„Sztuka to ja” - krakowscy artyści w obiektywie Krzysztofa Marchlaka

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Do końca sierpnia na wystawie plenerowej w centralnych punktach Krakowa można oglądać wybrane fotografie Krzysztofa Marchlaka z cyklu „Sztuka to ja”. Są to portrety krakowskich malarek i malarzy różnych generacji.

Projekt „Sztuka to ja" prezentujący portrety krakowskich artystów i artystek w ich przestrzeni twórczej od samego początku powstawał z myślą o prezentacji w przestrzeni publicznej, na citylightach w centrum Krakowa - opowiada o projekcie Krzysztof Marchlak. - Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele działań, które pokazują podobne zagadnienia, jednak w przypadku moich fotografii chciałem, aby obecność artysty lub artystki w ich pracowni była również sytuacją twórczą wobec samej fotografii. Razem z artystami tworzyliśmy więc scenografie  z obiektów znajdujących się w ich pracowniach i w tej właśnie sytuacji twórcy i twórczynie mieli za zadanie się odnaleźć.

fot. Krzysztof Marchlak, Dawid Czycz z serii "Sztuka to Ja", 2023, dzięki uprzejmości artysty

Zdjęcia w nieoczywisty sposób przybliżają każdą z postaci i jej temperament. Mają walor malarski - poprzez kompozycję, kolorystykę i światło nawiązują do dawnych mistrzów. Projekt zwraca uwagę na krakowskie malarstwo, opowiada o tutejszych artystach, przedstawia ich mieszkańcom i turystom oraz zachęca do dyskusji o procesie twórczym. Intencją prezentacji jest także promowanie fotografii jako ważnego medium sztuki współczesnej.

Sportretowani artyści: Tomek Baran, Dawid Czycz, Kamil Kukla, Agata Kus, Piotr Lutyński, Krzysztof Marchlak, Kinga Nowak, Justyna Smoleń, Beata Stankiewicz, Witold Stelmachniewicz, Zuzanna Szary, Małgorzata Wielek.

Kuratorka: Delfina Jałowik

fot. Krzysztof Marchlak, Małgorzata Wielek z serii "Sztuka to Ja", 2023, dzięki uprzejmości artysty

fot. Krzysztof Marchlak, Kamil Kukla z serii "Sztuka to Ja", 2023, dzięki uprzejmości artysty

Kiedy i gdzie?

Zdjęcia Krzysztofa Marchlaka można oglądać na krakowskich Citylightach do 31 sierpnia 2023 roku. Wystawa realizowana jest w ramach Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa 2023. Szczegółowe lokalizacje poszczególnych prac znajdziecie na mapce poniżej.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie w przestrzeni miejskiej jest konsultacja własnych projektów fotograficznych z fotografem w Bibliotece MOCAK-u. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie do 15 sierpnia pliku PDF zawierającego jeden lub dwa zestawy fotografii (od trzech do 12 zdjęć każdy) wraz z krótkim opisem na adres edukacja@mocak.pl. Do 17 sierpnia zgłoszeni otrzymają informację, czy zakwalifikowali się do konsultacji. Koszt udziału to 30 zł. Bilet upoważnia także do wstępu w danym dniu na wszystkie wystawy w Muzeum.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Konsultacje odbędą się w sobotę, 19 sierpnia, w godzinach 11–17 w Bibliotece MOCAK-u, lub online za pośrednictwem platformy Zoom. Podczas 30-minutowego indywidualnego spotkania uczestnik może skonsultować zarówno zrealizowany projekt fotograficzny, jak również ten będący w procesie realizacji lub w fazie konceptualnej. Konsultacja odbywa się na bazie materiałów wizualnych przygotowanych przez uczestnika.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie https://fb.me/e/3OPvSifK7.

Krzysztof Marchlak - sylwetka autora

Krzysztof Marchlak, autoportret, z projektu "Sztuka to Ja"

Fotograf, malarz, twórca obiektów i instalacji artystycznych. Doktor sztuki, adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W fotografii zajmuje się portretowaniem krakowskich środowisk (aktorzy, artyści wizualni, osoby LGBTQ). Interesują go tematy społeczne dotyczące mniejszości, portret oraz narracyjność martwej natury. Otrzymał Nagrodę Dyrektora toruńskiego konkursu fotograficznego Wystaw się w CSW 2022, w ramach którego zrealizował indywidualną wystawę Piękne ucieczki (2023). Współpracuje z galeriami UFO Art Gallery, Shefter Gallery, Nocny Art Patrol, The Little Black Gallery. Swoje prace cyklicznie publikuje w międzynarodowym magazynie fotografii queerowej „BOYS! BOYS! BOYS!”.

Więcej informacji o wystawie na stronie mocak.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
„Tu jest wojna” - wystawa zdjęć Wojtka Grzędzińskiego z tekstami Pawła Reszki
Leica Store & Gallery Warszawa zaprasza na wystawę fotografii wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego. Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza,...
2
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Bryan Schutmaat po raz pierwszy w Polsce. Kowalsky Gallery zaprasza na wystawę County Road
Na zdjęciach pokazuje ludzi oraz krajobrazy zachodniej części USA w sposób daleki od tego co można zobaczyć w mediach. Z wystawą County Road Bryan Schutmaat zawita do Bochni.
2
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
„Bebok” - wystawa Karoliny Jonderko w Białymstoku
Galeria Śledzińskich zaprasza na wystawę jednej z najbardziej utalentowanych polskich dokumentalistek. Projekt „Bebok” powstał w ramach zeszłorocznej Kolekcji Wrzesińskiej i opowiada o...
4
Powiązane artykuły