Rusza nowa wystawa główna Muzeum Fotografii w Krakowie. Pierwsza taka w Polsce

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

"Co robi zdjęcie?" to pierwsza tego typu ekspozycja w Polsce, ukazująca przekrojowo zarówno historię fotografii, jej teraźniejszość i przyszłość. Podzielona na 5 części, zaprezentuje ponad 1000 eksponatów związanych z tym medium. Start w Noc Muzeów, 13 maja 2022 roku.

Tytuł „Co robi zdjęcie?” doskonale oddaje wielowymiarowe podejście do fotografii, które przyjął zespół kuratorski Muzeum. Zadając pytanie „co robi” - a więc „jak działa”, ale także, w kolokwialnym rozumieniu - „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie, kuratorzy sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania, sposobami wykorzystania zdjęć i kulturowym znaczeniem fotografii.

Wszystko, co musisz wiedzieć o fotografii

Podzielona na pięć części nowa wystawa wprowadzi widza w świat różnych technik fotograficznych, pozwalając mu zrozumieć nie tylko, jak powstają współczesne odbitki fotograficzne, ale także dowiedzieć się, jakie metody wcześniej stosowano do zapisu obrazów na papierze.

fot. Walery Rzewuski, portret Katarzyny Potockiej

Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi polskimi fotografami i fotografkami, których prace znajdują się w krakowskich zbiorach - od patrona muzeum, Walerego Rzewuskiego i autorkę tzw. „skarbu z Limanowej”, fotografkę-amatorkę Klementynę Zubrzycką-Bączkowską, przez Jerzego Lewczyńskiego, Zofię Rydet i Zygmunta Rytkę, aż po współczesnych twórców, takich jak Robert Kuśmirowski czy Anna Orłowska. Widzowie przyjrzą się nie tylko postaciom artystów, ale także przeglądowi tematów, poruszanych przez niemal dwieście lat istnienia, takich jak dokumentacja życia rodzinnego, krajobrazu, chmur czy samochodów.

Fotografia jako nośnik kultury

Ważnym wątkiem na wystawie jest także kulturowe znaczenie fotografii – to, jak wykorzystywano ją, by przekazywać wiedzę o świecie, ale także, by wpływać na opinię publiczną. Całość zakończy fragment o przyszłości fotografii - o współczesnych technikach obrazowania, wykorzystujących zdjęcia czy o tym, jak na przemiany świata (oraz technologii) reagują artyści i artystki.

fot. Rafał Milach, bez tytułu, z cyklu Czarne Morze Betonu, 2008

Na wystawę „Co robi zdjęcie?” składa się około 1000 muzealiów ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie – odbitki i albumy fotograficzne, szklane klisze, negatywy oraz sprzęt fotograficzny. Różnorodność prezentowanych obiektów nie tylko odzwierciedla bogactwo zbiorów muzeum, ale przede wszystkim jest dowodem na szerokie spojrzenie na fotografię. Nowa wystawa stała patrzy na fotografię szeroko, ukazując ją jako zmieniającą świat technologię, intymny sposób zapisu, jednocześnie towarzyszkę i narzędzie niekończących się globalnych przemian.

fot. Anna Musiałówna, Betonowa Pustynia, l. 70. XX w.

Kiedy i gdzie?

Ekspozycja „Co robi zdjęcie?” będzie stałym elementem przestrzeni Muzeum Fotografii w Krakowie. Inauguracja wystawy odbędzie się w tegoroczną Noc Muzeów, 13 maja 2022 roku, o godz. 18.00 w Mufo Rakowicka (Rakowicka 22A) w Krakowie.

Przez cały weekend otwarcia po wystawie „Co robi zdjęcie?” będą oprowadzać kuratorzy i przewodnicy. W trakcie Nocy Muzeów oraz przez cały weekend otwarcia wstęp na wszystkie wystawy w MuFo Rakowicka będzie kosztował 5 złotych! Standardowe ceny biletów na wystawę główną będą wynosić 23 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy).

Więcej informacji znajdziecie na stronie mufo.krakow.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Najnowszy sprzęt, wykłady i warsztaty - EXPOzycja 2024 startuje 4 kwietnia
Foto-Plus zaprasza na kolejną edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania oraz...
18
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)