Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Czerwiec 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF oraz prezentacje młodych środowisk twórczych skupionych wokół polskich uczelni artystycznych.

Już pod koniec czerwca w Krakowie rozpocznie się jeden z czołowych festiwali fotograficznych w naszej części Europy, a przy tym jedno z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Od 2024 roku projekt odbywa się w formule biennale – co 2 lata.

Na program 21. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie, która rozpocznie się 27 czerwca złoży się kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń podzielonych na trzy sekcje - Wystawa Centralna pod hasłem “AFROTOPIE”, Sekcja ShowOFF oraz Sekcja FRINGE. Prace będą eksponowane w krakowskich muzeach, galeriach i przestrzeniach nieoczywistych. Każda z wystaw to inny punkt widzenia i subiektywna wypowiedź autora korespondująca z pozostałymi oraz zachęcająca widza do dyskusji.

“AFROTOPIE. Wschód-Zachód, Zachód-Wschód.”

Fot. Plantation, dzięki uprzejmości artysty

Jak mówią kuratorzy Amy N. Muhoro, Malaika Nabila i Witek Orski, tegoroczna edycja wyniknęła z potrzeby opowiedzenia „o czymś, o czym wciąż niewiele wiemy” - o prawdziwej, współczesnej Afryce, kontynencie licznych kontrastów, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością, a wciąż bardzo mocno obecna duchowość potrafi koegzystować z nauką i technologiami.

Kuratorzy chcą w pełni oddać głos afrykańskim artystom, by Ci opowiedzieli o swoim kontynencie z perspektywy, o jakiej nie przeczytamy w magazynach podróżniczych, czy w serwisach informacyjnych. 18 artystek i artystów zaproszonych do współtworzenia wystawy pochodzi, mieszka i pracuje we wschodniej oraz zachodniej Afryce (np. w Nigerze, Togo, Kenii, Mali). Taki podział stworzył potencjał do szczerej narracji, uruchomienia dialogu pomiędzy wschodem i zachodem oraz dał tytuł projektowi - “AFROTOPIE. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód”.

Fot. Sackitey Tesa Mate-Kodjo, dzięki uprzejmości artysty

„Planowana wystawa będzie największą prezentacją sztuki współczesnej Afryki Subsaharyjskiej w regionie środkowoeuropejskim. Koncentrować się będzie przede wszystkim na tematyce projektów i wizji przyszłości powstających w obszarze współczesnej kultury afrykańskiej (termin „Afrotopia” został zapożyczony od tytułu słynnej książki Felwine’a Sarra). Skupimy się na różnorodnych tematach obecnych we współczesnej sztuce wizualnej Afryki Subsaharyjskiej: relacjach z ziemią i naturą, duchowości i ceremonii, dziedzictwie i tożsamości postkolonialnej, modzie i stylu życia, afrofuturyzmie i innowacji, narracjach dotyczące płci i LGBTQ+, świadomości zdrowia psychicznego.

Fot. Mbali Dhalmini, dzięki uprzejmości artysty

Wystawie towarzyszyć będzie rozbudowany program wydarzeń towarzyszących: spotkań, debat, warsztatów, wykładów i projekcji poświęconych edukacji o współczesnej kulturze Afryki, aspektów życia diaspory afrykańskiej w Europie Środkowej oraz obszarów rozwoju przyszłej owocnej współpracy” – zapowiada Tomasz Gutkowski, prezes Fundacji Sztuk Wizualnych, inicjator Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Fot. Solomon Kyalo, dzięki uprzejmości artysty

“AFROTOPIE” to projekt, który za pośrednictwem twórczości wybranych artystek i artystów pochodzących z kilkunastu kultur Wschodniej i Zachodniej Afryki opowiada o kwestiach uniwersalnych: o wciąż ewoluującej wrażliwości wizualnej, o stosunku do własnych zwyczajów i praktyk kulturowych, o trudach kształtowania tożsamości genderowej i seksualnej w tradycyjnych społeczeństwach, o paradoksach współczesnego kapitalizmu, o relacjach z naturą w obliczu katastrofy klimatycznej czy o poczuciu melancholii w czasach globalnej niepewności i chaosu.

Koncepcja wystawy 

Fot. Kibe Nduni, dzięki uprzejmości artysty

Bez wątpienia można stwierdzić, że od kilku lat oczy wszystkich zwrócone są ku Afryce. Ten wielki, zróżnicowany i szybko rozwijający się kontynent postrzegany jest jako miejsce, w którym ważą się losy świata – miejsce wyjątkowe ze względu na swoją ekonomiczną, demograficzną i kulturową rolę, ale też ze względu na fakt, że to właśnie tam pisane są dziś scenariusze, od których w dużej mierze zależy przyszłość reszty globu.

Fot. Shawn Newson, dzięki uprzejmości artysty

„Dwuletni projekt badawczo-artystyczny zwieńczony został wystawą, która skupia się przede wszystkim na wątku projektów i wizji wytwarzanych w polu współczesnej kultury afrykańskiej. Zarówno w ramach samej ekspozycji, jak i wokół niej poszukamy przestrzeni współpracy i współdziałania w tworzeniu scenariuszy lepszej przyszłości. Zależy nam więc na tym, by nasz projekt nie tylko poszerzał wiedzę o współczesności Afryki Subsaharyjskiej, ale również, a może przede wszystkim, przyczynił się do edukacji w kierunku wzajemnego zrozumienia” – mówi dr Witold Orski, inicjator projektu “AFROTOPIE”.

Fot. Wiliam Malawi, dzięki uprzejmości artysty

Kuratorzy: Amy N. Muhoro, Malaika Nabila, Witek Orski

Artystki/ Artyści: Mbali Dhlamini, Carlos Idun, Melannie Issaka, Kiboko Kamau, Solomon Kyalo, William Malawi, Sackitey Tesa Mate-Kodjo, Matthew Matete, Kibe Nduni, Neema Ngelime, Shawn Newson, Margaret Ngigi, Maganga Mwagogo, James Muriuki, Koffi Seble, Shitanda, Stephen Tayo, Ayomide Tejuoso (Plantation).

SHOW OFF - debiutanckie projekty konkursowe

Fot. Angelika Gad, z wystawy "Pozdrowienia ze wsi"

W tym roku nie zabraknie również niezwykle ważnej części Miesiąca Fotografii, jaką jest Sekcja ShowOFF, podczas której prezentowane są premierowe projekty debiutujących twórczyń i twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Organizatorzy wraz z zaproszonymi do współpracy kuratorami otaczają ich opieką mentorską oraz wsparciem organizacyjnym i promocyjnym.

Fot. Yehor Lemzyakoff, z wystawy "Documentary Fashion"

Efektem tej wszechstronnej kooperacji jest sześć premierowych wystaw rozsianych po krakowskich galeriach. ShowOFF to z jednej strony platforma edukacji i promocji o międzynarodowym charakterze, z drugiej zaś wgląd w zainteresowania oraz kreatywność artystek i artystów stojących u progu kariery.

Sześć wystaw indywidualnych wyłonionych w międzynarodowym konkursie w 2024 r.:

 • Angelika Gad, "Pozdrowienia ze wsi / From the Countryside with Love"
  kuratorka: Agnieszka Sadowska
 • Marta Wojnarowska, "Fragment… ja / FRAGMENT_I_"
  kurator: Robert Kuśmirowski
 • Yehor Lemzyakoff, "Documentary Fashion / Moda dokumentalnie"
  kurator: Rob Bremner
 • Gabriela Marciniak, "Wczesna emerytura / Early Retirement"
  kuratorka: Elisa Medde
 • Zdulsky, "Laboratorium dzikich kwiatów / Wildflowers Lab"
  kurator: Piotr Niepsuj
 • Yasmin Nebenführ, "Listen Like Thieves"
  zespół kuratorski: Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera

FRINGE - młoda krew

Sekcja FRINGE to całoroczny projekt organizowany w ramach Miesiąca Fotografii, będący stałą platformą wymiany energii młodych środowisk twórczych skupionych wokół polskich uczelni artystycznych. Podczas każdej edycji festiwalu odbywa się wystawa prezentująca aktualne prace artystów związanych z FRING’em.

W tym roku w Sekcji FINGE udział biorą:

 • Szkoła Filmowa w Łodzi;
 • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu;
 • Akademia Sztuki w Szczecinie;
 • Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi;
 • Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie;
 • Uniwersytet KEN w Krakowie.

Wydarzenia towarzyszące i program edukacyjny

Miesiąc Fotografii to również liczne warsztaty, spotkania, debaty i program filmowy, których celem jest pogłębienie poruszanych na wystawie zagadnień, edukacja oraz stworzenie przestrzeni do wymiany myśli i światopoglądów oraz współpracy z diasporą afrykańską w Polsce. Wydarzenia towarzyszące skierowane są do różnych grup - od dzieci, poprzez studentów, aż po osoby dorosłe.

Pełna lista wydarzeń aktualizowana jest na bieżąco na stronie festiwalu.

Kiedy i gdzie?

Tegoroczny Miesiąc Fotografii Krakowie odbędzie się w dniach 27.06-21.07.2024.

Szczegóły dotyczące konkretnych wystawy i wydarzeń znajdziecie na stronie photomonth.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ruszyła tegoroczna odsłona konkursu fotograficznego upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Do wygrania 10 000 zł i vouchery do sklepów fotograficznych.
0
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
„Lato z Phoenix” to cykl fotospacerów pod znakiem fotografii analogowej, które odbędą się w 7 miastach Polski. Warsztaty, na których będzie można wypróbować najnowszy film Harman Phoenix 200...
0
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)