Sebastião Salgado doceniony jedną z najważniejszych na świecie nagród artystycznych

Autor: Krzysztof Mularczyk

17 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Japońskie Stowarzyszenie Artystów przyznało słynnemu fotografowi nagrodę Praemium Imperiale. Za swoją twórczość 77-letni Sebastião Salgado otrzyma 15 milionów jenów, czyli ponad 500 000 zł.

Sebastião Salgado otrzymał jedną z najwyższych na świecie nagród artystycznych przyznawaną przez Japońskie Stowarzyszenie Artystów. Praemium Imperiale przyznawana jest corocznie czterem laureatom w dziedzinach obrazu, rzeźby, architektury, muzyki oraz teatru i filmu. Wartość nagrody to 15 milionów jenów, czyli ponad 500 000 zł. W uzasadnieniu czytamy, że Salgado otrzymał nagrodę za “dostrzeganie ludzi wywłaszczonych i wyzyskiwanych, piękna natury oraz kruchości świata i jego mieszkańców".

77-letni Sebastião Salgado to uznany na całym świecie brazylijski fotograf, który od 1973 roku realizuje monumentalne projekty na całym świecie - zawsze w czerni i bieli. Z racji podejmowanych przez niego tematów, mówi się o nim fotoreporter, dokumentalista, fotograf-antropolog, fotograf-aktywista. Jego najsłynniejsze projekty to Sahel poświęcony klęskę głodu w Afryce, Workers przedstawiający realia pracy fizycznej, Migrations - poświęcony uchodźcom, czy Genesis - hołd złożony naturalnemu pięknu Ziemi.

Zobacz także:
"Amazonia" Sebastião Salgado to monumentalne dzieło i wizualna podróż do źródła życia

Może jeszcze nie wszystko schrzaniliśmy? Może Ziemię da się jeszcze uratować? "Amazonia" to głęboki oddech po naznaczonych śmiercią albumach Salgado i kontynuacja drogi życia, którą zapoczątkował "Genesis". [Czytaj więcej]

Jego najnowsze dzieło, Amazônia, to siedmioletnia eksploracja ekosystemu Amazonii i sposobu życia jej rdzennych mieszkańców. Książka została opublikowana w maju 2021 roku, a towarzysząca jej wystawa podróżuje obecnie po całym świecie.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wystartował zimowy Cashback Sony (2021/2022) - do 7 listopada połączysz go z dodatkowymi promocjami
Wystartował zimowy Cashback Sony (2021/2022) - do 7 listopada połączysz go z dodatkowymi promocjami
Sony startuje z kolejnymi świetnymi promocjami. W najnowszym zimowym cashbacku do 15 stycznia kupisz ponad 40 aparatów i obiektywów z dużymi upustami. 
17
Rusza 13. edycja konkursu VIVA! Photo Awards
Rusza 13. edycja konkursu VIVA! Photo Awards
Wystartował nabór zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu organizowanego przez magazyn ViVA! Najlepsze zdjęcia w pięciu kategoriach wybiorą m.in. Ryszard Horowitz, Gosia Baczyńska, Marlena Bielińska...
13
Geologia w obiektywie - weź udział w konkursie fotograficznym
Geologia w obiektywie - weź udział w konkursie fotograficznym
Pasjonujesz się lub zajmujesz zawodowo geologią, a przy tym fotografujesz lub filmujesz? Nie przegap Konkursu Ministra Klimatu i Środowiska „Geologia w obiektywie 2021”. Na zwycięzców czekają...
19