Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019 wystartował. Zobacz mapę festiwalu

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Już jutro Kraków zamienia się w fotograficzną stolicę Polski. Zobacz mapę wystaw i przeczytaj o najbliższych wydarzeniach.

Miesiąc Fotografii w Krakowie to czołowy europejski festiwal fotograficzny i jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Wystawy problemowe w galeriach i muzeach Krakowa, spotkania z artystami, dyskusje i warsztaty to tylko niektóre z punktów festiwalu.

Aby ułatwić wam nawigację po wystawach, stworzyliśmy mapę, na której łatwo znajdziecie wszystkie ekspozycje i najważniejsze wydarzenia towarzyszące tegorocznej odsłony festiwalu. Po kliknięciu w linki otrzymacie szczegółowe informacje na temat konkretnych wydarzeń.

Mapa wystaw MFK 2019

Program główny

- Co nam się podoba to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, który odbędzie się już po raz siedemnasty. Po kilku spójnych i kompleksowych edycjach wracamy do festiwalu tematycznie otwartego, ukazującego różnorodność działań fotograficznych - mówi dyrektorka Miesiąca Fotografii Agnieszka Olszewska. - Program stworzyliśmy kolektywnie. Postawiliśmy przede wszystkim na doświadczanie fotografii – takiej, jaką lubimy, i takiej, która robi na nas wrażenie, budzi emocje, pozostaje z nami na długo. Nie uciekamy przy tym od tematów ważnych, dotyczących naszej codzienności oraz zadawania pytań o rolę fotografii i o to, jak sobie radzi ze współczesnymi problemami społecznymi.

fot. Joanna Helander, Ciotka Gryjta z sąsiadkami, Orzegów, Ruda Śląska, 1977

Do współtworzenia tej edycji zaproszono twórców polskich i zagranicznych. Będziemy podziwiać zawłaszczone przestrzenie pałacowe sfotografowane przez Annę Orłowską, dzięki spojrzeniu i wyjątkowym fotografiom Joanny Helander podyskutujemy o tym, jak „patrzą baby”, zajrzymy do szuflad pełnych archiwalnych obrazów i podejmiemy próbę odczytania ich na nowo przy kuratorskiej pomocy Wojciecha Nowickiego. Usiądziemy też przy stole i popatrzymy na to, co jemy, i jak współczesna fotografia radzi sobie z mówieniem o grzechach produkcji przemysłowej czy o nieludzkim traktowaniu zwierząt - pomogą nam w tym artyści zaproszeni do dyskusji przez kuratorkę Natashę Chrtistię. Proces produkcji artykułów spożywczych zobaczymy również na wystawie Michaela Schmidta, który zwraca uwagę na fakt, że nie znamy dziś pochodzenia wyrobów jak niegdyś, a ich przygotowaniem rządzą standaryzacja i efektywność.

Sprawdzimy, jak formy rzeźbiarsko-malarskie mogą się przenikać z obrazem fotograficznym (wystawa Filipa Berendta i Igora Omuleckiego), a z młodą austriacką artystką Stefanie Moshammer udamy się do wibrującego barwami i nieoczywistego Rio de Janeiro. Nową odsłonę swojego Teatru przedstawi naszym widzom Tomek Tyndyk, a Andrzej Steinbach zaskoczy nas wizualną grą z portretem grupowym. 

fot. Henk Wildschut, z wystawy zbiorowej "Jesteś tym, co jesz"

- Każda z wystaw to inna historia i gra twórcy z obrazem. Mamy nadzieję, że w tym różnorodnym programie każdy widz znajdzie coś dla siebie, coś, co go poruszy, a jednocześnie zachęci do refleksji nad wielopostaciowością fotografii i sposobami jej wykorzystania - podsumowuje Joanna Gorlach, dyrektorka programowa festiwalu.

Sekcja ShowOFF i przegląd portfolio

Drugą, równie ważną część programu Miesiąca Fotografii w Krakowie, stanowi Sekcja ShowOFF, w ramach której zostaną zaprezentowane premierowe projekty debiutantów wyłonionych w drodze otwartego konkursu. W tym roku szansę na pokazanie swojego talentu dostali Henri Airo, Tatiana Bondareva, Mikhail Bushkov, Jan Jurczak, Gregor Kallina, Michał Patycki, Zosia Promińska oraz Florian Spring. Ośmiu laureatów pracuje nad ostatecznym kształtem wystaw pod okiem uznanych specjalistów, Moniki Szewczyk-Wittek, Michała Szlagi, Margi Rotteveel i Łukasza Rusznicy. Ich prace zobaczymy już pod koniec maja w przestrzeni Tytano.

fot. Gregor Kallin, "Untitled 2", z serii "Iron Heart", 2019

 

Przegląd Portfolio daje z kolei początkującym twórcom możliwość poddania swoich prac ocenie wybitnych specjalistów. Udział w Przeglądzie jest dla ambitnych artystów także szansą na nawiązanie cennych kontaktów, które mogą zaowocować przyszłą współpracą. Co roku na Przegląd Portfolio zgłasza się około setki kandydatów, spośród których najlepsza trzydziestka zostaje zaproszona do udziału w wydarzeniu.

Nabór trwa do 6 maja 2019 roku. Dziś więc ostatnia szansa dla chętnych na zgłoszenie swoich zdjęć. Więcej informacji na temat aplikowania znajdziecie tutaj.

Wydarzenia towarzyszące

Festiwal to także dziesiątki wydarzeń towarzyszących: spotkań, dyskusji, warsztatów i imprez, które w większości odbywają w okolicach weekendu otwarcia (24–26.05) oraz weekendu Przeglądu Portfolio (31.05–02.06).

fot. Stefanie Moshammer, "Zachód słońca", z cyklu "Kraina czarnego mleka", 2016

Podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2019 możemy między innymi wziąć udział w oprowadzaniu po wystawach, wybrać się na warsztaty z Anną Orłowską, odwiedzić Dom Norymberski i porozmawiać ze Stefanie Moshammer, a w Centrum Festiwalowym podyskutować o najnowszych fotograficznych publikacjach. To też kolejna gościnna odsłona Wszyscy Jesteśmy Fotografami w Krakowie oraz możliwość wzięcia udziału w Paperlust Photobook Fest – zaprzyjaźnionym festiwalu photobooków, który zagości w jednej z festiwalowych przestrzeni. Szczegółowy harmonogram wydarzeń towarzyszących już wkrótce będzie dostępny na stronie festiwalu.

Po raz siódmy równolegle z Miesiącem Fotografii w Krakowie odbędzie się Krakow Photo Fringe - wydarzenie, które co roku opanowuje całą Małopolskę. KPF pełni funkcję ogólnodostępnej, demokratycznej platformy, na której twórcy i pasjonaci fotografii mogą zaprezentować swoje publiczności. Bogaty program KPF tworzą zarówno znani i docenieni artyści, jak i młodzi, często debiutujący twórcy. Dzięki Krakow Photo Fringe każdy ma szansę pokazać swoją działalność artystyczną szerokiej publiczności, a widzowie otrzymują bardzo aktualny i wielowymiarowy obraz współczesnej fotografii.

Kiedy i gdzie?

fot. Andy Sewell, Bez tytułu, z cyklu "Coś podobnego do gniazda", 2014

Tegoroczny Miesiąc Fotografii w Krakowie oficjalnie rozpocznie się 24 maja i potrwa do 23 czerwca 2019 roku, ale poszczególne wystawy z programu głównego można oglądać już teraz.

W Mocaku trwają już ekspozycje Anny Orłowskiej i Michaela Schmidta, Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na wystawę Wojciecha Nowickiego, a w Galerii Bunkier Sztuki możemy podziwiać zbiorową wystawę “Jesteś tym, co jesz”, w której wzięli udział Simon Brugner, Sinem Dişli, Klaus Pichler, Andy Sewell, Henk Wildschut i Ksenia Yurkov.

Więcej informacji na temat festiwalu i poszczególnych wystaw znajdziecie pod adresem photomonth.com. Szczegóły na temat wydarzeń towarzyszących znajdziecie na stronie facebookowej MFK.

(fot. okładkowa: Klaus Pichler, "Ananas", 2012, z cyklu "Jedna Trzecia")

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"Klisze przechowuje się" - ocalałe zdjęcia Stefanii Gurdowej na wystawie we Wrocławiu
"Klisze przechowuje się" - ocalałe zdjęcia Stefanii Gurdowej na wystawie we Wrocławiu
Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu 14 zaprasza na wystawę Stefanii Gurdowej - intrygującej fotografki z początku XX wieku, o której świat dowiedział się...
6
„Nieskończoność dalekich dróg” - rzadko prezentowane zdjęcia Zofii Rydet w Galerii Raster
„Nieskończoność dalekich dróg” - rzadko prezentowane zdjęcia Zofii Rydet w Galerii Raster
Warszawska Galeria Raster zaprasza na wystawę zdjęć z cyklu „Nieskończoność dalekich dróg”, ukazujących wyjątkową perspektywę obraną w 1980 roku przez jedną z...
2
Nowości i HOT oferty w CEWE FOTOJOKER
Nowości i HOT oferty w CEWE FOTOJOKER
Nowości, kultowe produkty w niskich cenach, Cashbacki, promocje i wielki powrót retro! W sklepie CEWE FOTOJOKER atrakcyjne oferty objęły sprzęt fotograficzny Canon, Fujifilm, Sony, Lomography i...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)