Paperlust Photobook Fest 2019 - nowy festiwal poświęcony książkom fotograficznym zawita do Krakowa

1
Redakcja Fotopolis
7 Maj 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Organizowany przez Fresh From Poland festiwal PAPERLUST to nowe biennale na mapie wydarzeń fotograficznych w Europie i jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Pierwsza edycja startuje już 24 maja.

Paperlust opiera się na współpracy regionalnej i ma na celu zaprezentowanie lokalnej sceny wydawniczej szerszej publiczności. Motywacją organizatorek festiwalu jest odkrycie  mniej znanych obszarów europejskiej sceny artystycznej przy jednoczesnym wzmacnianiu wymiany artystycznej i odkrywaniu self-publishingu jako medium offline, istniejącego w dobie Internetu.

Jako wydarzenie cykliczne, każda kolejna edycja Paperlust będzie poświęcona nowemu regionowi Europy i będzie się opierać na współpracy z instytucjami regionalnymi. Festiwal aspiruje aby stać się ważnym ośrodkiem książki fotograficznej na scenie sztuki współczesnej.

Od “bibuły” do sztuki, czyli self-publishing w Europie Wschodniej

Pierwsza edycja festiwalu - Sztuka i self-publishing jako narzędzie zmiany społecznej - koncentruje się na regionie Wyszehradzkim i powstała w ścisłej współpracy z partnerami festiwalu z Polski, Słowacji, Czech i Węgier.

Wszystkie kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej zostały dotknięte totalitaryzmem. Łączy ich tradycja self-publishingu zakorzenionego w Samizdat - publikacjach wydanych najtańszym kosztem, wykorzystywanych przez opozycję dla celów społecznych i politycznych. Samizdat funkcjonował jako narzędzie propagandy przeciwko oficjalnemu systemowi władzy, używane przez podziemne organizacje patriotyczne, a także medium przekazujące sztukę spoza estetyki głównego nurtu. Dzisiaj self-publishing nadal niesie ze sobą potencjał wspierania zmian społecznych jako tanie, niezależne i łatwo dostępne medium. Pod tym względem self-publishing można porównać do Internetu. Jednak fizyczna kopia prezentowana na żywo w galeriach i podczas wydarzeń artystycznych pozwala fotografowi dotrzeć bezpośrednio do wybranych odbiorców i zostać zauważonym znacznie łatwiej niż w przypadku publikacji online.

Program główny

Festiwal wprowadza koncepcję nowego podejścia do publikacji artystycznej, i jej relacji w stosunku do pojęć takich jak kapitał, forma, inspiracja autora i sposób dystrybucji. Trzy wystawy, stanowiące trzon festiwalu, mają na celu przedstawienie książki w świetle. Ich celem jest zainicjowanie dyskusji na temat roli self-publishingu w społeczeństwie oraz nowych sposobów podejścia do medium książki fotograficznej w dobie Internetu i komunikacji online.

PHOTOBOOK. STORYTELLING (Znaczy Się, 24.05 - 14.06.19) to starannie zaprojektowana wystawa prezentująca najciekawsze przykłady książek fotograficznych, które powstały z potrzeby przekazania osobistej historii, zazwyczaj niskobudżetowe i o niewielkim nakładzie. Ziny i publikacje niskobudżetowe można porównać do Instagrama lub blogów. Łączy je demokracja wyboru (nie istnieje odgórny podział sił). Ziny są także demokratyczne w sensie dostępności: niemal każdy może sobie pozwolić na wyprodukowanie kilku kopii za pomocą prostej drukarki. Dystrybucja odbywa się zwykle w zamkniętych kręgach, nie łatwo dostępnych dla osób z zewnątrz. Publikacje często działają jako rodzaj sprzeciwu regułom kapitalizmu i zinstytucjonalizowanemu rynkowi sztuki komercyjnej.

Albumy i książki fotograficzne wyprodukowane przy większym wkładzie finansowym, (przez samych artystów, albo przez wydawnictwa), są prezentowane w ramach wystawy PHOTOBOOK. ASSET. (Galeria i!, 24.05 - 14.06.19). Wystawa skupia się na aspektach ekonomicznych i wizerunkowych publikacji artystycznych wyprodukowanych w celu zaistnienia na rynku sztuki. Książki fotograficzne stają się ważnym narzędziem dla artystów dążących do zbudowania kariery na rynku sztuki.

Wybór przez wydawnictwo i zaproszenie do pracy nad nową książką jest równoznaczny ze zdobyciem pewnej pozycji. Budżet pozwala nie tylko na wyższej jakości produkcję, marketing i dystrybucję, ale także na pracę z całym zespołem ekspertów: projektantów, pisarzy, drukarzy itp. Jeśli książka zostanie zauważona, może stać się punktem startowym dalszej kariery, podobnie jak w przypadku wystawy w uznanej galerii. Różnica leży w zasięgu obu nośników: wystawa jest dostępna tylko dla ograniczonej czasowo i geograficznie widowni; książka może dotrzeć do odbiorcy w dowolnym momencie.

Trzecia wystawa - PHOTOBOOK. PROCESS (Galeria Nośna, Galeria Apteka, 24.05 - 02.06.19) uzupełnia dwie pozostałe. Ekspozycja skupia się na aspekcie produkcyjnym, przedstawiając różne sposoby i fazy tworzenia książki, podkreślając rolę zespołu pracującego nad publikacją. Do udziału w wystawie zaprosiliśmy dwóch artystów, którzy przedstawią proces pracy nad publikacją. Viktor Kopasz, artysta na stałe mieszkający w Pradze, będzie pracował nad nowym projektem w galerii w pierwszy weekend festiwalu. Tomasz Łączny, polski artysta mieszkający w Londynie, zaprezentuje proces pracy nad książka fotograficzną od podstaw, zaczynając od drukowania (naświetlania) zdjęć aż po szycie egzemplarzy. Łączny będzie obecny w galerii podczas drugiego weekendu festiwalu.

Wydarzenia towarzyszące

Oprócz wystaw festiwal Paperlust oferuje szereg imprez towarzyszących. ZINE & PHOTOBOOK FAIR to okazja dla wydawców i twórców książek do zaprezentowania i sprzedaży swoich prac podczas weekendu otwierającego festiwale Paperlust i Miesiąc Fotografii. Intensywne, 4-dniowe warsztaty Collaboration Now! prowadzone przez ekspertów z krajów Grupy Wyszehradzkiej pomogą młodym artystom rozwinąć swoją praktykę. PHOTOBOOK DUMMY REVIEW daje artystom okazję aby skonsultować swoje projekty podczas spotkań z ekspertami. Program spotkań i wykładów przybliży uczestnikom zjawisko self-publishingu i tego, jaką rolę odgrywa on w naszej części Europy. Z kolei CHILL ZONE (LIBRARY) + Kids Zone to miejsce gdzie można się zrelaksować, poznać zbiory naszej biblioteki - kolekcję  książek z krajów Grupy Wyszehradzkiej  oraz zabrać dzieci na ich pierwszą przygodę z książką i sztuką.

Kiedy i gdzie?

Festiwal Paperlust Photobook Fest 2019 odbędzie się w dniach 24.05-14.06.2019, równolegle z Miesiącem Fotografii w Krakowie.

Więcej informacji na temat poszczególnych wystaw i wydarzeń z najdziecie na stronie facebookowej festiwalu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Nadciąga Foto Art Festival 2019 - dziesiątki wystaw, warsztatów i spotkań z wybitnymi twórcami
Odbywający się z Bielsku-Białej Foto Art Festival z roku na rok staje się coraz ciekawszą pozycją na polskiej mapie wydarzeń fotograficznych. Najbliższa edycja rusza...
22
0
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
10
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
10
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)