Ponad 500 wielkoformatowych zdjęć 60 uznanych fotografów prasowych - ruszył Wojnowski Festiwal Fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Co roku mała mazurska wieś staje się wielką plenerową wystawą fotografii, na której można zobaczyć prace wybitnych polskich twórców. Oto dlaczego warto umieścić Wojnowo na mapie tegorocznych letnich wypraw.

Wojnowo nie jest miejscowością całkowicie nieznaną miłośnikom wakacyjnych wojaży po Polsce. Dotychczas zaglądano tu podziwiać prawosławną cerkiew, molennę i Klasztor Starowierów, w którym dziś mieści się Muzeum Ikon. Wszystko jednak zmieniło się kilka lat temu, kiedy to Klub Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich postanowił zorganizować wystawę, wykorzystując płoty do wyeksponowania fotografii najlepszych polskich fotografów prasowych. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy miejscowości chętnie udostępnili ogrodzenia swych obejść do zawieszenia zdjęć, a liczne wycieczki: autokarowe, rowerowe, samochodowe oraz indywidualni urlopowicze odwiedzający Wojnowo zyskali dodatkową atrakcję, która celnie trafiła w ich gusta i potrzeby.

2,5-kilometrowa wystawa wybitnych polskich fotografów

W tym roku, dzięki współpracy z firmą Canon, na płotach zawisło ponad 500 wielkoformatowych zdjęć takich autorów jak Chris Niedenthal, Maciek Kosycarz, Jacek Marczewski, Czarek Sokołowski i niemal 60 innych fotografów. Prace prezentowane są na trasie o długości ponad 2,5 km.

- Jako specjaliści od obrazu: jego przechwytywania, utrwalania oraz reprodukowania w postaci wydruków, zawsze chętnie włączamy się w tego typu inicjatywy, przybliżające kulturę obrazu odbiorcom” - mówi Joanna Stankiewicz, Corporate Communication & Marketing Services Manager w Canon. - Będzie to świetna okazja, aby uzmysłowić sobie, że fizyczna postać zdjęcia ma na nas zupełnie inne oddziaływanie niż jej cyfrowa, prezentowana na ekranie wersja. Dlatego chciałam gorąco zachęcić wszystkich, którzy w tym roku choć na chwilę planują zagościć na Mazurach, aby odwiedzili Wojnowo i w pięknych okolicznościach przyrody, jakie oferuje to miejsce, obejrzeli prace prezentowane w ramach Festiwalu.

Wystawa fotografii prasowej to główna, ale nie jedyna atrakcja, jaką przygotowali organizatorzy. W planach jest bowiem także prezentacja pokonkursowych wystaw „Nagrody SDP 2019” (konkurs dla dziennikarzy i fotoreporterów na wzór Amerykańskich nagród Pulitzera) oraz „Lasy w obiektywach leśników” (konkurs kwartalnika „Echa Leśne”). Do tego można spodziewać się także warsztatów fotografii analogowej oraz spotkań autorskich ze znanymi fotografami. Na miłośników fotografii czeka więc w Wojnowie cały szereg atrakcji, i to przez cały sezon wakacyjno-letni, gdyż prace eksponowane będą do września.

Kiedy i gdzie?

Festiwal odbywa się we wsi Wojnowo, położonej nieopodal Rucianego-Nidy. Zdjęcia prezentowane będą przez cały okres wakacyjny, aż do września.

Więcej informacji na temat wystawy i wydarzeń towarzyszących znajdziecie na stronie facebookowej Wojnowskiego Festiwalu Fotografii.

(fot. okładkowa: Chris Niedenthal, "Nasza jesień 81")

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)