Pasja czy nałóg? Wyjątkowa kolekcja fotografii Eltona Johna [WIDEO]

0
Maciej Luśtyk
22 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Większość zna go jako muzyka, ale jak sam mówi, miłością jego życia jest fotografia. W ciągu 25 lat zebrał kilka tysięcy odbitek, wśród których znajduje się wiele sławnych zdjęć, znanych z książek o historii fotografii.

Swoją obszerną kolekcję Sir Elton John przechowuje w prywatnym apartamencie w Atlancie o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Myślicie, że to dużo? Zdjęcia zakrywają ściany od góry, do dołu. Jak szacuje sam zainteresowany, w jego kolekcji znajduje się obecnie około 8000 fotografii.

 

Zdjęcia zaczął kolekcjonować w 1990 roku, niedługo po tym jak zerwał z nałogiem alkoholowym. Jak sam mówi, fotografia stała się miłością jego życia. I choć kolekcja, zawierająca między innymi zdjęcia Walkera Evansa, Andre’ego Kertesza, czy słynny portret “Migrant Mother” Dorothei Lange robi ogromne wrażenie, to jego zainteresowanie fotografią kolekcjonerską każe nam się zastanawiać, czy słynny muzyk nie zamienił przypadkiem jednego nałogu na drugi.

W poniższym wywiadzie dowiadujemy się między innymi, że autor poświęcił niemal 2 lata na zdobycie zdjęcia “Spadającego Człowieka” Richarda Drewa, które stało się symbolem ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Mówi też, że zrobi wszystko by zdobyć fotografię rannego syryjskiego chłopca, która niedawno wywołała spore poruszenie w internecie.

 

Nieważne jak oceniamy pobudki kierujące muzykiem, jego archiwa to prawdziwa kopalnia wspaniałych zdjęć, które na pewno warto obejrzeć. Teraz po części jest to możliwe, dzięki wystawie w londyńskim muzeum Tate Modern, skupiającej ponad 190 zdjęć z kolekcji Eltona Johna, wykonane przez 70 fotografów w latach 1920-1950.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tate.org.uk.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
410
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)