Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty

W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy także o główna nagrodę w konkursie. Zobaczcie wyróżnione projekty naszych rodaków.

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Sony World Photography Awards 2024 to kolejna edycja konkursu, do której finału zakwalifikowali się fotografowie z Polski. Tym razem to czterech twórców, którzy zostali wyróżnieni w kategoriach Portfolio (Paweł Bojarski), Sport (Piotr Sadurski) oraz Architecture & Design (Karol Pałka i Maciej Czarnecki).

Wśród nich największym sukcesem może pochwalić się Karol Pałka, który będąc jednym z trzech finalistów swojej kategorii walczy także o nagrodę główną. Ta zostanie przyznana 19 kwietnia 2024 roku, podczas gali wieńczącej tegoroczną edycję SWPA. Przyjrzyjmy się bliżej polskim projektom, wyróżnionym przez jurorów.

Karol Pałka, „Spa Island”, Finalista kategorii Architecture & Design

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Mimo niewielkich rozmiarów, Słowacja obfituje w źródła naturalnej wody leczniczej. Kultura uzdrowiskowa jest częścią słowackiego stylu życia od setek lat, a dla niektórych stała się częścią świeckiego rytuału. W 1947 roku specjalny kongres balneologiczny postanowił podzielić około 50 słowackich uzdrowisk na trzy kategorie: o znaczeniu międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Niniejszy projekt bada sposoby, w jaki architektura uzdrowisk staje się przestrzenią rytuału i budowania społeczności.

Maciej Czarnecki, „The Space of Czechoslovakia”, wyróżnienie w kategorii Architecture & Design

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Ta seria przedstawia modernistyczne wnętrza w byłej Czechosłowacji, wraz z unikalnym dziedzictwem epoki komunizmu, które zachowało się w Czechach i na Słowacji lepiej niż gdziekolwiek indziej. Zdjęcia zostały wykonane podczas sześciu podróży do obu krajów i obejmowały zarówno starannie zaplanowane, jak i przypadkowo odkryte lokalizacje. Seria obejmuje kilkadziesiąt miejsc, z których każde odzwierciedla kulturową tendencję mieszkańców Czech i Słowacji do zachowania oryginalnego wyglądu wnętrz. Przestrzenie nasycone są niuansami związanymi z architekturą ery kosmicznej i zimną wojną. Odzwierciedlają autentyczną atmosferę epoki, zachowując szczegóły, takie jak oryginalne meble, dekoracje i kolory. Razem tworzą unikalny obraz modernistycznego dziedzictwa obszaru, będącego świadectwem historycznego i kulturowego bogactwa Czech i Słowacji.

Piotr Sadurski, „Swimming Yukon River”, wyróżnienie w kategorii Sport

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

W ciągu sześciu dni w lipcu 2023 roku Leszek Naziemiec, polski poszukiwacz przygód i pływak lodowy został pierwszą osobą, która przepłynęła 250 km rzeką Jukon (największą rzeką Alaski) z Eagle do Circle. W samych kąpielówkach, goglach, czepku, zatyczkach do uszu i z boi bezpieczeństwa - pływał codziennie od 8.00 do 20.00, robiąc przerwy na jedzenie i rozgrzewkę. Po zakończeniu wyzwania wyjaśnił: "Chciałem się sprawdzić; dotknąć czegoś pierwotnego, co utraciliśmy. Kontakt z naturą nietkniętą przez człowieka był niesamowitym doświadczeniem”.

Paweł Bojarski, „Short Histories”, wyróżnienie w kategorii Portfolio

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Seria „Short Histories” to zbiór czarno-białych portretów i migawek w życia. „Moje zdjęcia zawsze dotyczą ludzi; ich emocji i historii” - komentuje autor.

Przeczytaj także:
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej

Dobiega końca kolejna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Zobacz prace tegorocznych finalistów sekcji profesjonalnej [Czytaj więcej]
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)