letniej kariery.

Symbol współczesnego dziennikarstwa fotograficznego

Począwszy od przejmujących portretów rdzennych społeczności i robotników przemysłowych, po badania migracji i uderzające panoramy świata przyrody, charakterystyczny styl fotograficzny Salgado rezonuje z globalną publicznością. Jego zdjęcia, wystawiane w wiodących instytucjach kulturalnych i publikowane w najważniejszych publikacjach na całym świecie, stały się symbolem współczesnego dziennikarstwa fotograficznego.

fot. Sebastião Salgado, Etiopia, 1984

Dziesiątki fotografii Salgado będzie można oglądać w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2024, która powróci do Somerset House w Londynie w dniach 19 kwietnia - 6 maja 2024 roku. Wybór dokonany przez fotografa podkreśla kluczowe tematy i kamienie milowe w ciągu ostatnich pięciu dekad jego kariery. Wystawa obejmuje prace z jego wczesnych projektów, takich jak Gold (1986) i Workers (1993), a także nowsze serie, takie jak Genesis (2011) i Amazônia (2019), eksplorując uniwersalne złożoności i niuanse życia na naszej planecie; ujawniając jego udręki i trudności, a także niezwykłe piękno.

Urodzony w 1944 roku w Aimorés w Brazylii, Sebastião Salgado kształcił się i praktykował jako ekonomista, zanim w 1973 roku rozpoczął pełnoetatową karierę w fotografii, współpracując z wiodącymi agencjami fotograficznymi Sygma, Gamma i Magnum. Jego niezatarty styl fotograficzny jest głęboko zakorzeniony w jego dziedzictwie: dzieciństwo na wsi w Brazylii, otoczone wielką przestrzenią natury i otwartym niebem, było ważnym estetycznym punktem kontaktowym, kierującym jego obiektywem i informującym o jego podejściu do światła, kontrastu i proporcjonalności.

Projekty, które zmieniają widzenie świata

W latach 80. i 90. Sebastião Salgado podróżował po całym świecie, aby realizować swoje projekty, tworząc szereg uznanych projektów, które do dziś wpływają na kulturę wizualną. Prace z kilku z nich będzie można zobaczyć w Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2024, w tym Gold (1986), która dokumentuje trudne warunki panujące na stromych klifach kopalni złota Serra Pelada w północnej Brazylii, oraz Workers (1993), która bada wyzwania i wymagania ciężkiej pracy fizycznej w przemyśle naftowym, budowlanym, rolniczym i wydobywczym. Na wystawie prezentowane są również fotografie z serii Exodus (2000) - długoterminowego projektu śledzącego globalną migrację.

fot. Sebastião Salgado, Galapagos, Ekwador, 2004

Po tym, jak w połowie lat 90. był świadkiem okrucieństw konfliktów w Kongo i Rwandzie, Salgado na pewien czas odwrócił się od fotografii, by skupić się na pracy ekologicznej. Wraz z żoną Lélią założył Instituto Terra, inicjatywę mającą na celu ponowne zalesianie i odbudowę bioróżnorodności w brazylijskim Lesie Atlantyckim. Widząc niezwykłą zdolność natury do odnowy, Salgado został zainspirowany do powrotu do fotografii, tworząc swoje dwa główne dzieła, Genesis (2011) i Amazônia (2019), które będą reprezentowane na wystawie. Genesis eksploruje odległe i niezwykłe zakątki planety, w których dzika przyroda i ludzie harmonijnie współistnieją, podczas gdy Amazônia przedstawia brazylijski las amazoński i zamieszkujące go rdzenne społeczności, podkreślając jego piękno i rzucając światło na zagrożenia, przed którymi stoi.

Odbierając nagrodę, Sebastião Salgado powiedział: "Jestem zaszczycony otrzymaniem tej nagrody i świadomością, że moja praca dociera do odbiorców. Fotografia jest moim sposobem na życie i moim językiem. Przez całą karierę interesowało mnie uchwycenie historycznego momentu, w którym żyjemy i opowiedzenie historii naszego gatunku i naszej planety. Fotografuję swoje dziedzictwo, starając się odkrywać nasze wspólne ludzkie doświadczenia”.

Przeczytaj także:
Sebastião Salgado doceniony jedną z najważniejszych na świecie nagród artystycznych

Japońskie Stowarzyszenie Artystów przyznało słynnemu fotografowi nagrodę Praemium Imperiale. Za swoją twórczość 77-letni Sebastião Salgado otrzyma 15 milionów jenów, czyli ponad 500 000 zł. [Czytaj więcej]
“Sól Ziemi” - film o Sebastião Salgado, którego nie możesz przegapić

“Na ekrany kin wchodzi film "Sól Ziemi”. To opowieść o ikonie współczesnej fotografii dokumentalnej Sebastiao Salgado. [Czytaj więcej]
"Amazonia" Sebastião Salgado to monumentalne dzieło i wizualna podróż do źródła życia

Może jeszcze nie wszystko schrzaniliśmy? Może Ziemię da się jeszcze uratować? "Amazonia" to głęboki oddech po naznaczonych śmiercią albumach Salgado i kontynuacja drogi życia, którą zapoczątkował "Genesis". [Czytaj więcej]
Polska premiera projektu „Genesis” Sebastião Salgado

„Genesis” to fotograficzna podróż Sebastião Salgado do najdalszych zakątków naszej planety. [Czytaj więcej]

Nagroda za wybitny wkład w fotografię Sony World Photography Award

Nagroda Outstanding Contribution to Photography honoruje osobę lub grupę osób, które wywarły znaczący wpływ na medium fotograficzne. Jako 17. laureat, Sebastião Salgado dołącza do listy wybitnych nazwisk, w tym m.in.: Williama Kleina (2012), Williama Egglestona (2013), Elliotta Erwitta (2015), Martina Parra (2017), Candidy Höfer (2018), Gracieli Iturbide (2021), Edwarda Burtynsky'ego (2022) i Rinko Kawauchi (2023).

Ogólni zwycięzcy w konkursach studenckim, młodzieżowym, otwartym i profesjonalnym Sony World Photography Awards 2024 zostaną ogłoszeni 18 kwietnia 2024 r.

Więcej informacji o nadchodzących ogłoszeniach i zwycięzcach można znaleźć na stronie www.worldphoto.org.

Sebastião Salgado - sylwetka autora

Sebastião Salgado urodził się w 1944 roku w Aimorés w Brazylii. Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę jako ekonomista, a w 1973 roku rozpoczął pracę jako niezależny fotograf. Obecnie fotografie Salgado znajdują się w kolekcjach wielu dużych muzeów i instytucji na całym świecie, w tym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, Smithsonian Institution w Waszyngtonie, Narodowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio, Centre Pompidou w Paryżu i Muzeum Sztuki Hrabstwa Los Angeles w Kalifornii.

Salgado został wyróżniony m.in. nagrodą Eugene Smith Award for Humanitarian Photography, nagrodą World Press Photo, nagrodą dla fotoreportera roku oraz nagrodą Ericha Salomona. W 2015 r. Salgado otrzymał tytuł Photo London Master of Photography, a w 2016 r. otrzymał tytuł Chevalier de la Légion d'Honneur we Francji i został członkiem Académie des Beaux-Arts Institut de France. W 2019 roku został wybrany na zagranicznego członka honorowego American Academy of Arts and Letters, a w 2022 roku otrzymał nagrodę ICP Lifetime Achievement Infinity Award. Salgado posiada cztery doktoraty honoris causa, w tym na Uniwersytecie Harvarda i w New School. Wraz z żoną Lélią Wanick Salgado jest założycielem Instituto Terra, poświęconego odbudowie Lasu Atlantyckiego w Brazylii. Swoje życie prywatne dzieli pomiędzy Francję a Brazylię.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Urodzony na styku stuleci, należał do wąskiej grupy twórców, którzy wprowadzili fotografię modową w nową erę. Przy okazji premiery najświeższej monografii jego twórczości przypominamy...
12
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)