Pasja czy nałóg? Wyjątkowa kolekcja fotografii Eltona Johna [WIDEO]

Autor: Maciej Luśtyk

22 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Większość zna go jako muzyka, ale jak sam mówi, miłością jego życia jest fotografia. W ciągu 25 lat zebrał kilka tysięcy odbitek, wśród których znajduje się wiele sławnych zdjęć, znanych z książek o historii fotografii.

Swoją obszerną kolekcję Sir Elton John przechowuje w prywatnym apartamencie w Atlancie o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Myślicie, że to dużo? Zdjęcia zakrywają ściany od góry, do dołu. Jak szacuje sam zainteresowany, w jego kolekcji znajduje się obecnie około 8000 fotografii.

 

Zdjęcia zaczął kolekcjonować w 1990 roku, niedługo po tym jak zerwał z nałogiem alkoholowym. Jak sam mówi, fotografia stała się miłością jego życia. I choć kolekcja, zawierająca między innymi zdjęcia Walkera Evansa, Andre’ego Kertesza, czy słynny portret “Migrant Mother” Dorothei Lange robi ogromne wrażenie, to jego zainteresowanie fotografią kolekcjonerską każe nam się zastanawiać, czy słynny muzyk nie zamienił przypadkiem jednego nałogu na drugi.

W poniższym wywiadzie dowiadujemy się między innymi, że autor poświęcił niemal 2 lata na zdobycie zdjęcia “Spadającego Człowieka” Richarda Drewa, które stało się symbolem ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Mówi też, że zrobi wszystko by zdobyć fotografię rannego syryjskiego chłopca, która niedawno wywołała spore poruszenie w internecie.

 

Nieważne jak oceniamy pobudki kierujące muzykiem, jego archiwa to prawdziwa kopalnia wspaniałych zdjęć, które na pewno warto obejrzeć. Teraz po części jest to możliwe, dzięki wystawie w londyńskim muzeum Tate Modern, skupiającej ponad 190 zdjęć z kolekcji Eltona Johna, wykonane przez 70 fotografów w latach 1920-1950.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tate.org.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Polacy stworzyli pierwszą wirtualną produkcję fotograficzną z wykorzystaniem Unreal Engine [WIDEO]
Polacy stworzyli pierwszą wirtualną produkcję fotograficzną z wykorzystaniem Unreal Engine [WIDEO]
W świecie produkcji filmowej to już standard, ale w sesji fotograficznej, to rozwiązanie wykorzystano prawdopodobnie po raz pierwszy. Warsztaty w wirtualnym środowisku...
47
Nie żyje William Klein - ojciec fotografii ulicznej, autor filmów i rewolucyjny fotograf mody
Nie żyje William Klein - ojciec fotografii ulicznej, autor filmów i rewolucyjny fotograf mody
W wieku 96 lat odszedł kultowy fotograf William Klein. W swoje karierze zasłynął na sprawą ulicznych reportaży i nowatorskiego podejścia do fotografii mody.
11
Kalendarz Pirelli 2023 - po raz pierwszy od 8 lat na zdjęciach znów zobaczymy modelki
Kalendarz Pirelli 2023 - po raz pierwszy od 8 lat na zdjęciach znów zobaczymy modelki
Nadchodząca, 49. edycja kultowego The Cal zrywa z trwającym niemal dekadę trendem i ponownie obraca swój obiektyw w stronę modelek. Zajrzyjcie za kulisy produkcji, za...
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)