Ponad 500 wielkoformatowych zdjęć 60 uznanych fotografów prasowych - ruszył Wojnowski Festiwal Fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Co roku mała mazurska wieś staje się wielką plenerową wystawą fotografii, na której można zobaczyć prace wybitnych polskich twórców. Oto dlaczego warto umieścić Wojnowo na mapie tegorocznych letnich wypraw.

Wojnowo nie jest miejscowością całkowicie nieznaną miłośnikom wakacyjnych wojaży po Polsce. Dotychczas zaglądano tu podziwiać prawosławną cerkiew, molennę i Klasztor Starowierów, w którym dziś mieści się Muzeum Ikon. Wszystko jednak zmieniło się kilka lat temu, kiedy to Klub Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich postanowił zorganizować wystawę, wykorzystując płoty do wyeksponowania fotografii najlepszych polskich fotografów prasowych. Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy miejscowości chętnie udostępnili ogrodzenia swych obejść do zawieszenia zdjęć, a liczne wycieczki: autokarowe, rowerowe, samochodowe oraz indywidualni urlopowicze odwiedzający Wojnowo zyskali dodatkową atrakcję, która celnie trafiła w ich gusta i potrzeby.

2,5-kilometrowa wystawa wybitnych polskich fotografów

W tym roku, dzięki współpracy z firmą Canon, na płotach zawisło ponad 500 wielkoformatowych zdjęć takich autorów jak Chris Niedenthal, Maciek Kosycarz, Jacek Marczewski, Czarek Sokołowski i niemal 60 innych fotografów. Prace prezentowane są na trasie o długości ponad 2,5 km.

- Jako specjaliści od obrazu: jego przechwytywania, utrwalania oraz reprodukowania w postaci wydruków, zawsze chętnie włączamy się w tego typu inicjatywy, przybliżające kulturę obrazu odbiorcom” - mówi Joanna Stankiewicz, Corporate Communication & Marketing Services Manager w Canon. - Będzie to świetna okazja, aby uzmysłowić sobie, że fizyczna postać zdjęcia ma na nas zupełnie inne oddziaływanie niż jej cyfrowa, prezentowana na ekranie wersja. Dlatego chciałam gorąco zachęcić wszystkich, którzy w tym roku choć na chwilę planują zagościć na Mazurach, aby odwiedzili Wojnowo i w pięknych okolicznościach przyrody, jakie oferuje to miejsce, obejrzeli prace prezentowane w ramach Festiwalu.

Wystawa fotografii prasowej to główna, ale nie jedyna atrakcja, jaką przygotowali organizatorzy. W planach jest bowiem także prezentacja pokonkursowych wystaw „Nagrody SDP 2019” (konkurs dla dziennikarzy i fotoreporterów na wzór Amerykańskich nagród Pulitzera) oraz „Lasy w obiektywach leśników” (konkurs kwartalnika „Echa Leśne”). Do tego można spodziewać się także warsztatów fotografii analogowej oraz spotkań autorskich ze znanymi fotografami. Na miłośników fotografii czeka więc w Wojnowie cały szereg atrakcji, i to przez cały sezon wakacyjno-letni, gdyż prace eksponowane będą do września.

Kiedy i gdzie?

Festiwal odbywa się we wsi Wojnowo, położonej nieopodal Rucianego-Nidy. Zdjęcia prezentowane będą przez cały okres wakacyjny, aż do września.

Więcej informacji na temat wystawy i wydarzeń towarzyszących znajdziecie na stronie facebookowej Wojnowskiego Festiwalu Fotografii.

(fot. okładkowa: Chris Niedenthal, "Nasza jesień 81")

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
14
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)