Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Czerwiec 2024
Artykuł na: 6-9 minut

12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny Wosińskiej, przegląd trendów analogowych z całego świata i około 40 wydarzeń towarzyszących.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi fotografię analogową? Na to pytanie odpowie 10. edycja Vintage Photo Festivalu - Międzynarodowego Festiwali Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy.

Miasto od lat może pochwalić się bogatymi tradycjami fotograficznymi, jak i współczesnymi działaniami na rzecz odkrywania na nowo fotografii analogowej. To właśnie tu przez dziesięciolecia produkowano słynne papiery Foton Brom do fotografii czarno-białej, na której Polscy artyści tworzyli swoją sztukę. I to tutaj zjeżdża cały świat z nostalgii za dawną fotografią. Tymczasem w ciągu minionego ponad półtora roku  powstało  około 15 miliardów obrazów stworzonych przy pomocy AI, czyli mniej więcej tyle, ile zdjęć wykonano przez pierwsze 150 lat istnienia fotografii.

"Dziedzictwo" motywem przewodnim jubileuszowej edycji Vintage Photo Festival

Obecność sztucznej inteligencji w fotografii widać także w konkursach fotograficznych. Mimo to wciąż obserwujemy rosnący trend na fotografię analogową, która, paradoksalnie, przeżywa renesans właśnie dzięki postępom cyfryzacji. Dlatego hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Dziedzictwo”, rozumiane jako spuścizna różnorodnych technik fotografii tradycyjnej, archiwów fotograficznych czy koncepcji, które kształtują współczesne trendy oraz prowokuje do przyjrzenia się pragnieniu zachowania dziedzictwa wobec szybko rozwijających się technologii.

Fot. Sarah Moon, z cyklu "The Red Thread"

10. Vintage Photo Festival to, jak na jubileuszową edycję przystało, wielkie nazwiska. We współpracy z Agencją Rezo, wystawa “The Red Thread” wypożyczona z Muzeum Fotografiska w Sztokholmie zagości w Bydgoszczy. Sarah Moon, która swoją karierę rozpoczęła jako modelka, szybko przeniosła swoją pasję na drugą stronę obiektywu, stając się ikoną fotografii. Tworzyła dla najbardziej znanych domów mody takich jak  Dior, Yohji Yamamoto, Chanel, Comme des Garçons i Cacharel. Jej unikalny styl i podejście do fotografii mody zdobyły uznanie na całym świecie. Na gali otwarcia festiwalu otrzyma statuetkę „Złotą Rolkę” za całokształt twórczości.

Kolejnym wystawą, której nie można przeoczyć jest pokaz zdjęć Magdaleny Wosińskiej - jednej z najbardziej cenionych fotografek w USA, która od początku swojej kariery większość prac tworzy na kliszy. Pracowała z największymi gwiazdami światowego formatu, takimi jak Helen Mirren, George Clooney, Ben Affleck czy Joaquin Phoenix. Na festiwalu ważne miejsce zajmują prace współczesnych twórców, którzy jako środek wypowiedzi sięgają do dawnych technik fotograficznych.

Fot. Magdalena Wosińska, z cyklu "Bruce & I"

Jak co roku swoje prace zaprezentują finaliści konkursu Vintage Grand Prix, którego celem jest ukazanie najnowszych i najciekawszych  trendów w fotografii analogowej. W programie wystawy indywidualne zaprezentują także finaliści z poprzednich lat, pokażemy  m.in  nagrodzony na 20. edycji prestiżowego konkursu Julia Margaret Cameron Award projekt „Limfa”  Katarzyny Kryńskiej, entuzjastki fotografii analogowej, która pracuje z materiałami światłoczułymi i eksperymentuje z XIX-wiecznymi procesami fotograficznymi. Z kolei Iwona Germanek pokaże swój najnowszy cykl „Zapach”, w którym łączy archiwa fotograficzne z autorskimi technikami malarskimi.

Fot. Iwona Germanek, z cyklu "Zapach"

Wystawa szwedzkiej artystki Lisen Stibeck, "Interwoven Visions", zaprezentowana w Muzeum Dimbola w ramach 30-lecia otwarcia dla publiczności domu pionierskiej wiktoriańskiej fotografki Julii Margaret Cameron, składa się z selekcji fotografii, które wchodzą w dialog z rzemiosłem i artystyczną wizją jednej z najbardziej cenionych artystek XIX wieku. Lisen Stibeck w swojej fotografii wykorzystuje tradycyjne i nowoczesne techniki fotograficzne, eksplorując temat uniwersalnych kobiecych doświadczeń i manifestację onirycznej rzeczywistości.

Fot. Lisen Stibeck, "Flowering", z cyklu "Undertow"

Mobilny fotoplastikon, konferencja z przedstawicielami światowych festiwali i prezentacje muzealnych zbiorów

W przestrzeni miasta pojawi się wystawa plenerowa. Na płycie starego rynku stanie mobilny Fotoplastikon, prezentujący wystawę archiwalnych fotografii Bydgoszczy we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Renesans fotografii analogowej odzwierciedlają też festiwale poświęcone fotografii tradycyjnej powstające na świecie. Podczas 10. edycji festiwalu publiczność będzie miała okazję do wzięcia udziału w konferencji "Meet and Mix", na której pojawią się przedstawiciele festiwali m.in z Australii, Meksyku, Portugalii, Włoch, Hiszpanii, czy Finlandii. Będzie to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania swojej twórczości przed międzynarodowym gronem jury podczas planowanego przeglądu portfolio.

David Ellingsen, z projektu "Days of Plenty: An Archive of Abundance", Grand Prix Vintage Photo Festival

Szczególnie mocną stroną Vintage Photo Festival jest popularyzacja archiwów kobiet artystek, które tworzyły wartościowe zjawiska w polskiej i zagranicznej sztuce współczesnej po 1945 roku. Niewątpliwe do tego grona można zaliczyć Jagodę Przybylak. We współpracy z Fundacją Arton zaprezentowana zostanie pierwsza pośmiertna  wystawa prac artystki. 

Pojawi się również wątek fotografii jako formy notatki, czyli wystawa zdjęć Agnieszki Osieckiej. Artystka, świetna obserwatorka, traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym.Wystawa prac Osieckiej zostanie pokazana podczas bydgoskiego festiwalu dzięki uprzejmości MOCAK-u.

Fot. Agnieszka Osiecka

Ponadto, partner główny tegorocznej edycji, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, zaprezentuje fragment swojej niezwykle bogatej kolekcji fotografii, Wśród autorów są m.in.: Grzegorz Przyborek, Tadeusza Wański,  Zofia Kulik, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, czy Joanna Rajkowska, Natalia LL, Katarzyna Kozyra.

Zaprezentowane zostaną także unikatowe materiały z archiwum Mariusza Hermanowicza z lat 70., 80. i 90. XX wieku, będącym pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii. Ekspozycja łączy fotografie autora i niepublikowane dotąd zeszyty, mailarty, utwory poetyckie i maszynopisy, wydobywając związek między słowem a obrazem w jego twórczości.

Kiedy i gdzie?

10. Vintage Photo Festival odbędzie się w dniach 12.09-12.10.2024 w Bydgoszczy. Główną przestrzenią festiwalową będzie Galeria Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, przy ul. Mennica 8.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie vintagephotofestival.com.

(fot. okładkowa: Magdalena Wosińska, Joaquin Phoenix, 2019)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć „W” kadrze - ruszyła 6. edycja konkursu Fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ruszyła tegoroczna odsłona konkursu fotograficznego upamiętniającego Powstanie Warszawskie. Do wygrania 10 000 zł i vouchery do sklepów fotograficznych.
0
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
Lato z Phoenix - zapisz się na analogowy fotospacer
„Lato z Phoenix” to cykl fotospacerów pod znakiem fotografii analogowej, które odbędą się w 7 miastach Polski. Warsztaty, na których będzie można wypróbować najnowszy film Harman Phoenix 200...
0
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)