Wystawa

Brytyjska fotografia dokumentalna w Muzeum Fotografii w Krakowie - ponad 200 zdjęć znanych fotografów

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Skinheadzi, melancholijne nadmorskie kurorty, wielkomiejscy yuppies, górnicy z zamykanych kopalń. Wystawa „Zobacz: Brytania” to fantastyczny przekrój przez 60 lat wyspiarskiej kultury w obiektywie najlepszych dokumentalistów.

Wystawa „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” pozwala widzom zanurzyć się w tyglu wyspiarskiej kultury, do którego w okresie powojennym coraz to ktoś dorzuca nowe składniki. Wystawa pokazuje różnorodne oblicza Brytyjczyków i brytyjskiego krajobrazu - miasta, ukształtowane przez ciężki przemysł, ośrodki wypoczynkowe i malownicze pastwiska, tym samym prezentując przemiany społeczne ostatnich sześćdziesięciu lat.

Największy poza Wielką Brytanią pokaz brytyjskiej fotografii dokumentalnej

- Wspólnym mianownikiem zdjęć prezentowanych na wystawie jest społeczne zaangażowanie. Prace, które pokazujemy na wystawie, uznać można za reprezentatywne przykłady brytyjskiej fotografii, która doczekała się - i zapewne doczeka się również w przyszłości - niezliczonych talentów. Łączy ich niepohamowana potrzeba zaangażowania: artystycznego, społecznego czy politycznego. - mówi kurator wystawy, Ralph Goertz z düsseldorfskiego Institut für Kunstdokumentation und Szenografie.

Fot. Marketa Luskacova, Whitley Bay, 1978

Na wystawie prezentujemy prace 39 fotografek i fotografów: od najstarszego, urodzonego w Ghanie w 1929 roku Jamesa Barnora, przez Markétę Luskačovą, której rodzinnym miastem jest Praga czy Mumbajczyka Roya Mehtę, aż po Sandrę Mickiewicz, której rodzina wyprowadziła się do Wielkiej Brytanii w 2007 roku. Nie brakuje tu zaskakujących połączeń, takich jak Szkot Rob Bremner, który w latach 80. portretował skazaną na porażkę przez rząd Margaret Thatcher społeczność przedmieść Liverpoolu. Na wystawie nie zabraknie też klasyków brytyjskiej fotografii – Martina Parra, Johna Bulmera, Tony’ego-Raya Jonesa, Johna Daviesa, czy Anny Fox.

Wystawa, największy poza Wielką Brytanią pokaz brytyjskiej fotografii dokumentalnej, była dotychczas prezentowana w niemieckich instytucjach - w Museum Goch, Kunsthalle Darmstadt i Mönchehaus Museum Goslar. Jej pomysłodawcą i głównym kuratorem jest Ralph Goertz, a do potrzeb Muzeum Fotografii w Krakowie dopasował i opracował ją Dominik Kuryłek.

"Wystawa pokazuje oryginalność fotografii brytyjskiej"

Fot. Martin Parr, New Brighton z cyklu Ostatni kurort, 1983-85

- Bardzo zależało nam na sprowadzeniu tej wystawy do Krakowa ze względu na szczególne związki między Polską a Wielką Brytanią. Od 2004 roku, kiedy możliwa stała się emigracja zarobkowa na Wyspy, niemal milion Polaków zamieszkało w Zjednoczonym Królestwie, do dziś pozostaje tam niemal 700 000 osób, co czyni Wielką Brytanię właściwie siedemnastym polskim województwem. Zależało nam na pokazaniu polskiej publiczności, jak w ciągu ostatnich sześciu dekad zmieniało się (i nadal zmienia!) brytyjskie społeczeństwo i jak wraz z nim zmieniała się fotografia. - mówi kurator Dominik Kuryłek.

- Zdjęcia wybrane na wystawę przez Ralpha Goertza - kuratora z Institut für Kunstdokumentation und Szenografie w Düsseldorfie - pokazują oryginalność fotografii brytyjskiej - dodaje Kuryłek. - Przede wszystkim świadczą o postawie dokumentalistów, którzy dzięki niezwykłej umiejętności nawiązywania bliskiego kontaktu z fotografowanymi, tworzą sugestywne obrazy zachęcające do krytycznego, ale pełnego zrozumienia myślenia o przedstawionej rzeczywistości.

fot. James Barnor, Dziewczyna z okladki magazynu Drum, Erlin Ibreck, na Trafalgar Square, Londyn, 1966

Uczestnicy i uczestniczki wystawy:

Mike Abrahams, James Barnor, Rob Bremner, John Bulmer, Robert Darch, John Davies, Anna Fox, Ken Grant, Judy Greenway, Mohamed Hassan, David Hurn, Sirkka-Liisa Konttinen, Kalpesh Lathigra, Barry Lewis, Markéta Luskačová, Kirsty Mackay, Fran May, Niall McDiarmid, Daniel Meadows, Roy Mehta, Sandra Mickiewicz, Peter Mitchell, Tish Murtha, John Myers, Mark Neville, Kevin O'Farrell, Martin Parr, Mark Pinder, Yan Wang Preston, Ryan Prince, Kavi Pujara, Tony Ray-Jones, Paul Reas, Syd Shelton, David Sinclair, Czesław Siegieda, Homer Sykes, Alys Tomlinson, Jon Tonks.

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” będzie można oglądać od 16 czerwca do 18 września 2022 roku, w MuFo Rakowicka, przy ul. Rakowickiej 22A w Krakowie.

Bilety w cenach: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

Więcej informacji znajdziecie na stronie mufo.krakow.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wystawa fotografii Michała Konrada „Rzeka” do obejrzenia w Katowicach
Wystawa fotografii Michała Konrada „Rzeka” do obejrzenia w Katowicach
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Michał Konrad „Rzeka”.
1
Adam Pańczuk gościem cyklu „Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii”
Adam Pańczuk gościem cyklu „Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii”
Muzeum Powstania Warszawskiego powraca z cyklem spotkań z najbardziej znanymi i najważniejszymi polskimi fotografami. Gościem najbliższego wydarzenia będzie Adam Pańczuk.
2
Niebawem kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie - ponad 500 000 zł dla zwycięzcy
Niebawem kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie - ponad 500 000 zł dla...
Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award od kilku lat oferuje rekordowe wygrane, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń na...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)